Sněmovna v pátek schválila důchodovou reformu, která má podle vlády přispět k udržitelnosti a snížení schodku penzijního systému. Věk odchodu do důchodu se bude zvyšovat o měsíc ročně, přičemž horní hranice bude 67 let. Koalice stanovila na páteční poledne pevný čas hlasování. Piráti kvůli nesouhlasu s některými navrženými body odešli před závěrečným hlasováním ze sálu.
Penzijní novelu sněmovna schválila hlasy 103 ze 188 přítomných poslanců v podobě, jak se na ní dohodl koaliční tábor. Zvedli pro ni ruku zákonodárci vládních ODS, STAN, KDU-ČSL a TOP 09 a nezařazený poslanec Ivo Vondrák (dříve ANO). Proti hlasovali zástupci opozičních ANO a SPD. Piráti odešli z jednacího sálu, nesouhlasili s omezením předčasných penzí v náročných profesích.
Hnutí SPD neprosadilo zamítnutí předlohy. Zástupci ANO a SPD slibují, že pokud se dostanou k moci, změny v důchodech zruší. Závěrečné schvalování sporné předlohy se protáhlo na čtyři jednací dny. Debata vyplnila celkem asi 15,5 hodiny.
Co se změní
Vládní reforma počítá s postupným zvyšováním důchodového věku o jeden měsíc ročně po roce 2030. Horní hranice je ale na 67 letech. Postupně bude zpomalovat meziroční nárůst nově přiznaných důchodů. Po roce 2025 se bude snižovat na 90 procent až do roku 2034. Každý rok by nově měly penze růst o 150 až 200 korun ročně.
Manželé a registrovaní partneři se budou moci rozhodnout, že si rozdělí dosažené vyměřovací základy napůl za období, kdy oba pracovali. Lidem pečujícím o nemocné členy rodiny se bude vyměřovat důchod za dobu péče podle průměrné mzdy v daném roce.
Na návrh ODS a TOP 09 se sníží počet lidí z náročných profesí s nárokem na předčasný důchod bez krácení. Podle původního návrhu se měl týkat profesí ze čtvrté skupiny rizik a ze třetí skupiny pak těch vystavených nadměrnému chladu, teplu, vibrací a celkové fyzické zátěži. Poslanecká změna ale omezila jejich počet jen na čtvrtou rizikovou skupinu, což jsou například hutníci, slévači nebo svářeči. Týká se to asi patnácti tisíc lidí.
Koalice se shodla na řešení, že pracovníkům spadajících do čtyř rizik třetí kategorie mají zaměstnavatelé povinně přispívat čtyřmi procenty mzdy do třetího penzijního pilíře na individuální účty. Pokud lidé v rizikové profesi odejdou do předčasného důchodu, podle schválené úpravy Martina Dlouhého (TOP 09) už v ní nebudou smět dál pracovat.
Sněmovna také upravila na návrh skupiny koaličních poslanců kolem Víta Kaňkovského (KDU-ČSL) výchovné. Podle reformy by se mělo dál vyplácet jen na třetí a další dítě a na první dva potomky by je nahradilo započítání fiktivního výdělku. Má platit pravidlo, podle kterého bude výchovné činit nejméně 500 korun na dítě.