Žijeme v diktatuře, udeřil na Merkelovou populista. Kancléřka ho utřela lekcí z demokracie

Repro YT , FAZ

Sedíte v první řadě, pokládáte mi libovolné otázky a já na ně odpovídám, utřela kancléřka "vlastence," který se rozhovořil o "diktatuře" | FOTO: Repro YT , FAZ

Komunální politik německé obdoby okamurovců, strany AfD, vyčetl německé kancléřce Angele Merkelové, že poměry v zemi se rovnají diktatuře.

„Ve jménu tolerance jste nám zavedla diktaturu, základní práva jsou zásadně krácena,“ předeslal tazatel z publika na úterní diskusi s kancléřkou ve Stralsundu na severovýchodě Německa. Ani poté však dotyčný muž nepoložil žádný dotaz a raději dál plísnil kancléřku. Odkázal na 1. článek Ústavy, zaručující nedotknutelnost lidské důstojnosti a bez bližšího vysvětlení si postěžoval, že pro ty, kdo se hlásí k AfD nebo se prohlásí za vlastence, tento článek pozbývá platnosti.

Následně se jal hodnotit tisk, který označil za propagandistický, neboť média v Německu jsou podle něj nesvobodná. A stejně bídně je na tom Německo i se svobodou názorů, vyčetl muž bedlivě naslouchající nejmocnější evropské političce, k čemuž mu sloužil i nadále fungující mikrofon. Následně se muž kancléřky zeptal, zda se cítí zodpovědná za to, že nastolenou migrační politikou (údajně) rozdělila zemi. Spolu s ozvučením běžely i kamery a záznam populistovy kritiky je veřejně dostupný.

„Předně je tu ta okolnost, že sedíte v první řadě a svým dotazem se nevystavujete žádnému nebezpečí – mohl jste ho položit a já ho samozřejmě zodpovím. Každý německý soud s vámi také bude zacházet jako s kterýmkoli jiným občanem. Stejně tak, když jsem ve Spolkovém sněmu, nemám pocit, že by kolegové, kteří patří k frakci AfD, měli jakékoli zábrany sdělit svůj názor mně nebo kolegům z ostatních frakcí, a to je dobře,“ zahájila klidným hlasem a bez stínu ironie kancléřka.

„Svoboda názorů pak končí tam, kde ohrožuje důstojnost druhých lidí – na čemž se zřejmě neshodneme,“ pokračovala. „Rozdílné názory jsou i v otázce, kdo zastupuje národ a kdo je vlastencem. Máte za to, že jste jím vy, a stejně tak i já si myslím, že jsem součástí tohoto národa – což je zrovna příklad plurality v naší společnosti,“ zpochybnila populistovo pojetí vlastenectví.

V další části záznamu mu kancléřka popsala zákonitosti propojeného světa, v němž blahobyt Evropanů úzce souvisí s mírem a stabilitou v Sýrii, Jordánsku nebo  Libanonu. Právě tímto fenoménem Merkelová dlouhodobě zdůvodňuje svou starost o situaci na Blízkém východě. „Pokud nedokážeme nastolit příznivý vývoj v Africe, mír v Sýrii a stabilitu Libanonu a Jordánsku, téma migrace bude přetrvávat. Nemůžeme mít na zřeteli jen vlastní blahobyt. Jsme součástí světa, a když se bude dařit druhým, povede se dobře i nám,“ vysvětlila Merkelová nutnost širší rozvojové politiky a sklidila potlesk.

Muž pak cosi namítal už mimo mikrofon, na což Merkelová připomněla, že žádný soud včetně nejvyšších evropských instancí neoznačil migraci za protizákonnou. Kancléřka následně poukázala na nezávislost justice s tím, že jak on, tak ani ona nemusí být s každým soudním verdiktem spokojení. „Je však železným pravidlem, že politici soudy nijak nekorigují, to by totiž byl konec demokracie,“ zdůraznila. „Demokracie totiž spočívá na nezávislých institucích,“ uzavřela školení Merkelová.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]

Revue Forum Banner