Živý přenos z Poslanecké sněmovny Parlamentu České republiky VIDEO: PSP
VIDEO: PSP
Svoboda slova je v západním světě ohrožena, řekl ve Sněmovně předseda opozičního hnutí SPD Tomio Okamura při dnešním jednání o policejní žádosti o jeho vydání k trestnímu stíhání za kontroverzní plakáty z loňské volební kampaně. Poslanci hnutí umístili před řečniště transparent s nápisem „Neodvolám“. Do debaty se hlásilo 14 zákonodárců výhradně z SPD, jednací sál byl prakticky prázdný. 81 hlasy proti 62 dvěma hlasům byl nakonec Tomio Okamura ke stíhání vydán.
Policie podezírá Okamuru z podněcování k nenávisti vůči skupině osob nebo z omezování jejich práv a svobod. Plakáty podle ní měly rasistický nebo xenofobní podtext. „Vedeme fakticky debatu o svobodě slova, ne o mně, ale o tom, co se smí říkat a ukazovat a na co a jak se smí upozorňovat,“ řekl Okamura, podle kterého „začíná éra ne nepodobná normalizačnímu socialismu“. Předseda poslanců SPD Radim Fiala mluvil o cenzuře, ve hře je podle něho i stíhání SPD jako právnické osoby.
Plénum bude rozhodovat o policejní žádosti bez stanoviska mandátového a imunitního výboru. Potřebnou většinu hlasů v něm nezískalo ani doporučení dát souhlas s trestním stíháním, ani souhlas nedat. Okamura zaslal výboru písemné stanovisko, v němž motivy plakátů obšírně vysvětloval a obhajoval a které ve Sněmovně přečetl stejně jako policejní žádost místopředseda výboru Pavel Staněk (ODS).
Poslanci se ve středu na mimořádném jednání opět zabývali vládní mediální novelou, která by mimo jiné zvýšila koncesionářské poplatky za Českou televizi a Český rozhlas. Opozice se ale opět rozhodla jednání protahovat. Sněmovna sice nakonec po pěti hodinách projevů schválila program schůze, k předloze se ale budou muset sejít až v pátek, protože v té chvíli už doba vymezená pro závěrečné schvalování zákonů skončila. Schůze sněmovny pokračuje i odpoledne, kdy mají zákodárci například rozhodnout o tom, zda vydají předsedu hnutí SPD Tomia Okamury (SPD) k trestnímu stíhání.
Jako první si vzal slovo šéf opozičního hnutí ANO Andrej Babiš. Podle něj je mediální novela korumpováním České televize a Českého rozhlasu ze strany vlády, která si tak prý chce zajistit jejich mediální přízeň. „Je to sprostá korupce televize a rozhlasu touto vládou, aby jim zase vyhráli volby,“ zaútočil šéf hnutí ANO na kabinet Petra Fialy (ODS).
Vládní návrh počítá se zvýšením poplatku České televizi ze 135 korun na 150 mesíčně, u Českého rozhlasu ze 45 na 55 korun. V případě veřejnoprávní televize se částka neměnila od roku 2008, u veřejnoprávního rozhlasu je pak stejná od roku 2005. Poplatek se má nově vztahovat na zařízení schopná přijímat vysílání prostřednictvím internetu, nejen na televizní a na rozhlasové přijímače. Zachován ale bude princip jedné platby za domácnost bez ohledu na počet zařízení, která jsou v držení jejích členů.
„Česká televize a Český rozhlas jsou nenasytní, stále chtějí víc a víc,“ obvinil Babiš obě média. Šéf hnutí ANO vidí podle svých slov prostor k úsporám v redukci počtu kanálů veřejnoprávní televize a znovu zopakoval, že jeho případná vláda sloučí Českou televizi a Český rozhlas do jedné instituce. „Pokud my se vrátíme, bude jeden z prvních zákonů, kde my prosadíme spojení České televize a Českého rozhlasu a šetření,“ prohlásil.
Ve svém projevu sice slíbil, že jeho cílem „není dneska zdržovat,“, přesto podobně jako při předchozích projevech svou kritiku rozšířil na vládu, koalici i fungování Evropské unie. Pochvalně se naopak vyjadřoval o krocích amerického prezidenta Donalda Trumpa. „Trump jede jako motorová pila a Evropa čumí a stále řeší Ukrajinu,“ řekl mimo jiné. Hovořil například také o finančníkovi Georgi Sorosovi, stavbním řízení nebo Ukrajině.
Předseda poslanců TOP 09 Jan Jakob v úvodu jednání poznamenal, že podle informací od zástupců opozice měl před schválením programu mimořádné schůze vystoupit za ANO stručně Babiš a za SPD nikdo. Do debaty se ovšem přihlásili předsedkyně poslanců ANO Alena Schillerová, její protějšek z SPD Radim Fiala, předseda tohoto hnutí Tomio Okamura i předseda pirátských poslanců Jakub Michálek.
Nejdelší projev měl právě Okamura, který opět označil vysílání ČT za „provládní propagandu“. Do veřejnoprávních médií se pak podle něj zbytečně dávají miliardy korun. Svůj nesouhlas směřoval také k vládnímu plánu na rozšíření okruhu poplatníků. „Kdo se chce dívat, ať si to zaplatí. To mi přijde jako jeden z ideálních scénářů,“ řekl.
Okamura přijde na řadu odpoledne
Odpoledne se budou poslanci mimo jiné zabývat policejní žádostí o vydání předsedy opozičního hnutí SPD Tomia Okamury k trestnímu stíhání. Okamuru podezírá policie z podněcování k nenávisti vůči skupině osob nebo k omezování jejich práv a svobod v souvislosti s loňskou billboardovou kampaní hnutí SPD. Plénum bude rozhodovat bez stanoviska mandátového a imunitního výboru, jeho členové se na doporučení neshodli.
Kontroverze vyvolal zejména plakát SPD proti migračnímu paktu EU před loňskými krajskými a senátními volbami. Byl na něm muž tmavé pleti se zkrvaveným nožem a v zakrvácené košili společně s textem „Nedostatky ve zdravotnictví nevyřeší ‚chirurgové‘ z dovozu“. Kritici reklamu označili za rasistickou, padla trestní oznámení. Okamura opakovaně odmítl spojování SPD s rasismem či xenofobií, kampaň označil za alegorii, navíc za pravdivou.