Komunální politik německé obdoby okamurovců, strany AfD, vyčetl německé kancléřce Angele Merkelové, že poměry v zemi se rovnají diktatuře.
„Ve jménu tolerance jste nám zavedla diktaturu, základní práva jsou zásadně krácena,“ předeslal tazatel z publika na úterní diskusi s kancléřkou ve Stralsundu na severovýchodě Německa. Ani poté však dotyčný muž nepoložil žádný dotaz a raději dál plísnil kancléřku. Odkázal na 1. článek Ústavy, zaručující nedotknutelnost lidské důstojnosti a bez bližšího vysvětlení si postěžoval, že pro ty, kdo se hlásí k AfD nebo se prohlásí za vlastence, tento článek pozbývá platnosti.
Následně se jal hodnotit tisk, který označil za propagandistický, neboť média v Německu jsou podle něj nesvobodná. A stejně bídně je na tom Německo i se svobodou názorů, vyčetl muž bedlivě naslouchající nejmocnější evropské političce, k čemuž mu sloužil i nadále fungující mikrofon. Následně se muž kancléřky zeptal, zda se cítí zodpovědná za to, že nastolenou migrační politikou (údajně) rozdělila zemi. Spolu s ozvučením běžely i kamery a záznam populistovy kritiky je veřejně dostupný.
„Předně je tu ta okolnost, že sedíte v první řadě a svým dotazem se nevystavujete žádnému nebezpečí – mohl jste ho položit a já ho samozřejmě zodpovím. Každý německý soud s vámi také bude zacházet jako s kterýmkoli jiným občanem. Stejně tak, když jsem ve Spolkovém sněmu, nemám pocit, že by kolegové, kteří patří k frakci AfD, měli jakékoli zábrany sdělit svůj názor mně nebo kolegům z ostatních frakcí, a to je dobře,“ zahájila klidným hlasem a bez stínu ironie kancléřka.
„Svoboda názorů pak končí tam, kde ohrožuje důstojnost druhých lidí – na čemž se zřejmě neshodneme,“ pokračovala. „Rozdílné názory jsou i v otázce, kdo zastupuje národ a kdo je vlastencem. Máte za to, že jste jím vy, a stejně tak i já si myslím, že jsem součástí tohoto národa – což je zrovna příklad plurality v naší společnosti,“ zpochybnila populistovo pojetí vlastenectví.
V další části záznamu mu kancléřka popsala zákonitosti propojeného světa, v němž blahobyt Evropanů úzce souvisí s mírem a stabilitou v Sýrii, Jordánsku nebo Libanonu. Právě tímto fenoménem Merkelová dlouhodobě zdůvodňuje svou starost o situaci na Blízkém východě. „Pokud nedokážeme nastolit příznivý vývoj v Africe, mír v Sýrii a stabilitu Libanonu a Jordánsku, téma migrace bude přetrvávat. Nemůžeme mít na zřeteli jen vlastní blahobyt. Jsme součástí světa, a když se bude dařit druhým, povede se dobře i nám,“ vysvětlila Merkelová nutnost širší rozvojové politiky a sklidila potlesk.
Muž pak cosi namítal už mimo mikrofon, na což Merkelová připomněla, že žádný soud včetně nejvyšších evropských instancí neoznačil migraci za protizákonnou. Kancléřka následně poukázala na nezávislost justice s tím, že jak on, tak ani ona nemusí být s každým soudním verdiktem spokojení. „Je však železným pravidlem, že politici soudy nijak nekorigují, to by totiž byl konec demokracie,“ zdůraznila. „Demokracie totiž spočívá na nezávislých institucích,“ uzavřela školení Merkelová.