Zemřel ředitel Finančního úřadu v Praze 10, kde se šířila nákaza. Schillerová mu zakázala úřad zavřít

Ministryně financí Alena Schillerová (za ANO) (ČTK)

Ministryně financí Alena Schillerová (za ANO) | FOTO: ČTK

Dokud budeme dýchat, zavřít nesmíme, psal ředitel Finančního úřadu v Praze 10 v jedné ze svých posledních zpráv kolegům. V úterý Jindřich Menčík zemřel. Tuto textovou zprávu napsal poté, kdy mu podle informací jeho kolegů přímo ministryně financí Alena Schillerová zakázala úřad zavřít. Ředitel tak přitom chtěl učinit kvůli nákaze koronavirem v řadách zaměstnanců svého úřadu.

„Tlak od vedení (dokud bude poslední člověk dýchat, tak se zavřít nesmí),“ zněla SMS, kterou měl Jindřich Menčík odeslat nejmenované/mu ze svých kolegů. Informaci o tom, stejně jako část korespondence, získal reportér Televize Seznam Jan Tuna, který správnost svých informací deníku FORUM 24 ještě dodatečně potvrdil. Deníku Právo a serveru Novinky.cz informaci o úmrtí pana ředitele Menčíka potvrdil mluvčí ministerstva financí Michal Žurovec. Podrobnosti však uvést odmítl. Stejně tak i mluvčí Hygienické stanice hlavního města Prahy Zbyněk Boublík odmítl ve středu večer deníku FORUM 24 s poukazem na pozdní hodinu poskytnout vyjádření. Zřizovatelem úřadu, za nějž vystupuje, je ministerstvo zdravotnictví.

Demonstrace na Letné (Pavel Hofman)

Zprávy o tom, že několik pracovníků Finančního úřadu v Praze 10 je nakaženo nemocí COVID-19, se objevily už v první polovině března. Ve středu 11. března ráno se měl ředitel Menčík pokusit úřad zavřít. Na hlavní vchod proto nechal vyvěsit ceduli s oznámením „Z technických důvodů zavřeno“. To mu však nadřízení zakázali – úřad měl ihned obnovit provoz. Podle Tunova zdroje z předmětného finančního úřadu nařídila pokračování běžného provozu navzdory informacím o nákaze přímo ministryně financí Alena Schillerová.

Jedna z posledních SMS v úterý zemřelého ředitele Menčíka byla odpovědí podřízené/mu na otázku, jak to zvládá v práci. Informace z této zprávy svědčí o přímém tlaku nadřízených, o velké nejistotě v řadách zaměstnanců úřadu a nevděčné úloze člověka, který se snaží svědomitě vykonávat svou práci pro toho času ostudně reprezentovaný stát.

Takto tedy pan Jindřich Menčík v soukromé korespondenci, již druhá strana poskytla médiím, odpověděl:

„Výborně … Tlak od veřejnosti (maily kde jsem oslovován jako Babišův pohůnek, Burešův estébáckej zmr. apod.), tlak od zaměstnanců (abych to už konečně zavřel), tlak od vedení (dokud bude poslední člověk dýchat, tak to se zavřít nesmí …), prostě pohoda …“

Dobrý večer všem, na základě souhlasu syna a rodiny zesnulého ředitele FÚ pro Prahu 10 pana J.M. sem vracím důležité…

Zveřejnil(a) Jan Tuna dne Středa 8. dubna 2020

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]