Poslanci rozhodli, nouzový stav prodloužen do 22. ledna. Zoufalá situace, manažerské selhání, kritizovala opozice

ČTK

Ministr zdravotnictví Jan Blatný (za ANO) | FOTO: ČTK

Poslanecká sněmovna dnes odhlasovala prodloužení nouzového stavu, o který zažádala menšinová vláda ANO a ČSSD. Získala tak souhlas poslanců s prodloužením o 30 dní, tedy do 22. ledna, bez kterého by dle svých slov nedokázala zavádět koronavirové restrikce. Opoziční poslanci se k prodloužení postavili spíše skepticky. Jednání jsme sledovali živě.

18:14 ROZHODNUTO. Sněmovna schválila prodloužení nouzového stavu do 22. ledna. 

17:42 Poslankyně Olga Richterová (Piráti) shrnula pohled na nouzový stav a české zdravotnictví jako celek. Vláda je podle ní zatížena mikromagementem. „Nic jiného než manažerské selhání nevidím,“ řekl. Zkritizovala, že ministerstvo zdravotnictví nezveřejňuje zápisy z pracovních skupin. „Často tu zaznívá, kdyby nouzový stav nebyl schválen, ale podle našich právních analýz ho lze vyhlásit obraten znovu, úžeji a přesněji. Aby to nebylo závislé na žádné libovůli. Plánujete takové přesnější vyhlášení nouzového stavu?” zeptala se ministra Blatného.

17:19 Poslanec Miroslav Kalousek (TOP 09) se podivil nad tím, že z vládních představitelů je ve sněmovně přítomen pouze ministr kultury Lubomír Zaorálek (ČSSD) a ministr zdravotnictví Jan Blatný (za ANO). „Situace je celkem zoufalá. Chápu, že jsme ve výjimečné situaci, ale není možné, abychom nesli odpovědnost za to, co vláda dělá. Už na podzim jsme žádali očkovací plán, vládě jsme navrhovali konstruktivní řešení, ale pan premiér se vysmívá,“ řekl Kalousek.

16:36 Ministr zdravotnictví Blatný chce do zjitřené atmosféry ve sněmovně vnést trochu klidu. „Naše národní vlastnost je se shodit a říct, že v ostatních zemích to dělají lépe. Každý to dělá trochu jinak a každý to dělá dobře. Buďme na sebe prosím napříč politickým spektrem taky trochu pyšní. Tento pultík jako kdyby lidi změnil. Jako kdyby přestali být lidmi a stali se jenom poslanci,“ myslí si.

Není podle něj pravda, že by Česká republika nebyla na očkování připravena. Velmi pravděpodobně se přesune do 5. stupně systému PES. „Nejedná se o chaotická rozhodnutí, i při rozhodování o tom, do jakého scénáře se přesuneme, se opíráme o Německo,“ dodal Blatný. Definitivně vláda rozhodne na zítřejším jednání.

16:21 Před sněmovnu předstoupil poslanec Dominik Feri (TOP 09). Zkritizoval ministry za to, že vláda sice žádá prodloužení nouzového stavu, ale ministr průmyslu a obchodu Karel Havlíček ani předseda vlády přítomni nejsou. Babiš krátce po svém proslovu totiž odešel.

„Vyzvali jsme vládu, aby předložila relevantní data, aby vysvětlila, proč zavřela fitness centra. Kompenzace jsou směšné. Lidé mi píší, proč nemohou mít otevřeno, také z restaurací i hospod. Vláda si vždycky někoho vybere a do něj mlátí klackem, dokud ho nezdevastuje. Co pro ně máte kromě prostředníčku? Nic,” vzkázal směrem k vládě Feri.

Obává se, že nikdo nebude zákaz vycházení na silvestra dodržovat. „Je to absurdní, nepochopitelné. Vysvětlete to těm lidem, ale nezvládnete to, ten návrh je paskvil. Zákaz nočního vycházení je k smíchu,“ vyzval vládu, aby dala výjimku pro silvestr. Nouzový stav strana nepodpoří.

16:07 Poslanec KSČM Zdeněk Ondráček sdělil, že komusté prodloužení nouzového stavu podpoří.

15:41 Slova se ujal předseda vlády Andrej Babiš (ANO). „Pane Jurečko, v Čau lidi, jsem vám definoval, co je pokrytectví. Já dělám politiku, ale neumím ji. Koho vy vyzýváte? Hlasovali jste proti rozpočtu. Říkáte něco a děláte pravý opak, děláte všechno proti živnostníkům. O čem mě chcete školit? Víte, co je operace očkování? Nevíte, já jsem něco odřídil v životě,“ útočil na poslance Mariana Jurečku (KDU-ČSL).

„Jsem premiér, který to řídí. Protože když to nebude fungovat, zase za to bude moct Babiš. Situace není dobrá, začínají se plnit nemocnice. Včera jsme měli nárůst o 350 hospitalizovaných,“ upozornil Babiš. „Ministr místo toho, aby byl v práci, tak tady musí sedět. Nikdo nepochybuje o tom, že potřebujeme nouzový stav. Nevím, proč jste vždycky byli proti. Žádáme vás, abyste to alespoň tentokrát akceptovali,“ dodal premiér.

15:10 Lidovecký předseda Marian Jurečka nechce nouzový stav přímo odmítnout, má ale podmínky. „Nebudeme se stavět do role opozice, která to odmítá. Ale pokud mluvíme o životech, musíme mluvit i o živobytích. Mnoho lidí dalo všechno do budování svého snu. Letos se už podruhé dostali do složité situace a mají zavřeno. Jsou zoufalí, nemají úspory. Změňte míru podpory lidem, kteří ztratili velkou část příjmů, inspirujte se modely z Německa. Lidem nemůže stačit kompenzační bonus ve výši 15 tisíc, ze kterého musí odvést sociální a zdravotní pojištění,“ vyzval vládu Jurečka a navrhl, aby zvýšili kompenzaci alespoň na 20 tisíc korun.

14:44 Předseda hnutí STAN Vít Rakušan ostře zkritizoval vládu za to, že nemá žádný plán a rozhoduje se nekoncepčně. „Proč jdete cestou prodlužování nouzového stavu? Zakazovat lidem i to, co v této situaci není nutné. Krizový zákon tu opět není. Očkovací strategie je alfa a omega, ale kde jsou pokyny pro kraje? Neexistují. Čeká nás nejnáročnější logistická akce za posledních 30 let. Jakým zvláštním mikromanagementem vedeme tento stát?“ ptal se vlády.

Lidé podle něj ztrácejí motivaci dodržovat opatření, když vláda nepřichází s řešením, ale o prodloužení nouzového stavu žádá stále dokola. „Bojím se, že všechno v této zemi bude řídit Andrej Babiš. Je tu třetí selhání vlády. Vzali jste lidem naději a tu jim určitě nedáte tím, že prodloužíte o měsíc nouzový stav,“ dodal k tomu, že premiér bude zároveň koordinátorem očkování, ale řádnou strategii jeho vláda stále nepředložila a jedná chaoticky.

14:38 Svůj postoj už vyjádřili Piráti, kteří dle svých slov již dvakrát nouzový stav nepodpořili. „Nouzový stav je zcela zásadním zásahem do práv a svobod a lidé mají právo vědět např. to, proč vláda vyžaduje zákaz vycházení,“ řekl předseda Ivan Bartoš. ODS taktéž další nouzový stav v zemi nechce. SPD rovněž nechce nouzový stav prodloužit. KSČM chce návrh na prodloužení o 30 dní podpořit, pokud umožní lidem, aby mohli jít oslavit Silvestra.

14:25 Úvodního slova se ujal ministr zdravotnictví Jan Blatný. Požádal poslance o prodloužení o 30 dní. Sdělil, že nic jiného momentálně nemůže dělat. „Podařilo se toho hodně, ale ani to nestačí. Je mi z toho smutno a plně si to uvědomuji. Musíme dále dělat opatření, která bolí. Abychom je mohli dělat, potřebujeme nouzový stav,“ vysvětlil s tím, že stav epidemie se v Česku nelepší, ale země V4 jsou na tom podobně. Poslancům vyjmenoval detailní informace o tom, proč je nouzový stav nezbytný.

Bez účinných opatření podle něj bude koncem roku  přibývat 11 tisíc nakažených denně a bude 7 tisíc hospitalizovaných – z toho tisíc na JIP. Nevyloučil, že s ohledem na vývoj epidemie bude nezbytné přijmout přísnější protiepidemická opatření už během vánočních svátků.

14:20 Jednání o prodloužení nouzového stavu bylo zahájeno. Ministr zdravotnictví Jan Blatný (za ANO) se již v minulosti vyjádřil, že je nezbytný pro zavádění vládních restrikcí. „Pro stupeň 4 a 5 se bez nouzového stavu neobejdeme,“ řekl. Co přesně prodloužení nouzového stavu znamená a jak vláda může poslance případně obejít, si můžete přečíst v následujícím článku.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]

Revue Forum Banner