Žena zneužila fotografie z nemocnice, aby lhala o neexistenci covidu. Dostala pokutu

Ilustrační foto  (pexels.com)

Ilustrační foto | FOTO: pexels.com

Množství hoaxů a lží, které se na sociálních sítích objevují ve spojitosti s koronavirovou pandemií, se neustále zvyšuje. Jednou z těch, kteří se snaží zlehčovat situaci, je i žena z Británie. Ta se podle deníku Daily Mirror vydávala za novinářku, aby v nemocnicích fotografovala prázdná oddělení, a později své snímky publikovala na sociálních sítích s tím, že se jedná o covidová oddělení, v nichž se nikdo nenachází. 

Když se Hannah Deanová rozhodla, že pošle do světa hoax o údajných lžích vlády Borise Johnsona ohledně koronaviru, vše si dobře připravila. V několika nemocnicích, kde pořizovala fotografie, vždy tvrdila, že je novinářka a pracuje na reportáži o současné situaci v lékařských zařízeních. Takto obelhala zaměstnance nemocnic například v Portsmouthu či Southamptonu. 

Eric Drooker

Důvodem návštěvy Deanové však nebyla chuť někomu objektivně sdělit, jak to vypadá v první linii v boji s koronavirem. Matka dvou dětí totiž vždy pečlivě vybrala oddělení, na nichž se nakažení pacienti nenacházejí. Proto se na fotografiích objevily převážně prázdné chodby, minimum personálu a ještě méně pacientů.

Tyto snímky posléze třicetiletá instruktorka fitness publikovala na facebooku s tím, že žádná pandemie neexistuje a vláda o ní veřejnosti lže. „Queen Alexandra Hospital … nemocnice je nejtišší, jakou jsem kdy viděla,“ tvrdila například Deanová.

Po velkém ohlasu příspěvku se o něj začala zajímat kromě NHS (Národní zdravotnické služby) i policie. Ta portsmouthská nejprve potvrdila, že fotografie byly pořízeny v částech nemocnic, které nejsou zapojeny do léčby pacientů s covidem. Následně oznámila, že Deanové udělila pokutu 200 liber (necelých šest tisíc korun).

Tu však žena nedostala – a ani dostat nemohla – za lži na sociální síti, ale za nedodržení vládních nařízení. Ta totiž zapovídají opuštění domova, pokud k tomu není podstatný důvod. A tím podle policie focení v nemocnicích rozhodně není. 

Šéf NHS Simon Stevens se na tiskové konferenci v Downing Street ostře ohradil proti těm, kteří zlehčují nebezpečnost covidu-19: „Když lidé říkají, že koronavirus je podvod, je to lež. Pokud v devět večer vklouznete do nemocnice a natočíte prázdnou chodbu, pak to dáte na sociální sítě a tvrdíte, že máte důkaz o tom, že nemocnice jsou prázdné, je to urážka pro sestru, která se vrací domů z velmi náročné dvanáctihodinové služby.“

Podle premiéra Velké Británie Borise Johnsona by se popírači koronaviru měli konečně probrat.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]

Související články