Žena se musí vyhýbat očnímu kontaktu, emoce jí mohou způsobit ztrátu kontroly nad tělem

Ilustrační foto (pexels.com)

Ilustrační foto | FOTO: pexels.com

Nepříjemné chvíle zažívá dvaatřicetiletá žena, jejíž mozek vysílá do těla zcela nechtěné signály. Ty zapříčiní například to, že pokud uvidí někoho atraktivního, mohou se jí doslova podlomit kolena. O málo vídané poruše mozku píše deník The Daily Mirror.

Kirsty Brownová z Nortwiche trpí kataplexií, která způsobuje to, že každá silná emoce může vyvolat svalovou paralýzu. Proto se musí mladá maminka pro jistotu vyhýbat i očnímu kontaktu s někým, kdo by jí mohl přijít přitažlivý.

„Je to tak trapné. Jednou jsem byla na nákupech a viděla jsem muže, který vypadal dobře. Nohy mě najednou zradily a musela jsem se chytit svého bratrance abych neupadla na zem,” vzpomíná Kirsty.

Situace ovšem není tak bezstarostná, jak by se mohlo na první pohled zdát. Britka totiž zažívá denně v průměru pět útoků kataplexie. Když se její stav zhorší, klidně jich může být kolem padesáti. “Vzhledem k tomu, že jde o poruchu spánku, moc nespím. Když se mi to povede, nejde o hluboký spánek, takže pokud jsem opravdu unavená, mám více záchvatů než obvykle,” vysvětluje Kirsty.

Záchvat vyvolají i tak banální věci, jako je troubení auta, nebo křik. Vadí i hádky či naopak smích. „Byly chvíle, kdy jsem se s někým hádala a zhroutila jsem se. To tu hádku ukončilo,” říká Brownová s tím, že jednou si při záchvatu poranila záda a od té doby musí chodit k fyzioterapeutovi. 

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]

Související články