Ženy žijící s muži bez svatby jsou prostitutky, řekl kněz. Nastala bouře

youtube

Dmitrij Smirnov. | FOTO: youtube

Poznámky ruského pravoslavného arcikněze Dmitrije Smirnova o některých ženách vyvolaly nezvyklou bouři, kterou tiší už i Kreml. Smirnov se totiž nechal slyšet, že ženy, které žijí společně se svými partnery bez sňatku, by se daly přirovnat k „neplaceným prostitutkám“.

„Naše ženy nerozumí tomu, co je to manželství,“ prohlásil Smirnov, člen ruské pravoslavné patriarchální komise pro rodinu. „Nikdo nechce říci: ‚Jsem neplacená prostitutka,‘ tak říkají: ‚Žiji v manželství podle obecného práva.‘ Opravdu? Poskytujete pouze bezplatné služby, to je vše. A nikdo vás nepovažuje za manželku. Je opravdu tak těžké se zaregistrovat?“ A dodal: „Ne, vůbec to není těžké.“

(Oním „obecným právem“ se zřejmě myslí jakési zažité zvykové právo, které lidé považují za normu, ač není zakotveno v nějakém psaném zákoně.)

Jeho názory hned vyvolaly bouři na sociálních médiích.

Metropolita Ilarion, vedoucí kanceláře pro vnější záležitosti moskevského patriarchátu, se 17. února omluvil, ale bránil Smirnova tím, že dotyčný nechtěl ženám ublížit. „Omlouvám se četným ženám, které se cítily osobně uraženy nejnovějšími šokujícími výroky tohoto kněze,“ prohlásil metropolita. Dodal, že ačkoli Smirnov činí taková prohlášení často, činí tak „z dobrých úmyslů“, aby „přitáhl pozornost veřejnosti k tématu ochrany manželství a rodiny“.

Nicméně i někteří společensky konzervativní a prokremelští komentátoři uvedli, že tím Smirnov urazil miliony ruských žen.

„Rozhodnutí nezaregistrovat se jako manželé u nikoho nevylučuje vzájemně úctyhodné vztahy ani lásku dvou dospělých k sobě,“ uvedla pro agenturu Interfax Irina Kirkora z rady Kremlu pro lidská práva a občanskou společnost. „Nemění to jejich uspořádání ohledně majetkových ujednání mezi nimi a nezbavuje jejich děti práva na podporu od obou svých rodičů.“

Smirnovovy komentáře byly „hrubé a urážlivé, nehodné velkých tradic křesťanské církve“, řekl prokremelský politolog Sergej Markov – bývalý poslanec vládní strany Jednotné Rusko ve Státní dumě. „Manželství podle obecného zákona je normou pro desítky milionů lidí,“ dodal. „Přestaň strkat nos do postele lidí, kteří se milují a nikoho neurážejí.“

Mluvčí ministerstva zahraničí Marija Zacharovová se dotázala církve, jak by se pak mělo říkat mužům, kteří žijí v takových svazcích.

A šéfredaktorka státní televizní sítě RT Margarita Simonjanová prohlásila, že pokaždé, když uvažuje o svatbě, přijde někdo z církve s takovým prohlášením.

„Zase se nebudu vdávat,“ napsala na Facebooku. „Jednoduše z principu.“

Další uživatelé sociálních sítí se pustili do úvah, jestli Smirnov považuje za prostitutku i někdejší gymnastku a bývalou členku Dumy Alinu Kabajevovou, o které se často říká, že má romantický vztah s prezidentem Vladimirem Putinem.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]

Revue Forum Banner