Zítra to roztočíme, drahouškové. Vzniká ve sněmovně nový scénář staré komedie?

Klára Dostálová (Úřad vlády ČR)

Klára Dostálová | FOTO: Úřad vlády ČR

Vypadá to, že se ve sněmovně schyluje k takové malé privátní šarvátce, tak trochu připomínající scénář někdejší populární komedie Zítra to roztočíme, drahoušku! V ní rodina Novákových v podání Stelly Zázvorkové a Miloše Kopeckého soupeřila se sousedy Bartáčkovými, které hráli Iva Janžurová a František Peterka. A intenzita vzájemně prováděných naschválů a zlomyslností se neustále stupňovala.

Jednou z prvních takových schválností, kterou ušila nová opozice na vládní koalici, bylo páteční hlasování o návrhu ke stavebnímu zákonu. Tak dlouho bývalá ministryně Klára Dostálová u řečnického pultu plnila mikrofon slovy, až část vládních poslanců odešla ze sálu do kuloárů. V tu chvíli Dostálová navrhla procedurální návrh na přerušení schůze do doby, než budou dovoleny jednotlivé parlamentní výbory. A protože o procedurálním návrhu se hlasuje ihned, zazněl gong svolávající poslance do sálu. Místopředsedkyně sněmovny Jana Mračková Vildumetzová, která shodou okolností schůzi právě řídila, dala neprodleně o návrhu hlasovat a ten byl v poměru 81 ku 50 přijat.

Johana Hovorková, Milan Tesař, Veronika Kučíková, Dan Hrubý a Jaroslav Bican z nové redakce Týdeníku FORUM (Roman Black Černý a Michal Hošek)

Hlasování bylo sice okamžitě zpochybněno poslancem Janem Farským, který prohlásil, že na sjetině s výsledky má zaznamenáno, že byl pro návrh, přestože hlasoval proti. Ale ani opakované hlasování nepřineslo koalici kýžený výsledek, stále totiž několik poslanců absentovalo. Byl to zkrátka koaliční omyl či podcenění opozice, jak nakonec uznal i Marek Výborný, předseda poslaneckého klubu lidovců: „Je to pro nás poučení, abychom tuto chybu už neopakovali.“

To, že by vyvolala hlasování cíleně právě ve chvíli, kdy měla opozice v sále převahu, však Dostálová popírá: „Na to jsem vůbec nemyslela. Spousta poslanců se zdržuje v předsálí, takže ani nemůžete odhadnout, jaké jsou počty.“

Nicméně již se ozývají hlasy, že si to koalice nenechá líbit a že by se také například mohlo stát, že opozici neprojde její kandidát na šestého místopředsedu sněmovny. Exdvojministr Havlíček by si tak musel nechat zajít chuť na další double a vystačit si jen se sólo poslaneckým mandátem. A možná, že bude místopředsednický post, jenž je zatím určený pro opozici, zcela zrušen. Kdo ví, kam vzájemné popichování dojde? Každopádně podobné sousedské radovánky nikdy nevěstily nic dobrého.

Možná však, že situace bude mít naopak pozitivní vyústění a zajistí, že poslanci budou bedlivě hlídat každičké zazvonění gongu svolávající je nikoliv ke společným modlitbám, ale k hlasování.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]

Související články