Sledovali jsme demonstraci Společně za Bělorusko na Staroměstském náměstí

(Alena Spálenská)

FOTO: Alena Spálenská

Společně za Bělorusko, tak se jmenuje demonstrace, která proběhla na pražském Staroměstském náměstí. Akce se konala u příležitosti příjezdu představitelky běloruské opozice Svjatlany Cichanouské. Tu v Praze přivítal šéf senátu Miloš Vystrčil. Na tiskové konferenci ji označil za skutečnou prezidentku Běloruska.

„V této chvíli přijíždí do Prahy žena, Svjatlana Cichanouská, kterou Lukašenko osudově podcenil a která ho podle dostupných informací přes všechny překážky porazila v prezidentských volbách. Respektive vyhrála by, pokud by se hlasy počítaly podle pravidel a kdyby se Lukašenko nebál předat svou moc,“ píší organizátoři.

Událost společně organizují spolky Milion chvilek pro demokracii, Společně to dáme a Stojíme za Běloruskem. „Spojili jsme se a chceme spolu s vámi 7. 6. 2021 od 17:00 ukázat, že Praha je stále jednou z bašt svobodného světa a evropských hodnot a že dokáže hlasitě podpořit lidská práva a lidskou důstojnost v dalších zemích – chceme přidat náš viditelný střípek podpory,“ stojí na stránce události.

Na akci vystoupí například zpěvák Tomáš Klus, herečka Aňa Geislerová, herec Jiří Macháček nebo skladatel a producent Darek Král.

Běloruská politička je ve své zemi stíhána na základě článku trestního zákoníku, který pojednává o výzvách k uchvácení moci. Konkrétním důvodem má být to, že z iniciativy Cichanouské běloruská opozice vytvořila koordinační radu, která si klade za cíl zprostředkování pokojného předání moci v zemi. Hrozí jí od tří do pěti let odnětí svobody. Rusko zařadilo Cichanouskou mezi hledané osoby na základě dohody s Běloruskem.

Cichanouská loni v srpnových prezidentských volbách kandidovala proti dlouholetému běloruskému diktátorovi Alexandru Lukašenkovi. Podle oficiálních výsledků získala 10,1 procenta hlasů. Mnozí se však domnívají, že ve skutečnosti dostala více hlasů než Lukašenko, který oficiálně vyhrál. Výsledky voleb neuznává řada států ani Evropská unie. Ve skutečnosti Cichanouská údajně získala 6070% hlasů.

Nedlouho po prezidentských volbách Cichanouská odjela do zahraničí, aby se vyhnula zatčení. Našla azyl v Litvě, navštívila Polsko a Německo, kde se sešla s předsedy vlád obou zemí. Usiluje o vypsání nových prezidentských voleb v Bělorusku. Lukašenko podle ní ztratil legitimitu mimo jiné násilným potlačováním pokojných protirežimních demonstrací.

V úterý se Cichanouská sejde také s prezidentem Milošem Zemanem, premiérem Andrejem Babišem, ve středu s ministrem zahraničí Jakubem Kulhánkem. Ve stejný den pak v rámci schůze horní komory parlamentu vystoupí s projevem. S ohledem na bezpečnostní rizika nebyl kompletní program Cichanouské v ČR zveřejněn.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]

Související články