Žena žaluje Boba Dylana, že ji sexuálně zneužil. V roce 1965, když jí bylo 12 let

Umělec Bob Dylan umělecky ztvárněný. (Pixabay/RichardMc)

Umělec Bob Dylan umělecky ztvárněný. | FOTO: Pixabay/RichardMc

Boba Dylana žaluje žena, která tvrdí, že ji americký zpěvák a skladatel v roce 1965, když jí bylo 12 let, sexuálně zneužil. Podle žaloby Dylan „zneužíval svého postavení hudebníka“ k tomu, že dívce „dával alkohol, poskytoval drogy a několikrát ji sexuálně zneužil“ a vyhrožoval jí fyzickým násilím, píše BBC.com.

Ke zneužívání podle ženy docházelo v Dylanově bytě v newyorském hotelu Chelsea. Dylanův mluvčí sdělil BBC, že „56 let staré tvrzení je nepravdivé a zpěvák se mu bude důrazně bránit“.

Michael Kocáb a Michal Pavlíček (ČTK)

Osmdesátiletý zpěvák, nositel Nobelovy ceny za literaturu, je obviněn z napadení, ublížení na zdraví, falešného věznění a způsobení citové újmy. Poškozená, které je nyní 68 let a žije ve státě Connecticut, je identifikována pouze iniciálami JC. Žena uvedla, že jí zpěvák způsobil „vážnou psychickou újmu a citové trauma“, a požaduje blíže nespecifikované odškodné a soudní proces s porotou, uvádí zpráva.

Podle obžaloby hudební hvězda prováděla ženě „predátorské, sexuální a nezákonné činy“ a to „úmyslně bez jejího souhlasu“. Tvrdí, že utrpěla „vážné duševní trauma, utrpení, ponížení a rozpaky a také ekonomické ztráty“.

Její právní dokumenty byly v pátek předloženy Nejvyššímu soudu státu New York na základě státního zákona o dětských obětech. Žaloba byla podána v New Yorku den před uzavřením dočasného právního „okna pro zpětné nahlížení“, které umožňovalo podávat obvinění ze zneužívání v minulosti.

Vyjadřovat se k jádru případu na základě stručné zprávy není v podstatě možné. Podle vnitřního naladění se teď ta část společnosti, kterou to zajímá, zase rozdělí na dva tábory. Ten první řekne, že se skutečně žena nerozhoupala moc brzo a kdo to má po víc než půl století vyšetřovat. Jiní namítnou, že oběti sexuálního zneužívání se nerozpomínají pozdě, že si to naopak v sobě nesou celý život jako něco, na co se zapomenout nedá. Rozhodně bude pro média a jejich publikum pikantní sledovat, jak v tomto případě bude probíhat nějaké dokazování. Asi těžko, leda by žaloba měla v záloze nějaké překvapení, věrohodné záznamy, doložená svědectví z tehdejší doby, stopy DNA, které by naznačovaly aspoň něco, a tak dále.

Nejchytřejší bude se emotivně moc nevyjadřovat a počkat si, jak to dopadne. Pokud to nějak dopadne.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]