Sněmovna schválila daňový balíček. Nebezpečný populismus, varuje Kalousek. Stát musí šetřit na sobě, oponuje Fiala

Ministryně financí Alena Schillerová (ANO) v poslanecké sněmovně (ČTK)

Ministryně financí Alena Schillerová (ANO) v poslanecké sněmovně | FOTO: ČTK

Poslanecká sněmovna dnes schválili daňový balíček v senátní, tzv. kompromisní verzi, který rozhoduje o podobě daní občanů, zrušení superhrubé mzdy a přináší stravenkový paušál. Základní daňová sleva na poplatníka vzroste z 24 840 Kč ročně na 27 840 Kč v příštím roce a na 30 840 Kč v roce 2022. Zároveň zvyšuje dluh rozpočtu o dalších 100 miliard. Jednání sněmovny jsme sledovali živě.

13:11 ROZHODNUTO. Poslanci 70 hlasy schválili daňový balíček v senátní verzi.

12:42 Poslanec Miroslav Kalousek (TOP 09) znovu zopakoval své výhrady k daňovému balíčku: „Je tady velká většina, která prohlasuje senátní verzi. Znova opakuji, senát selhal.  Vy rozhodnete, že se každoročně sníží příjmy státu o sto miliard, ale na druhé straně nejsou žádné úspory. Je pro mě lidské zklamání, že se pravicová strana dopouští takto odpudivého populismu. To, co chcete schválit, je zoufale nekompetentní. Necítíte absolutně žádnou zodpovědnost. Kdo pro tento návrh zvedne ruku, dopouští se zločinu na našich dětech i na našich vnucích,“ tepal do poslanců.

12:26 Poslankyně Věra Kovářová kritizuje premiéra Andreje Babiše. Daňovou změnu označila jako veletoč. „Svým pozměňovacím návrhem provedl největší útok na rozpočet obcí a krajů. To naštěstí relativně zmírnil senát, ale i tak přijdou o téměř 9 miliard korun ročně. Vy hovoříte o zdravém selském rozumu – mně ten můj říká, že dluh budou platit všichni daňoví poplatníci. Proto STAN nepodpoří senátní ani sněmovní verzi. Sním o vládě, která bude rozpočtově zodpovědná,“ řekla.

12:19 Před poslance předstoupil ministr kultury Lubomír Zaorálek (ČSSD). „Poslanec ODS říká, že chce silný stát. Přesně se vás ptám – kde na to budete brát peníze, co budete škrtat? Je tu strukturální deficit 150 miliard. Jak ten silný stát vytvoříte? Jak udržíte základní funkce státu? Vyhovuje vám politika levné práce, stát, ve kterém jsou nízké mzdy. Vy likvidujete střední třídu, vaše politika vede k tomu, že střední třída bude dělat za pár šušňů a bude mít holé zadky,“ rozohnil se.

12:05 Podle ministryně financí Aleny Schillerové občané nejlépe vědí, jak se svými penězi naložit. „Já souzním se zdravým selským rozumem. Toto je asi nejsledovanější zákon, lidé budou sledovat vaše názory, to, jak jste hlasovali. Budou dobře vědět, jak kdo přemýšlí, co je pro něj priorita a jakým způsobem se bude chovat třeba v příštím volebním období,“ hovořila před poslanci. „Nebavme se o tom, o kolik přijde státní rozpočet, ale kolik zůstane lidem v peněženkách,“dodala.

11:49 Poslanec Petr Blažek (ODS) řekl, že chce „zabrzdit nastupující socialismus“. „Lidé si začínají zvykat, že vše vyřeší stát, zaplatí, zařídí a zakáže, co si usmyslí. Jediná cesta opozice je ta, že tomu státu nedáme peníze na to, aby v takovéto politice mohl pokračovat,” prohlásil ve sněmovně.

„Mám tu za sebou pana Babiše. Je to člověk svérázný, zkušený, bohatý, určitě není hloupý, a proto je ostražitost velmi na místě. To ale neznamená, že v takové věci, jako jsou daně, není možné hlasovat s ním.My jsme hlasovali o normálním daňovém balíčku, o věci, o níž říkáme, že je správná,” dodal.

11:33 Premiér Andrej Babiš během faktické poznámky poprosil, aby poslanci už o daňovém balíčku hlasovali. „Můžete už hlasovat, abych mohl jít do práce?“ zeptal se. Poslanec Ferjenčík mu následně oponoval, že zákon předložil na poslední chvíli a poslanecká debata je přirozená. „Teď nám tady vyčítáte, že o něm diskutujeme? Vy jste se asi minul povoláním,“ podivil se.

11:13 Podle poslance ODS Zbyňka Stanjury chce strana malý a silný stát. „To je něco, co si kolegové z levicového spektra neumějí představit. Co je na tom špatně, když si někdo případně utvoří úspory? Žádná vláda neví lépe než občané, co s jejich penězi,“ myslí si Stanjura. Daňový balíček zahrnuje kompenzace pro samosprávy, takže nedojde k utlumení jejich investičních aktivit. „Pevně věřím, že to dnes zvládneme, že najdeme většinu pro senátní verzi,“ doufá.

10:43 Ministr vnitra Jan Hamáček (ČSSD) kritizoval, že o tak zásadním návrhu jednají poslanci před Vánoci a jsou tedy „struční“. „Ne uplně si uvědomujeme závažnost tohoto rozhodnutí. Komu by se nelíbilo snížit daně. Debata není v rovině odborné,“ vytýká Hamáček. Všichni odborníci podle něj říkají, že návrh neplní základní účel – tedy aby lidem zbylo více peněz.

Daňový balíček je podle něj nespravedlivý. „Pravice bude říkat, že chce minimální stát, levice, že chce stát robustní. Tento střet se nevedl, najednou tu defakto během několika měsíců překopeme charakter České republiky. Nikdy nebyla silným státem. Řešíme pandemii koronaviru a ptám se, jak tuto situaci zvládne silný a slabý stát. Slabý stát moc pomáhat nemůže,“ říká Hamáček. Obává se kvůli tomu nedostatku peněz státu a následné privatizace nemocnic nebo pošt. „Jak je dobrým zvykem v ČR, všechno platí ti chudší,“ dodal.

10:23 Podle ministra kultury Lubomíra Zaorálka (ČSSD) jde o pravicovou politiku. Reagoval na postoje ODS a jejího předsedu Petra Fialu. „Pan předseda Fiala řekl plno hladkých, uklidňujících slov. Připadá mi, že ale daleko přesněji podstatu postoje ODS vyjádřil ten váš známý sprosťák, pan Novotný, který na sociálních sítích napsal: ‚Jak se dostaneme k moci, tak zvýšíme DPH a budeme škrtat ve výdajích.‘ To je úplně přesné,” pověděl Zaorálek.

10:12 Jako další promluvil v sále předseda ODS Petr Fiala. „Výsledkem dlouhých jednání, je návrh, který přišel ze senátu. Nazval jsem ho velkou dohodou. V senátním návrhu dochází k velkým kompenzacím pro kraje a obce, je velmi vyvážený a rozumný. Našli jsme rovnováhu mezi snížením sazby daně a smlouvou na poplatníka,“ prohlásil Fiala, podle kterého si přilepší všichni.

„Máme příležitost udělat něco, co se tu dlouho nestalo – výrazně snížit lidem daně. Máme také příležitost vytvořit tlak na vládu, aby stát nehledal způsoby, jak od lidí co nejvíc vybrat, ale jak se naučit šetřit na sobě. Je to tlak nepříjemný, ale je v této zemi potřeba,“ myslí si Fiala a sdělil, že pro verzi daňového balíčku bude ODS hlasovat.

10:02 KDU-ČSL podle předsedy Mariana Jurečky bude pro kompromisní návrh hlasovat. „Díky tomu, že se podařilo zvýšit slevu na poplatníka, i díky kompenzacím obcí je to kompromis, který jsem ochoten podpořit. Ale s vědomím toho, že v příštích letech bude těžké balancovat to, jak sestavit státní rozpočet,” řekl.

9:56 O slovo požádal Miroslav Kalousek (TOP 09). „Není to tak dávno – v dubnu, kdy vláda předložila novelu o rozpočtové zodpovědnosti. Zděšení experti hlasitě protestovali, opozice od středu do prava se snažila zabránil přijetí této novely – což se nepodařilo. Babiš předložil další návrh. Experti si mohou říkat, co chtějí, populisté si stejné prosadí svou,“ řekl Kalousek. Senát podle něj selhal a návrh nelze nazvat kompromisním. 

„Ať už volby příští rok dopadnou jakkoli, tak já nevěřím, že tady bude většina, která bude mít sílu snížit mandatorní výdaje o 100 miliard korun. Ty se budou objevovat v nárocích o zadlužení státu. TOP 09 tak nebude hlasovat ani pro senátní, ani pro sněmovní verzi,“ řekl. Návrh podle něj není pravicový. „Neexistuje pravicový ani levicový populismus. Existuje pouze jeden nebezpečný populismus. Tento návrh je ryze populistický, zoufale nekompetentní, neodpovědný, a proto nesmírně nebezpečný,“ uzavřel Kalousek.

9:47 Během rozpravy dále vystoupil Mikuláš Ferjenčík (Piráti). „Jako klub nepodpoříme ani jeden ze dvou návrhů. Snížení daní na dluh bez úsporných opatření zaplatíme nakonec i s úroky,“ uvedl poslanec. Stomiliardovou díru do rozpočtu si stát podle něj nesmí dovolit.

Andrej Babiš podle něj šíří hoaxy – daňový balíček totiž prý nepomůže všem stejně. „Lidé s minimální mzdou dostanou tisícovku, s poslaneckým platem sedm tisíc. To není všem stejně,“ myslí si. V důsledku snížení daní podle něj pomaleji porostou mzdy, na které jsou pak navázány důchody, o které senioři podle Ferjenčíka přijdou. Odmítá nálepky o ultralevici. Premiér by měl do neomarxistů primárně nadávat sobě.

9:31 Poslanec Zdeněk Nytra (ODS) požádal poslance o schválení senátního návrhu, který upravuje sněmovní daňový balíček. „Jsou před vámi tři možnosti. Schválit senátní verzi daňového balíčku, zamítnout senátní verzi a schválit vaši původní verzi, tedy větší zatížení příjmové stránky rozpočtu, a dovolím si tvrdit zaříznutí rozpočtu měst, obcí a krajů, a nebo neschválit nic a daňový balíček hodit do koše,” řekl Nytra „Senátní verzí necháte v peněženkách více peněz lidem, kteří platí daně, zrušíte nebezpečné zdanění prodeje rodinných firem a startupů a jejich případný přesun do zahraničí,” žádá poslance.

9:20 Před sněmovnu předstoupila ministryně financí Alena Schillerová, aby poslance požádala o schválení kompromisní senátní podoby daňového balíčku. Poslancům vyjmenovala její výhody „Stojíme na rozcestí. Stačí málo a země může zajistit vlastní krizi svými chybami. Daňový balíček pomůže rozběhnout motor naší republiky. Rok 2020 nesl prvky dekadence a úzkosti. Pevně věřím, že příští rok bude rokem renesance a obnovy,“ uvedla mimo jiné v proslovu.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]