Žena se kvůli své nemoci bojí trávit Štědrý večer s rodinou. Mohla by dostat záchvat vzteku

Ilustrační foto (AdobeStock)

Ilustrační foto | FOTO: AdobeStock

Někteří lidé nejraději tráví vánoční svátky v širokém kruhu rodinném, jiní zase preferují Štědrý den jen s nejbližšími. Najdou se však i tací, kteří by chtěli usednout ke stolu se svou rodinou, ale není jim to umožněno. Jedním z takových lidí je mladá žena, jejíž nemoc ji v některých momentech odsuzuje k samotě.

Britka Louise Lansburyová se na Štědrý den netěší. Minimálně večeře ji podle Daily Mirror dokonce děsí. Bojí se totiž, že by před celou rodinou mohla dostat záchvat vzteku. Ne proto, že by měla takovou povahu, ale kvůli diagnóze, s níž bojuje od narození.

()

Dvaatřicetiletá žena žije s extrémní citlivostí na zvuk, takzvanou mizofonií. Ta jí způsobuje velké problémy třeba v momentě, když se nachází poblíž lidí, kteří jedí. V ten moment je dokonce možné, že by se mohla i dopustit násilí.

„Vždycky jsem měla velmi citlivý sluch, věci se mi vždycky zdály hlasitější než ostatním kolem mě,“ říká Louise. „S přibývajícím věkem jsem si uvědomila, že mě některé zvuky začínají rozčilovat,“ popisuje. „V posledních deseti letech jsem navíc zjistila, že se tento hněv mění ve vztek,“ dodává.

Kvůli tomu se snaží vyhýbat lidem, kteří právě něco konzumují. Situace totiž prý bývá tak vyostřená, že by mohlo dojít k výbuchu vzteku. „Jednoduše řečeno, když někdo jí, ani nemusí být vedle mě, je to, jako by byl přímo u mého ucha,“ popisuje Louise s tím, že jako dítě byla v tyto momenty nesnesitelná.  Časem se však uklidnila.

Putinova propaganda se za deset měsíců války výrazně proměnila. (ČTK)

Každé Vánoce tráví s maminkou, tatínkem a sestrou. „Moje úzkost se stupňuje týdny předtím, než musím zasednout ke štědrovečerní večeři. Poprosím, aby v pozadí hrála hudba, a pokud to stále nezvládám, nasadím si čelenku,“ vysvětluje Louise. „Jím tak rychle, jak jen to jde, pak uteču zpět do svého pokoje,“ dodává.

„S mizofonií jsem neustále v napětí, pořad si myslím, že každou chvíli přijde nějaký hlasitý zvuk. Vyvolává to ve mně úzkost, což mi nepomáhá, protože mám také hraniční poruchu osobnosti,“ říká mladá žena s tím, že její zdravotní stav také ničí její partnerské vztahy.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]

Související články