VIDEO: Hanba! volali lidé. Tisíce jich protestovaly proti Babišovi a komunistům

Na pražském Václavském náměstí se dnes vpodvečer sešly tisíce lidí, kteří protestují proti připravované vládě Andreje Babiše (ANO) s podporou komunistů. Demonstranti zaplnili celou horní polovinu náměstí. Akce nazvaná Jednou provždy začala v 18.00 a pořádá ji iniciativa Milion chvilek pro demokracii. Protestní shromáždění se konají i v dalších městech.

„Protest je proti svévolnému chování Babiše, (prezidenta Miloše) Zemana a komunistů,“ řekl na úvod jeden z řečníků. Lidé mávají vlajkami České republiky i Evropské unie. Řada z nich má s sebou transparenty proti Babišovi, na kterých mají nápisy „Už nás nebabiš“, „Babiš musí před soudem stát, jinak nemáme právní stát“ nebo „Pryč s tyrany a zrádci“. Na dalších transparentech mají lidé fotografie s oběťmi komunistického režimu.

Lidé zaplnili prostor pod sochou svatého Václava, kde je umístěno pódium, až po křížení Václavského náměstí s Jindřišskou a Vodičkovou ulicí. Horní část náměstí je pro auta uzavřena. Kolik je na místě přesně lidí, nechtěli policisté na dotaz ČTK uvést. „Policie odhad počtu účastníků nebude zveřejňovat,“ řekl mluvčí pražské policie Tomáš Hulan.

Na demonstraci se vydali také zástupci některých politických stran, například ODS, TOP 09, Pirátů a STAN, neúspěšní kandidáti na prezidenta Marek Hilšer a Pavel Fišer nebo senátor Václav Láska. Vystoupit mají také hudebníci Jiří Dědeček nebo Václav Koubek.

Pořádající iniciativa, která letos uspořádala už několik demonstrací, chtěla nasbírat milion podpisů pod petici Za slušného premiéra a slušnou vládu. K dnešku jich získala přes 254.000.

Není to první demonstrace proti Babišovi a jeho krokům. Přečtěte si, které byly ty největší:

3. prosince 2016 – Na Václavském náměstí v Praze demonstrovalo několik stovek lidí proti zavedení Elektronické evidence tržeb (EET). Demonstranti si přinesli transparenty, například EET je jako StB, Vzkaz Ježíškovi – čert vem Babiše, Chceme svobodu, ne diktaturu státu nebo Sbohem, svobodné podnikání. Skandovali i hesla proti tehdejšímu ministrovi financí, třeba Babiš ven nebo Babiše do koše.

10. května 2017 – Na Václavském náměstí se sešlo zhruba 20.000 lidí na demonstraci proti Babišovi a prezidentu Miloši Zemanovi. Cílem akce, která se konala během nejvážnější krize koaličního kabinetu Bohuslava Sobotky, (ČSSD) bylo vznést požadavek, aby byl Babiš odvolán z funkce a aby po něm ministerské místo nezastával nikdo z hnutí ANO. Organizátoři také požadovali, aby Zeman odstoupil z funkce. O den později se stovky lidí sešly na demonstraci proti Zemanovi a Babišovi na Hradčanském náměstí.

17. května 2017 – Na Václavském náměstí se opět sešly tisíce lidí na demonstraci proti ministru Babišovi a Zemanovi. Po zhruba hodinovém programu se vydala větší část demonstrantů průvodem na Pražský hrad. Protestní shromáždění se konala i v dalších sedmi městech. Ve stejný den Babiš oznámil, že Zemana požádá, aby ho odvolal z vlády. V křesle ministra financí jej nahradil poslanec hnutí ANO Ivan Pilný.

5. března 2018 – Po celé ČR se demonstrovalo proti zvolení komunistického poslance Zdeňka Ondráčka do čela sněmovní komise pro kontrolu Generální inspekce bezpečnostních sborů (GIBS). Ondráček za totality zasahoval jako policista proti účastníkům protirežimních demonstrací. Podle opozice by bez poslanců ANO Ondráček nebyl zvolen a Babiš tomu mohl lehce zabránit. Babiš byl terčem kritiky i na demonstracích. O den později Ondráček oznámil svou rezignaci.

15. března 2018 – Studenti ze zhruba 300 vysokých a středních škol po celé zemi se připojili k půlhodinové výstražné stávce, cílem protestu bylo bránit společenské a ústavní hodnoty. Před školami a na protestních demonstracích v Praze, Brně, Ostravě, Plzni, Českých Budějovicích, Olomouci, Hradci Králové a dalších větších městech se sešly dohromady tisíce mladých lidí. V projevech, na transparentech a na sociálních sítích studenti kritizovali přístup vrcholných politiků k ústavě či vůči médiím, zejména prezidenta Zemana a premiéra v demisi Babiše.

9. dubna 2018 – Stovky až tisíce lidí téměř ve 20 městech po republice protestovaly proti trestně stíhanému premiérovi Babišovi (ANO) a jeho vládě v demisi. V Praze demonstrovalo několik tisíc lidí, do Brna dorazily podle odhadu ČTK nejméně 2000 lidí. V dalších krajských městech přišly většinou stovky lidí. Babiš na adresu demonstrantů řekl, že jsou to lidé, co nechtějí vést debatu a argumentovat.

9. května 2018 – Zhruba 500 lidí se sešlo na Václavském náměstí na demonstraci proti premiérovi v demisi Babišovi. Protestovali zejména proti jeho plánu, aby vládu hnutí ANO s ČSSD tolerovali komunisté. Babiš podle organizátorů neumí složit demokratickou vládu, proto požadovali, aby prezident Miloš Zeman pověřil sestavením kabinetu někoho jiného.

22. května 2018 – Několik stovek lidí se zalepenou pusou protestovalo na pražském Staroměstském náměstí proti Babišovi. Předseda vlády podle nich lže, likviduje nezávislou policii a odmítá veřejnou debatu. Po půl hodině se protestující mlčky vydali k úřadu vlády, kde drželi minutu ticha za všechny utlačované lidi. Demonstraci zorganizovala iniciativa Milion chvilek pro demokracii. Protest proti premiérovi se konal také v dalších městech.

29. května – Několik stovek lidí prošlo centrem Prahy k úřadu vlády, aby tak vyjádřilo nesouhlas s vládnutím Andreje Babiše. Po předchozím tichém protestu tentokrát demonstranti zvolili opačný prostředek: hluk. Svou nelibost dávali v průvodu najevo bušením do hrnců či pokliček, pískáním nebo troubením. Babišovi tak chtěli uspořádat „poslední zvonění“.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]

Revue Forum Banner