Státní rozpočet schválen, odebere armádě 10 miliard. Styďte se, Babiš umožnil vládnout komunistům, zní z opozice

Ministryně financí Alena Schillerová a premiér Andrej Babiš (oba ANO)  (ČTK)

Ministryně financí Alena Schillerová a premiér Andrej Babiš (oba ANO) | FOTO: ČTK

Poslanci dnes jednali o státním rozpočtu na příští rok. Byl schválen rozpočet se schodkem 320 miliard korun. Poslanci schválili návrh Miloslavy Vostré (KSČM) na přesun 10 miliard korun z rozpočtu ministerstva obrany do vládní rozpočtové rezervy. Vládní strany ANO a ČSSD tak ustoupily požadavku komunistů, i když původně tvrdily, že tak neučiní. Opozice je za to zkritizovala, původně totiž vládní strany nechtěly pro návrh komunistů hlasovat. Klíčové jednání pléna sněmovny sledoval deník FORUM 24 živě.

13:01 ROZHODNUTO. Rozpočet na rok 2021 se schodkem 320 miliard korun byl schválen. Hlasovalo pro něj 56 ze 106 přítomných poslanců. Vládní strany ustoupily požadavku komunistů, i když původně tvrdily, že tak neučiní. Takto poslanci hlasovali:

12:52 Generál Petr Pavel: „Rozpočet armády je jako domino. Když shodíte jednu kostku, začne se celý plán hroutit. To ohrozí akceschopnost armády. Dnešní zkrácení rozpočtu rozbije celý proces modernizace. Je podrazem na naše vojáky i spojence, oslabením naší bezpečnosti v době krize,“ napsal na twitter.

12:39 „Ustoupil jste komunistické straně. Vládnou nám tu komunisté a vy jste jim to umožnil. Nehulákejte na mě,“ řekl předseda klubu KDU-ČSL Jan Bartošek předsedovi vlády Andreji Babišovi. „Věřím, že voliči nám umožní vládu, která bude prozápadní a nebude zrazovat naše závazky,“ dodal. „Objem peněz není zásadní pro státní rozpočet. Je to o tom symbolu, že jste ustoupil komunistické straně. Rozhodující slovo v této koalici má komunistická strana, kterou vy jako premiér posloucháte,“ konstatoval Bartošek.

12:22 Poslankyně hnutí STAN Věra Kovářová zkritizovala vládní návrh rozpočtu. Podle ní nereflektuje potřeby 21. století a roztáčí dluhovou spirálu. „Vláda nechápe důsledky svého počínání. Dá se to označit jako ‚zapomnění budoucnosti‘,“ řekla. Hnutí STAN návrh rozpočtu nepodpoří. Vláda k nejdůležitějšímu návrhu nepřistoupila zodpovědně a správně, uvedla Kovářová.

12:15 Před sněmovnu předstoupil předseda vlády Andrej Babiš. „Nestačím se divit, co se tady děje. Nerozumím těm vystoupením. Proč pan Bartošek mluví o bandě obchodníků? Nerozumím tomu. Vláda je banda obchodníků? Dovolil jsem si vás požádat o opuštění místnosti, to jste se strašně urazili. Označovat bandu obchodníků, to je neuvěřitelné,“ řekl poslancům Babiš.

Ohradil se proti bývalým ministrům obrany z 90. let, kteří podle něj mohou za současnou situaci. „Vzali jste prachy důchodcům, vzali jste prachy všem. My jsme pěkně poprosili o vaši podporu, paní Schillerová vám to vysvětlila,“ pokračoval. Armáda se podle něj „nikdy neměla tak dobře“ jako za vlády ANO. „Nechali jste nás na holičkách a není jiné řešení než to, ke kterému jste nás dotlačili,“ prohlásil Babiš.

12:09 Podle vicepremiéra a ministra vnitra Jana Hamáčka (ČSSD) pravicové vlády přidělovaly ministerstvu obrany méně financí než levicové.

12:07 „Rozpočet, tak jak je sestaven, je lživý,“ řekl předseda klubu KDU-ČSL Jan Bartošek. „Tato vláda je špatná vláda, o lidi se nestará. Neřídíte zemi a rozpočtem, který chcete schválit, lidem lžete. Uvrhujete zemi do větší bídy,“ prohlásil před sněmovnou.

11:58 „Komunisté? Co slovo, to lež, co čin, to zločin,“ reagovala krátce předsedkyně TOP 09 Markéta Pekarová Adamová.

11:55 Andrej Babiš na svém facebooku ještě před pěti dny napsal, že škrt financí armádě hnutí ANO nepodpoří. „Neškrtneme 10 miliard pro Armádu České republiky. Nepřistoupím na to, abychom se zachovali stejně jako předchozí vlády, které, jakmile přišla krize, sebraly peníze armádě. Naši vojáci byli a jsou naprosto klíčoví pro boj s epidemií a v dnešním nestabilním světě potřebujeme špičkovou techniku,“ napsal. ANO i přesto pro komunistický návrh nakonec hlasovalo.

11:54 ODS vládní návrh zákona o státním rozpočtu nepodpoří. Rekordní schodek budou podle poslance Jana Skopečka „splácet ještě děti našich dětí“.

11:46 Předseda komunistů Vojtěch Filip se opřel do opozice. „Něco tak odporného jsem už dlouho neslyšel,“ řekl na adresu Adamové a Jurečky. „To se vám to krásně vykřikuje, když si myslíte, že jsou lidé hlupáci. Oni to ale dobře pochopili,“ prohlásil. Podle něj opoziční politici vyvolávají dojem, že komunistický návrh oslabí armádu.

11:40 „Armáda vám mnohokrát, vládo, vytrhla trn z paty,“ řekla předsedkyně TOP 09 Markéta Pekarová Adamová. „Učinili jste to nejhloupější gesto,“ vzkázala vládě. „Měli byste se stydět a stydět by se měli poslanci ČSSD, kteří nedávno tvrdili, že je to pro ně nepřijatelné.“ TOP 09 vládní návrh rozpočtu nepodpoří. Šéf poslaneckého klubu TOP 09 Miroslav Kalousek prohlásil, že nový návrh je mimo ekonomickou realitu. „Příjmy, které vychází ze zářijové prognózy, naprosto neodpovídají,“ řekl. Na výdajové straně se podle něj rozpočet vůbec nechová, jako by se muselo šetřit na věcech zbytných, dodal.

11:36 Předseda lidovců Marian Jurečka prohlásil, že rozpočet nemůže podpořit. „Jasně zazněl závazek vlády, že chce zvyšovat rozpočet ministerstva obrany. Premiér říkal, že to bere jako vážný závazek. A teď byl odhlasován návrh komunistů a tento závazek tak háže do koše. Přijde nám to jako nedůstojné handlování. Přináší to obrovskou nejistotu, jak má resort plánovat,“ řekl.

11:28 Opozice dále kritizuje postoj ČSSD při hlasování o škrtu v obraně. Jejich reakce si přečtete v tomto článku.

11:23 Na případné odebrání financí armádě nedávno reagoval i ministr obrany Lubomír Metnar (za ANO). „Dojde-li ke škrtům v rozpočtu ministerstva obrany a dojde-li k těm katastrofálním dopadům, jsem připraven vyvodit osobní odpovědnost. Jsem člověk, který drží slovo,“ prohlásil v rozhovoru pro Blesk

11:16 Komunisté budou podle jejich předsedy Vojtěcha Filipa hlasovat pro vládní návrh jako celek.

11:05 

11:02 Hlasování klíčového návrhu přineslo reakce některých opozičních politiků. „Myslím, že o rozpočtu je rozhodnuto. Klíčový návrh komunistů prošel, rozpočet tedy s vysokou pravděpodobností projde, komunisté ho podpoří, co nyní budou říkat ČSSD, pro které to bylo ještě před pár dny nepřijatelné?“ ptá se na svém twitteru předseda KDU-ČSL Marian Jurečka. Reagoval i pirátský poslanec Radek Holomčík: „Rozklad KSČM v přímém přenosu… Komunisti si vydupali snížení rozpočtu obrany o 10 miliard výměnou za podporu státního rozpočtu na rok 2021. Při tom ale ví, že někdy v březnu dostane obrana ty peníze zpátky. Tohle už není ani absurdní divadlo,“ napsal.

10:42 Komunisté dosáhli svého. Poslanci totiž schválili návrh Miloslavy Vostré (KSČM) na přesun 10 miliard korun z rozpočtu ministerstva obrany do vládní rozpočtové rezervy. Přehled hlasování zde:

10:24 V rámci dílčího hlasování o rozpočtu neprošlo odebrání celé dotace 6,3 milionu korun Svazu bojovníků za svobodu předloženého poslanci ODS. Sněmovna neschválila ani návrh Dominika Feriho (TOP 09) na přesun dvou miliard korun z argopotravinářských podpor na zadržování vody v krajině.

10:01 Poslankyně Karla Šlechtová (ANO) nesouhlasí s návrhem KSČM na snížení rozpočtu ministerstva obrany o 10 miliard. Podle Seznamu Zpráv „byla informována“, aby se proto vzhledem k polovičnímu počtu poslanců jednání ve sněmovně neúčastnila.

9:55 Prošel návrh poslance Zdeňka Ondráčka (KSČM) na přidání 300 milionů korun pro ministerstvo vnitra na konto výdajů na financování programů EU. Poslanci také odsouhlasili návrh poslankyně Jany Pastuchové (ANO), který navyšuje rozpočet ministerstva pro místní rozvoj na horskou službu o 100 milionů.

9:21 Poslanci hlasují o pozměňovacích návrzích. Prošel návrh místopředsedy sociální demokracie Romana Onderky navýšit rozpočet ministerstva kultury o 300 milionů korun.

9:05 Začalo jednání sněmovny. Ministryně financí Alena Schillerová (za ANO) se nechala slyšet, že doufá ve schválení rozpočtu, aby nedošlo k rozpočtovému provizoriu, tedy k hospodaření podle letošního rozpočtu. Je však prý ochotná přistoupit na návrh komunistů. Není podle ní pravda, že by rozpočtové provizorium nebylo problémem.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]