Sledovali jsme: Poslanci prodloužili nouzový stav do 11. dubna. Pro návrh hlasovalo ANO, ČSSD a komunisté

Živý přenos z Poslanecké sněmovny parlamentu České republiky | VIDEO: PSP

Sledovali jsme jednání poslanecké sněmovny k prodloužení nouzového stavu. Poslanci schválili prodloužení nouzového stavu do 11. dubna. Část opozičních stran bylo proti prodloužení, nejvíce jim vadí zákaz pohybu mezi okresy. Vláda nicméně znovuzískala podporu komunistů, která jí k dosažení nouzového stavu pomohla. Předseda vlády Andrej Babiš i ministr zdravotnictví Jan Blatný avizovali, že půjde zřejmě o poslední prosbu o prodloužení stavu nouze.

19:40 – Poslanci prodloužili nouzový stav do 11. dubna.

19:30 – Jednání sněmovny pokračuje.

17:54 – Jednání o nouzovém stavu se na žádost SPD přerušuje do 19:30.

17:42 – Předseda Poslanecké sněmovny Radek Vondráček (ANO) navrhuje o přestávce hlasovat, což však není zvykem. Hnutí SPD jde podle něj o obstrukci, která má za cíl odložit hlasování o nouzovém stavu.

17:35 – Předseda SPD Tomio Okamura požádal o přestávku v délce dvou hodin na jednání klubu. Chce, aby se poslanci zamysleli k nepodpoře prodloužení nouzového stavu. „Kvůli nám si přestávku nemusíte brát,“ ohradil se lidovecký předseda Marian Jurečka.

17:13 – Předseda klubu ODS Zbyněk Stanjura představil usnesení, která požaduje po vládě – umožnit pohyb mezi Prahou a Středočeským krajem, zveřejnění nezačerněných smluv uskutečněných nákupů při nouzovém stavu, nejpozději 12. 4. otevření mateřských či základních škol.

15:58 – Podle poslance Vojtěcha Munzara (ODS) je vládní nařízení o nošení roušek v zastavěné části obce, když jsou lidé prokazatelně sami, zbytečné. Navrhl, aby Sněmovna vyzvala ministra zdravotnictví Blatného ke zrušení této povinnosti.

15:17 – Poslanec Jakub Michálek (Piráti) uvedl, že by se podle něj neměli lidé o Velikonocích navštěvovat. Zopakoval, že pokud by vládě chyběly hlasy k prodloužení nouzového stavu, strana by jednala o podmínkách, jak ho prodloužit o 14 dní. Vláda by měla zlepšit přístup v rámci kompenzací podnikatelů. „Pokud podnikatelé nebudou motivováni, tak logicky nebudou dodržovat potřebná opatření,“ řekl Michálek.

13:31 – Poslanci si prohlasovali omezení řečnické doby při projednávání bodu k prodloužení nouzového stavu na pět minut.

13:19 – „Omezení pohybu mezi regiony není žádná zástěrka, naopak velmi dobře funguje. (…) Je dobře, že máme pandemický zákon, budeme ho potřebovat. Nezpochybňujme u řečnického pultu odborník,“ řekl ke kritice ministr zdravotnictví Jan Blatný.

13:10 – Ministr kultury Lubomír Zaorálek se ohradil proti opoziční kritice vlády o tom, že nemá data prokazující efekt uzavřených okresů. Jako příklad zmínil Cheb a Trutnov, jejichž uzavření zlepšila epidemický stav. „Jsou to jasné argumenty, které musí vidět i ten, kdo je nechce vidět,“ uvedl.

12:36 – Předseda KDU-ČSL Marian Jurečka připustil, že původně nebyl proti prodloužení nouzového stavu a zvažoval jeho podporu. Když ale získal data od vlády ohledně restrikcí, došel k tomu, že vláda dokáže nezbytná opatření zavádět i podle pandemického zákona.

12:08 – Před sněmovnu předstoupil předseda ODS Petr Fiala. „Nouzový stav je zastírací manévr, cynický fíkový list vlády. Vláda ho potřebuje, aby se mohla tvářit, že za něco bojuje,“ řekl. Vláda podle něj lidem neumí dát naději, představit konkrétní plán.

„U veřejnosti se vyvolává dojem války. Poslouchám, že vláda bojuje za nouzový stav, ale to není pravda. Nouzový už není potřeba,“ řekl. Situace podle sice není dobrá, ale zlepšuje se. Opatření se dají zavádět i bez nouzového stavu. Upozornil, že sama vláda sdělila, že využije pandemický zákon.

11:43 – Opatření v podobě uzavřených okresů mají podle ministra zdravotnictví Jana Blatného (za ANO) nepopiratelný efekt. „Na tvrdých národních datech jsem schopen to prokázat, jak efektivní opatření je,“ zmínil. „Opatření spolu s pokračujícím očkováním dávají naději, že vás o něco podobného v budoucnu už nebudu muset požádat.“

11:38 – Andrej Babiš taktéž před poslanci zmínil, že odmítl uzavřít továrny během Velikonoc. „Nemůžeme ohrozit rozpočet a další pracovní místa,“ dodal.

11:20 – Sněmovna odhlasovala program schůze. Úvodní slovo si vzal předseda vlády Andrej Babiš. „Důvody žádosti o prodloužení nouzového stavu jsou všem notoricky známé. Pevně doufám, že to bude poslední lockdown. Tentokrát je nejdůležitější,“ řekl Babiš na plénu.

11:06 – O souvislosti podpory nouzového stavu komunisty je přesvědčena i poslankyně hnutí STAN Věra Kovářová. „Čím více budou komunisté a anonisté tvrdit, že neexistuje vztah mezi podporou KSČM pro nouzový stav a komunikací ministra Havlíčka s Rosatomem, tím jistější si jsem jeho existencí – a dokonce i podobou,“ napsala na Twitteru.

10:57 – „Nouzový stav vládě slouží k nesmyslným opatřením, odkláněním miliard korun a ve zbytku času nás pan Havlíček ještě prodává Rosatomu. Tohle opravdu bez nás. Pan Karel Havlíček se tváří nevinně, on přece ‚jen‘ oslovil ruskou stranu. Dostavba Dukovan Rosatomem by byla i zadarmo drahá. Zaplatili bychom svojí bezpečností,“ uvedla předsedkyně TOP 09 Markéta Pekarová Adamová.

10:43 – Vláda podle pirátského poslance Jakuba Michálka má ve sněmovně podporu pro prodloužení nouzového stavu. Pokud by prodloužení o 14 nebo 30 dnů neprošlo, Piráti jsou připraveni jednat o dalším postupu – podpořili by nouzový stav při racionalizaci některých opatření a jen do Velikonoc. „Pandemický zákon je dobrý, ale nyní nejsme v situaci, kdy bychom zvládali šíření a mohli bychom podle něj postupovat,“ řekl Michálek.

10:24 – Koalice SPOLU nepodpoří prodloužení nouzového stavu. „Jsme přesvědčeni, že nouzový stav není potřeba, je to jen zástěrka. Česká republika je 173. den v nouzovém stavu. Pandemický stav rovná se ochrana obyvatel, nouzový stav rovná se zoufalství vlády a podivné nákupy,“ řekl předseda ODS Petr Fiala. Stav nouze podle nich nemá smysl zavádět, dává vládě velké pravomoci. Další opatření by se podle nich mělo řídit tzv. pandemickým zákonem.

 

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]