Zesláblá Savčenková dnes pronesla svoji závěrečnou řeč. Soud však byl zase odročen

Dnes pronesla Nadija Savčenková před ruským soudem svoji závěrečnou řeč. Rozsudku se však nedočkala a soud byl opět odročen, tentokrát na 21. března. Savčenková na protest proti soudním průtahům drží od minulého týdne suchou hladovku (to znamená, že nepřijímá jídlo ani tekutiny). Vojákyni a letecké navigátorce hrozí v Rusku 23 let vězení za údajný podíl na smrti dvou ruských novinářů v Donbasu. Savčenková vinu odmítá a tvrdí, že celý proces je vykonstruovaný.

Jak uvedl server Tapolitika, soudce se dnes po pár minutách rozhodl líčení opět odročit, respektive vynesení rozsudku ohlásil až na 21.-22.3. Protože se jedná o dlouhý proces, čtení rozsudku zabere celé dva dny. Pokud však Nadija Savčenková do té doby nepřeruší hladovku, rozsudku se velmi pravděpodobně nedožije. Právníci obviněné uvedli, že jejich klientka hodlá v hladovce pokračovat, píše Tapolitika. Savčenková je ale už 84 dní bez jídla a 6. den bez tekutin. To se odráží na jejím zdravotním stavu, jež se den ode dne výrazně zhoršuje. Savčenková má zimnici a teplotu a odmítá přístup ruských lékařů. K obviněné dnes měli dorazit ukrajinští lékaři, ale navzdory včerejšímu povolení ruského ministerstva zahraničí nebyli dnes ukrajinští lékaři k nemocné vězněné pilotce připuštěni.

Eric Drooker

Osvobození Nadi Savčenkové požadovalo v Moskvě několik desítek demonstrantů a na celém světě vznikají, nejčastěji doplněny hashtagem #freesavchenko, desítky petic žádající její záchranu. K propuštění ukrajinské důstojnice vyzvaly evropské země i Spojené státy. Americký ministr zahraničí John Kerry prohlásil, že proces porušuje minské mírové dohody. Předseda TOP09 Miroslav Kalousek chtěl včera případ Savčenkové projednat jako první bod programu v Poslanecké sněmovně. Komunisti však návrh smetli ze stolu.

Ukrajinská pilotka Naděžda Savčenková je v ruské vazbě od června 2014. Je obžalovaná z vraždy dvou ruských novinářů, z pokusu o vraždu a z nezákonného překročení ruských hranic. Podle Moskvy jako příslušnice dobrovolnického praporu v Donbasu na východě Ukrajiny úmyslně navedla minometnou palbu na skupinu neozbrojených civilistů a novinářů, kteří byli na kontrolním stanovišti separatistů.

Savčenková všechna obvinění od počátku kategoricky popírá a tvrdí, že byla do Ruska zavlečena násilím poté, co ji zajali proruští separatisté. Ruský prokurátor požaduje pro ukrajinskou pilotku 23 let vězení.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]

Revue Forum Banner