Fiala k europoslancům: Budeme klást důraz na společný postup proti Rusku

AUTOR: Úřad vlády ČR

Premiér Petr Fiala ve středu ráno zahájil zasedání Evropského parlamentu ve Štrasburku. Na plénu představil plány českého předsednictví Radě Evropské unie. Fialu přivítala předsedkyně Evropského parlamentu Roberta Metsolaová. Sledovali jsme živě a deník FORUM 24 byl na místě.

Fiala k europoslancům hovořil nejprve anglicky, priority poté představil česky. Připomněl, že veškeré priority českého předsednictví změnil 24. únor. „Za hranicemi Evropy probíhá válka. Klasický, konvenční konflikt, o kterém jsme si mysleli, že už se nemůže objevit,“ uvedl.

()

Český premiér připomněl svoji březnovou cestu do Kyjeva. „Viděl jsem hrdinství Ukrajinců, kteří bojovali a stále bojují za právo na existenci,“ řekl Fiala. Připomněl, že evropské hodnoty nejsou samozřejmé, což právě válka ukazuje – a europoslanci mu zatleskali.

Mottem českého předsednictví je „Evropa jako úkol“, a podle Fialy jde o odkaz prezidenta Václava Havla. „Hrozbám musíme čelit společně,“ řekl předseda vlády. „Evropa by měla dbát svého svědomí a postavit se čelem k výzvám,“ zaznělo.

Česká republika se podle Fialy bude snažit brát v potaz všechny názory. Je podle něj nutné bránit se rozdělení nás samotných. „České předsednictví bude chtít budovat bezpečnou a prosperující EU. Takovou, která je věrná hodnotám svobody a demokracie. Takovou, která umožňuje všem občanům volně cestovat a pracovat či podnikat na vnitřním trhu. Takovou, která chápe, že máme odpovědnost vůči životnímu prostředí, které musíme předat dalším generacím v dobrém stavu. Takovou, kde stavíme na tom, co nás spojuje, ale respektujeme to, co nás odlišuje. Takovou Evropskou unii chceme,“ prohlásil Fiala a představil hlavní priority.

Tou první je zvládnutí uprchlické krize z Ukrajiny a obnova a podpora napadené země. „České předsednictví bude proto důsledně hájit a podporovat suverenitu a teritoriální integritu Ukrajiny za využití všech nástrojů, kterými EU disponuje. Důraz budeme klást na silný a jednotný postoj vůči Rusku, jakož i na maximální asistenci členským státům při poskytování vojenské podpory Ukrajině nebo při vyrovnání se s následky migrační vlny.“

(Týdeník FORUM)

Druhou prioritou je energetická bezpečnost. „Cestou, kterou se chce české předsednictví vydat, je především práce na společných evropských projektech, které nás zbaví naší závislost na Rusku. České předsednictví se zaměří na otázky energetické bezpečnosti a na urychlenou implementaci REPowerEU, jehož významnou součástí je diverzifikace zdrojů,“ řekl Fiala. „Při tom všem musíme mít na paměti, že se brzy ocitnou v situaci, kdy bude více než kdy jindy potřebná solidarita mezi členskými státy,“ dodal.

Jako další cíl Fiala jmenoval posílení evropských obranných kapacit a bezpečnost kybernetického prostoru. „S ohledem na současnou geopolitickou situaci je klíčové posílení evropské bezpečnosti a obranyschopnosti. NATO je v této otázce pro EU přirozeným partnerem a implementace klíčových témat v rámci Strategického kompasu představuje ten vhodný nástroj.“

Čtvrtou prioritou je dle Fialy strategická odolnost evropské ekonomiky. „Evropa musí být průmyslový a technologický lídr. Klíčem k tomu je dobře fungující vnitřní trh bez zbytečných administrativních překážek, který posílí konkurenceschopnost evropských firem,“ uvedl předseda vlády.

(Archiv)

Klíčovou bude pro české předsednictví i odolnost demokratických institucí. „Naše společnosti jsou neustále cílem útoku od těch, kterým vadí naše hodnoty. Kterým vadí svoboda a demokracie, lidská práva a právní stát. My naopak takovéto hodnoty musíme bránit. Budeme proto vždy důsledně podporovat dodržování a posilování svobod, základních lidských práv a evropských hodnot. Budeme posilovat občanskou společnost, svobodná média a nezávislé instituce na celém evropském kontinentu.“

„Dámy a pánové, není pochyb o tom, že nás čeká nelehké období, a to nejenom s ohledem na krizi způsobenou ruskou agresí na Ukrajině. Potýkáme se s vysokou inflací a se stále rostoucími cenami energií. V některých našich zemích hrozí zvýšení nezaměstnanosti, některé možná čeká i pokles HDP. Nesmíme proto zapomínat na ty občany, na které to bude mít zásadní sociální dopad. Nesmíme zapomínat na chudé a potřebné. Mohu vás ubezpečit, že se v rámci předsednictví chceme a budeme systematicky věnovat i těmto otázkám,“ uzavřel Fiala.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]