Pokus opozice nevyšel. Vláda Petra Fialy ustála hlasování o nedůvěře

Premiér Petr Fiala (ODS) na schůzi poslanecké sněmovny (Profimedia)

Premiér Petr Fiala (ODS) na schůzi poslanecké sněmovny | FOTO: Profimedia

Vláda bude dál řídit zemi s důvěrou poslanecké sněmovny. Kabinet Petra Fialy (ODS) pokus opozice o vyslovení nedůvěry ustál. Mimořádnou schůzi dolní komory, která trvala nepřetržitě 22 hodin, vyvolalo hnutí ANO s podporou SPD kvůli nyní už bývalému řediteli civilní rozvědky Petru Mlejnkovi, složité hospodářské situaci a energetické krizi. Tu podle opozičních hnutí řeší vláda koalice SPOLU a Pirátů se Starosty pomalu a nedostatečně.

Pro vyslovení nedůvěry hlasovalo 84 přítomných poslanců opozice. Návrh podpořili podle očekávání poslanci ANO a SPD. Proti nedůvěře se vyslovilo 100 přítomných zákonodárců pětice koaličních stran. Ostatních 16 poslanců bylo omluveno, po osmi z vládního i opozičního tábora.

(Týdeník FORUM)

Schůze poslanců začala ve čtvrtek ve 13 hodin. Jako první si vzal slovo Andrej Babiš a mluvil zhruba hodinu a půl. Podle něj vláda nezvládá řídit zemi. „České republice hrozí energetický armagedon a rozsáhlé sociální nepokoje,“ prohlásil před poslanci a televizními kamerami s tím, že vláda musí skončit. „S vaší vládou, pane premiére, naše země nemá žádnou budoucnost,“ doplnil šéf opozičního hnutí.

Děkuji, že jste dorazil do práce

Po šéfovi hnutí ANO před poslance předstoupil premiér Petr Fiala (ODS). Ten na začátku svého projevu poděkoval Babišovi, že svá slova pronesl v dolní komoře, a ne někde na náměstí. „Vyslechli jsme si projev předsedy opozičního hnutí, které navrhlo hlasovat o důvěře naší vládě. Předně bych chtěl ocenit, že projev byl přednesen tady v poslanecké sněmovně, nikoliv někde na náměstí, a že autor dnes dorazil do práce. Za to vám, pane předsedo, děkuji. Máme možnost tady společně diskutovat,“ prohlásil předseda vlády Fiala.

Babišovi jde podle premiéra Fialy o rozvrat země a o uchopení moci za každou cenu. Expremiér svou kritikou současné vlády ukázal, v jak vykonstruovaném světě lží a nesmyslů žije, řekl Fiala v rámci jednání sněmovny o důvěře vládě, které vyvolala opozice. Hlavním důvodem jednání je podle premiéra pouze předvolební kampaň a to, že Babiš tím chce zakrýt své osobní problémy.

“Ukazuje se bohužel, že naše země nemá konstruktivní opozici,“ řekl Fiala. “Vaše vystoupení je důkazem toho, že vám jde o rozvrat a uchopení moci za každou cenu,“ vzkázal premiér Babišovi. Podle Fialy se ukázalo, v jak vykonstruovaném světě lží a nesmyslů žije.

Předseda vlády mimo jiné uvedl, že náklady pomoci státu kvůli koronavirové krizi činily za Babišovy vlády méně než polovinu zadlužení státu. „Kde jsou ty peníze, kam jste je dali, proč jste nás zadlužovali, proč jste roztáčeli inflaci?“ tázal se Babiše jeho nástupce. Nynější vláda na rozdíl od bývalého kabinetu epidemii covidu-19 zvládla, nezavírala školy ani ekonomiku. „Nerozhodovali jsme chaoticky, nerozhodovali jsme podle průzkumů veřejného mínění,“ uvedl ministerský předseda.

Nyní navrhované zvýšení rozpočtového schodku jde podle premiéra na pomoc lidem, i tak bude deficit o 50 miliard korun nižší, než původně navrhoval na letošek někdejší Babišův kabinet.

Andrej Babiš (ANO) (ČTK)

Současný kabinet podle Fialy zvládl migrační vlnu z Ukrajiny po ruské invazi. „Snažili jste se postavit české občany proti Ukrajincům, a to se vám nepovedlo,“ prohlásil na adresu opozice. Fiala také vyzdvihl pomoc Ukrajině včetně vojenské za asi 3,7 miliardy korun. „My ty peníze dostaneme v rámci programu Evropské unie v podstatě všechny zpátky,“ řekl.

Vláda podle Fialy přes chybějící projekty napravuje chyby předchozí vlády. Dotazoval se, proč ANO za osm let vládního angažmá neudělalo vůbec nic s dálničním propojením z Brna do Vídně. Zmínil také navýšení platů ve veřejném sektoru, které se podařilo kvůli úsporám. Slíbil cílenou pomoc občanům kvůli inflaci a růstu cen energií.

Podle předsedy SPD Tomia Okamury, který se před poslance postavil po premiéru Fialovi, už vláda stihla napáchat tolik zla, že by měla odstoupit a měly by se konat nové volby. Doplnil, že kabinet je podle něj samozvanou elitou, která si dělá, co chce, ale na občany kašle. Okamura také označil za chybu, že opoziční hnutí ANO slíbilo nevyvolat během českého předsednictví hlasování o nedůvěře.

Později odpoledne si slovo vzal ministr vnitra Vít Rakušan (STAN). Sněmovní schůze k vyslovení nedůvěry vládě se podle něj koná kvůli obavám Babiše z vlastní budoucnosti. Rakušan před poslanci také řekl, že chce najít nového ředitele civilní rozvědky za Petra Mlejnka v řádů dnů nebo týdnů. Zdůraznil rovněž, že Michala Redla, obviněného v pražském korupčním případu Dozimetr, ani další lidi z kauzy nikdy neviděl. „Jediný člověk, který je teď obžalován z organizace dotačního podvodu, s kterým jsem se stýkal, byl Andrej Babiš,“ prohlásil Rakušan.

Není moje práce tady sedět

Před poslanci se od pátečního rána střídali s kritickými příspěvky opoziční poslanci z hnutí ANO a SPD. Projevy se věnují hlavně aktuální energetické krizi, zdražování nebo aférám kolem koaličního hnutí STAN. Jeden z nejkratších příspěvků pronesl Milan Brázdil (ANO). „Vy ministři, kteří jdete proti lidem této vlasti, vy vlastizrádná vládo, moji důvěru jste nedostali a nedostanete,“ řekl.

Ministr vnitra Vít Rakušan (STAN) (Profimedia)

Expředseda sněmovny Radek Vondráček (ANO) uvedl, že za vyvolání hlasování o nedůvěře si mohou představitelé koalice sami. Vládní tábor podle něj neumožnil konání mimořádných schůzí ke kauzám STAN a k řešení vysokých cen energií. „Umíte jenom válcovat,“ vzkázal.

Podle Radka Kotena z SPD vláda pouze pomlouvá země, které energetickou krizi úspěšně vyřešily. Její řešení jsou prý neúspěšná a bez naděje na úspěch, protože evropské řešení vysokých cen energií neexistuje. „Vy jste právě ti, kteří generujete Ruské federaci enormní zisky z prodeje plynu a vlastně je podporujete, enormním způsobem, a tvrdíte pravý opak,“ prohlásil.

Po poslancích si opět vzal slovo předseda hnutí ANO Andrej Babiš. „Není moje práce tady sedět,“ reagoval na slova premiéra Fialy, který mu ve sněmovně děkoval za to, že konečně přišel do práce a nepřednesl svůj projev před hlasováním o nedůvěře vládě na náměstí.

Pustil se také do ministra zahraničí Jana Lipavského (Piráti). Podle Babiše kabinet Petra Fialy a ministr Lipavský zničili Visegrádskou skupinu a dělají z Maďarska nepřátelský stát. „Víte vůbec, že Orbán je maďarský Václav Havel?“ prohlásil ve sněmovně Andrej Babiš.

Zareagoval i na projev Mariana Jurečky (KDU-ČSL). „Takový hnus jsme tady ještě neměli,“ prohlásil. Ministr práce a sociálních věcí ve čtvrtek mluvil o Babišově spolupráci s StB i o kauze Čapí hnízdo. „Jste notorický lhář. Lhal jste o tom, že jsem hrál tenis s podsvětím. Je to lež. Brutálně lžete,“ rozohnil se ve sněmovně expremiér. „Čapí hnízdo nemá nic společného s politikou. Nemáte na mě nic. Všichni moralizujete,“ doplnil.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]

Související články