Zimní olympijské hry 2022 v Pekingu být vůbec neměly

Ilustrační foto. (Pixabay/geralt)

Ilustrační foto. | FOTO: Pixabay/geralt

Bylo velkou chybou Mezinárodního olympijského výboru, když přidělil letošní zimní olympiádu hlavnímu čínskému městu Pekingu. Tento velký sportovní svátek totiž uspořádá komunistická země, ve které lidské životy nemají žádnou cenu. Čína je známá masovým porušováním lidských práv a brutálním útiskem národnostních menšin Tibeťanů, Ujgurů a Mongolů. Útlaku jsou v rozporu s čínským slibem „jedna země, dva systémy“ vystaveni i obyvatelé Hongkongu.

Jak potvrzuje zpráva lidskoprávní organizace Amnesty International, Čína v pronásledování disidentů, křesťanů a obhájců lidských práv nepolevuje. Ti jsou trvale vystavováni obtěžování, zastrašování, bezdůvodnému zadržení, zadržení v izolaci, bití a mučení při výsleších a také dlouholetým trestům odnětí svobody v nelidských podmínkách pracovních táborů. V zemi neexistuje nezávislá justice, a obvinění tak nemají právo na spravedlivé soudy. Advokátům je odpíráno právo na setkání s obžalovanými a jejich zastupování. Některé zprávy hovoří o tom, že čínským politickým vězňům jsou nuceně odebírány z těla orgány.

(Týdeník FORUM)

Přesto všechno však Čína nakonec zimní olympiádu dostala přidělenou. Zřejmě rozhodly peníze, protože Číňané slíbili investovat miliardy dolarů do megalomanských sportovišť a také jimi zřejmě přesvědčili většinu hlasujících. Možná si někteří naivní jedinci mysleli, že když budou v Pekingu olympijské hry, tak zdejší rudá vláda poleví v pronásledování účastníků režimu.

Opak je pravdou, represe zesílily a Číňané zastrašují i účastníky olympijských her. Ti by Čínu za porušování lidských práv neměli kritizovat. Týká se to například Tibetu, masakru na náměstí Nebeského klidu, dalajlámy, tenistky Pcheng Šuaj, krádeží cizích patentů, dětské práce, covidu a dalších témat. „Jakékoli chování nebo projevy, které jsou proti olympijskému duchu, zejména proti čínským zákonům a nařízením, budou podléhat určitému trestu,“ otevřeně zastrašoval sportovce Jang Šu, zástupce generálního ředitele odboru mezinárodních vztahů Pekingu 2022, který v takovém případě hrozil odebráním akreditace, což by ovšem znamenalo narušení regulérnosti zimní olympiády.

Přesto všechno přeji našim sportovcům v zápolení hodně úspěchů a co nejvíce olympijských medailí. A ať se nenechají zastrašit rudým diktátorským režimem a chovají se jako svobodní lidé.

Jsem také rád, že se vláda premiéra Petra Fialy připojila k diplomatickému bojkotu pekingské olympiády a nikdo z jejích členů na ni nepojede. Není nutné, aby se demokratičtí ministři zúčastnili propagace totalitního zla.

Autor je středočeským krajským zastupitelem za ODS.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]

Související články