Zima pomůže Ukrajině zrychlit vojenské operace, domnívají se analytici z ISW

Ilustrační foto (General Staff of the Armed Forces of Ukraine / se souhlasem)

Ilustrační foto | FOTO: General Staff of the Armed Forces of Ukraine / se souhlasem

Podle pravidelné analýzy, kterou vypracovávají odborníci z amerického Institutu pro studium válek ISW, naznačili představitelé Ukrajiny, že budou pokračovat v útočných operacích, aby využili úspěchy, které protiofenzíva na bojišti přinesla, a aby neumožnili ruským okupantům znovu převzít iniciativu na frontě.

„Zmrzlá půda umožňuje těžkým kolovým a pásovým vozidlům postup. Ukrajinské síly teď tato vozidla připravují na zimní operace,“ prohlásil mluvčí východní skupiny ukrajinských ozbrojených sil Serhij Čerevatyj.

(Týdeník FORUM)

Zároveň také řekl, že nekvalitně vycvičení a špatně vybavení a vyzbrojení ruští rekruti, kteří do armády přišli na základě vyhlášené mobilizace, spolu s příslušníky Wagnerovy žoldácké skupiny nejsou připraveni na boj v zimních podmínkách. Jakékoliv přerušení boje v tuto chvíli by umožnilo ruským okupantům posílit své jednotky, doplnit jejich stavy a také by jim dopřálo odpočinek.

To, že ukrajinské ministerstvo obrany v listopadu uvedlo, že návrhy na přerušení operací v zimě pocházejí od lidí, kteří se „pravděpodobně v lednu nikdy neopalovali na jižním pobřeží Krymu“, podle analytiků naznačuje, že armáda hodlá i v zimních měsících pokračovat v protiofenzivě, která má za cíl znovu dobýt Krym.

Představitelé amerického ministerstva obrany však považují za lepší dobu k masivnímu útoku jaro. Například podle ředitelky pro národní zpravodajskou službu Avril Hainesové se tempo války na Ukrajině přes zimu zpomalí, takže „obě strany budou moci obnovit a doplnit své jednotky“.

ISW se domnívá, že schopnost Ukrajiny „udržet vojenskou iniciativu a pokračovat v tempu svých současných operačních úspěchů závisí na tom, zda ukrajinské síly budou pokračovat v provádění po sobě jdoucích operací během zimy“. Rusové se zmůžou maximálně na další plošné ostřelování civilních cílů, což se ostatně v pondělí opět stalo. Zasaženy střelami s plochou dráhou letu byly cíle v Záporoží, v Oděské oblasti i na dalších místech. Na území celé Ukrajiny pak byl vyhlášen letecký poplach.

„Celkem bylo odpáleno více než 70 raket. Podle předběžných informací bylo odpáleno 38 řízených střel Ch-101/Ch-555 z osmi strategických leteckých raketových letounů Tu-95ms z oblasti Kaspického moře a Volgodonské oblasti,“ uvedlo velitelství ukrajinského letectva. Rusové podle něj také vyslali 22 řízených střel Kalibr z lodí Černomořské flotily a směrem z Černého moře zaútočily bombardéry dlouhého doletu Tu-22m3 se třemi řízenými střelami Kh-22 a také stíhačky Su-35 se šesti řízenými vzdušnými střelami Ch-59 a jednou Ch-31P.

Týdeník FORUM (FORUM 24)

„Povětrnostní podmínky v zimě 2023 budou pravděpodobně diktovat časový rámec, ve kterém bude Ukrajina moci vést manévrovou válku a pokračovat v řadě operačních úspěchů s minimálními pauzami, které by zvýšily riziko ztráty iniciativy,“ domnívají se vojenští experti z ISW. Zima je totiž „obvykle nejlepším obdobím pro mechanizované válčení na Ukrajině, zatímco jaro je obdobím nočních můr“. Může za to jev, který se nazývá rasputica a promění všechny cesty na Ukrajině v lepkavé mnoho centimetrů hluboké bahno, s nímž si neporadí ani nejmodernější armádní technika.

Pokud spojenci nepodpoří ukrajinskou armádu v „provádění rozsáhlých rozhodujících protiofenzivních operací tuto zimu“, získají podle ISW „otřesené ruské síly cennou tří až čtyřměsíční úlevu, aby se mohly rekonstituovat a připravit se na boj“.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]

Související články