Žena se dostala z obřích dluhů. Za osm měsíců dokázala ušetřit přes půl milionu

Ilustrační foto  (pixabay.com)

Ilustrační foto | FOTO: pixabay.com

Do složité finanční situace se může dostat každý. Své o tom ví i žena, která se kvůli stěhování do nového domu dostala do problémů a nadělala si velké dluhy. Jak ovšem píše deník Daily Mirror, stačil necelý rok a matka dvou dětí dokázala svou nezáviděníhodnou situaci vyřešit. Nyní dává rady ostatním, jak se s dluhy poprat.

Ruth Taylorová přiznává, že se společně s manželem Thomasem zadlužili ihned, jak se přestěhovali do prvního společného domu. Rozbitý kotel, který bylo třeba vyměnit, byl jen předzvěstí dalších výdajů. „Dům jsme si vybavili na úvěr, protože jsme utratili každý cent, který jsme měli, za zálohu na vysněné bydlení,“ vzpomíná Ruth.

Dluhy začaly rodině přerůstat přes hlavu, a proto se dvaačtyřicetiletá Britka rozhodla s nimi zatočit. S odstupem času říká, že se pro ni zbavování se dluhů stalo závislostí. Přestože to obnášelo například i fakt, že si rodina osm let nedopřála pořádnou dovolenou.

Eric Drooker

Prvním krokem manželského páru bylo enormní pracovní nasazení. Každý den v týdnu se věnovali vydělávání peněz, na večery si ještě sehnali práci online. Poté přišlo na řadu šetření. „Než jsme začali důsledně spořit, naše stravovací návyky byly hrozné. Koupili jsme si všechno, na co jsme měli chuť, i když jsme si to nemohli dovolit,“ vzpomíná Ruth s tím, že dříve nikdy nepřemýšleli nad tím, že by to mohli změnit.

Následně manželé objevili i další způsoby, jak tolik neutratit. „Manžel mi začal stříhat vlasy, aby se ušetřily peníze za kadeřníka, oblečení jsme si pořizovali z druhé ruky,“ říká Ruth.

„Každý měsíc teď dělám rozpočet a vidím přesně, co nám na konci měsíce zbude. Díky tomu mohu slušnou částku převést na naše spořící účty,“ vysvětluje žena, která se úspěšně poprala s nelehkou situací.

Na rodinný rozpočet dohlíží svědomitě a z toho, co vidí, má radost. Vždyť třeba účty za nákupy potravin zeštíhlely na polovinu. „Utráceli jsme každý měsíc kolem 650 liber. Nyní to je kolem 300 liber,“ vypočítává Ruth. 

Aby byla připravena na výdaje, které očekává v budoucnu, jako jsou narozeniny, jiné oslavy, nebo třeba i daně, odkládá si peníze do obálky. Z ní je v daný moment vezme a použije. „Například loni jsme si na Vánoce šetřili 14 liber týdně, což nám v prosinci dalo 800 liber (zhruba 23 tisíc korun). Pomohlo nám to, abychom nemuseli před svátky shánět velkou sumu peněz nebo ještě hůř, půjčovat si na dárky,“ říká Britka, která tvrdí, že důsledné šetření jí změnilo život.

„Dostala jsem se z neustálého stresu a úzkosti k pocitu kontroly nad svými financemi. Navíc vím, že pokud dojde k jakékoli mimořádné události, budu se s ní umět vypořádat,“ sdělila spokojeně Taylorová.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]

Související články