Žirinovskij o Češích: Stalin je měl okupovat a jejich průmysl odvézt do Ruska

repro video: Rossija 1.

Vladimir Žirinovskij | FOTO: repro video: Rossija 1.

Ruský politik Vladimir Žirinovskij, poslanec Dumy, opakovaně kandidát na prezidenta a šéf Liberálně-demokratické strany Ruska se v pověstném pořadu ruské televize také rozjel. Mluvil o tom, jak měl Stalin s námi všemi zatočit.

Jakmile starostu Řeporyjí Pavla Novotného po jeho vstupu k tématu památníku vlasovcům vypnuli, debata se rozjela ještě vášnivějším tempem.

Žirinovskij se rozčílil: „Stalinova chyba v roce 1945. Poslat skutečnou okupační armádu po sto tisících do Polska, Maďarska, Česka, Slovenska, Rumunska, Bulharska. Do Německa milionovou armádu a všem zavřít huby. Všichni by dodnes mlčeli a ještě dalších sto let. A co jsme udělali? ‚Budujte socialismus.‘ Oni nechtějí, nejsou to komunisté. Jsou to soukromníci. Museli by snášet naši armádu. Na Vlasova by si ani nevzpomněli. Protože volby by měli. Veškerý průmysl převézt do Ruska. Německo podle Churchilla přeměnit na zemědělské hospodářství, bez jakéhokoli státu. Ať pěstují brambory. Češi ať dělají párky, vaří pivo. Toť vše. Měli jsme právo tohle všechno udělat. Všichni to byli agresoři. Všichni táhli na východ proti SSSR! Celá východní Evropa kromě Portugalska a Řecka Měli jsme potrestat všechny. Souhlasili by s tím i Churchill, Roosevelt i Truman. Ale prosím, Rozhodli jsme se jinak. Stavte si a… Začali jsme je zásobovat, krmit. Svým lidem jsme brali a německým holkám polévku z polní kuchyně… Vlastním lidem dej normální stravu! A vy krmíte Němce, kteří spálili půlku země. Ať chcípají! Dnes by tu už nebyli. Ani Češi by nebyli. O Ukrajině nemluvě. A Vlasov by si nedovolil tam něco… Do Prahy prý přišel. Ten podivín lže.“

Tak už víme, čemu se dnes v Rusku říká liberální demokrat.

Nebylo to ale jen nějaké chvilkové vzplanutí. Ve svých výrocích pak ještě pokračoval na Twitteru:

„Češi si berou příklad od Poláků a Ukrajinců – snaží se pomstít Rusku zesměšňováním vzpomínky na Velkou vlasteneckou válku. Po vítězství bylo nutné potrestat země východní Evropy, které bojovaly na straně Hitlera, vyvézt odtamtud veškerý průmysl. A snažili jsme se udělat z nich přátele. Marně.“ (29. 11.)

„Češi hodlají zničit památky ruských hrdinů Velké vlastenecké války a postavit památníky takovým zrádcům, jako je Vlasov. To je nechutné. Chybou naší země je stažení vojsk z východní Evropy. Tam, za přítomnosti ruské armády, by se báli i mluvit o darebácích, jako je Vlasov.“ (29. 11.)

Předtím už to schytali nevděční Ukrajinci: „V Oděse byl zbořen basreliéf maršála Žukova. I jejich děti a vnoučata Ukrajincům takový čin neodpustí. Jednoho dne se Ukrajina bude stydět za to, co se v těchto dnech děje na jejím území. Vítězství ve Velké vlastenecké válce je svatý čin a miliony našich vojáků zahynuly v bojích za Ukrajinu.“ (31. 10.)

Žirinovského strana, která vznikla v roce 1992, budí podezření, že výtvorem tajných služeb, aby pomáhala simulaci demokracie v Rusku. Opozičního a liberálního na ní ale není nic.

Nesporným přínosem posledních dní a celé debaty kolem vlasovců je zjištění, jaké věci se vykládají otevřeně v ruské televizi a co si tamní politici myslí. Pak se vždycky znova od srdce zasmějeme.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]

Revue Forum Banner