Ženevská policie zabavila Putinovu masku, sklenice s nápisem Novičok a matrjošku

Vladimir Putin (Adobe Stock)

Vladimir Putin | FOTO: Adobe Stock

Před setkáním Vladimira Putina a Joea Bidena zastavila ženevská policie auto a zabavila rekvizity třem aktivistům, jednoho Rusa a dvou rodilých Rusů s německým občanstvím. Dmitrij Timofejev, šéfredaktor youtube kanálu Europa Live, řekl pro web MBCH Media, že pro kanál natáčeli o Putinově cestě z Drážďan do Haagu.

Dmitrij Timofejev sdělil, že policisté k aktivistům přistoupili, když zaparkovali své auto na jedné z ulic ve městě. Prohledali auto i je osobně, prohlédli si záznam, zabavili Putinovu masku použitou při akci, kabelku s ‚dárky Bidenovi‘: suvenýry, sklenice s nápisy ‚Novičok‘ a ‚Polonium‘, pistoli na hraní, matrjošku s ‚argentinským práškem‘ (moukou) a láhev vodky, řekl Timofejev.

Týdeník FORUM | FOTO: FORUM 24 (FORUM 24)

Podle něj nebyly aktivistům poskytnuty žádné dokumenty o zabavení věcí, ani o kontrole, ani o zadržení. Timofejev poznamenal, že aktivisté pocházejí z Německa a neplánují žádné akce. Chtěli natočit muže s maskou Putina na pozadí plotů a ostnatého drátu, dodal.

Po prohlídce byli aktivisté propuštěni, plánují podat stížnost na postup policie, uvedl Timofejev. Prohlídka byla odůvodněna tím, že někdo informoval policii, že mají u sebe vlajky. Vysvětlím vám to – neměli u sebe žádné vlajky a zabaveny byly jen rekvizity pro film. Šli jsme na policii, nejdřív nám slíbili, že nám všechno do tří hodin vrátí, ale pak řekli, že musí provést zkoumání pistole a mouky, řekl Timofejev.

Summit za účasti prezidentů Ruska a Spojených států se koná v sídle La Grange z 18. století, které se nachází v centru Ženevy. Skládá se z vily a parku, oblíbeného rekreačního místa obyvatel města, odkud je krásný výhled na Ženevské jezero. Přístup na místo je nyní omezen: od začátku minulého týdne probíhají v zámku terénní a ochranné práce. Kolem parku byly instalovány železné ploty s ostnatým drátem.

Vchody do sídliště střeží policie. Kromě toho byly v blízkosti instalovány radary a zařízení protivzdušné obrany a po dobu setkání obou lídrů budou nad Ženevou zakázány lety jakýchkoli letadel. Městské úřady již varovaly obyvatele, že v den konání summitu se plánují uzavírky silnic, a doporučily všem, aby zůstali doma, zatímco zaměstnavatelé byli požádáni, aby pro své zaměstnance zajistili vzdálený formát práce.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]