Živnostenská politika této vlády? Napřed zmáčknout, potom dotovat

Ministryně financí Alena Schillerová (za ANO) (ČTK)

Ministryně financí Alena Schillerová (za ANO) | FOTO: ČTK

Ministryně Schillerová, ministr Havlíček (oba za ANO), poslanec Kolovratník (ANO), Eva Svobodová (Asociace malých a středních podniků) a další jim podobní stále papouškují, že prý žádné živnosti nezanikají, že EET za nic nemůže a že se přece živnostníkům podniká báječně. My v Podnikatelských odborech to vidíme jinak.

Drobné podnikání je pod tlakem. Kvůli EET byly zrušeny obchody a hospůdky ve stovkách, spíše tisících míst. „Obchody byly zrušeny v Boršově nad Vltavou, Dasném, Dolním Dvořišti, Dražíči, Lhenicích, Nákří, Pohorské Vsi a v Žáru. Zrušením hospody nebo obchodu přichází každá obec o další pilíř své existence,“ napsal například senátor Tomáš Jirsa (ODS) v otevřeném dopisu ministryni Schillerové (zdroj: Echo24, 9. 12. 2019).

Jistě, obchůdky a hospody v malých obcích to mají těžké. Nízká kupní síla, nemožnost nasadit vyšší ceny, nízká obrátka zboží, nemožnost zaplatit zaměstnance. Když do toho přidáte EET, kontrolní hlášení a další byrokratické výmysly a šikanující kontroly státních úřadů (FS, ČOI, hygiena, živnosťák), které malým podnikatelům nesmírně komplikují život, máme tady problém. Venkovské obchůdky a hospody zavírají, živnosti krachují. 

Taková situace je na venkově po celé republice. Vláda zmáčkla malé nezávislé podnikatele, navalila na ně náklady a povinnosti, např. EET, a když je dost ponížila a vyděsila, když z nich vymáčkla pokuty za nejnesmyslnější banální přestupky, oni zavřeli krám. A kraje začaly rozdávat dotace. Komu? Přece obcím!

Skoro to vypadá jako záměr, že? Vždyť, jak nejsnáze získáte nad lidmi moc? Přece, když je na sobě učiníte závislými! Stát přinutil živnostníky na vesnicích skončit, a na provoz původně jejich obchůdků a hospod teď dobráci u kormidla dávají dotace obcím. A vrcholem té zvrácenosti je, že ty dotace jdou i z daní těch zlikvidovaných živnostníků. Obludná zvrácenost hodná totalitního zřízení.

Dobrá, řekněme, že v obchodu a gastronomii se opravdu na venkově podniká podstatně hůře než třeba v Praze, v Brně či v Liberci nebo i v bohatých obcích třeba v rekreačních oblastech. Ani tam to není lehký chleba, ale kupní síla je tam větší a příležitostí více. Co tedy dělat s podnikáním na vesnicích? Nenápadně se to začíná podobat době, kdy komunisté znárodňovali obchůdky a hospody, aby pak jejich původní majitele nechali milostivě v těch provozovnách pracovat. 

Je možné živnostníkům na vesnicích pomoci? Samozřejmě to je možné, a je to dokonce snadné. Především je třeba nenakládat na ně nové a nové povinnosti a hrozby. Zrušit alespoň pro ty nejmenší EET, kontrolní hlášení a jiné zbytečné povinnosti. Nechat je žít. A pak, místo dotací jim stát může pomoci tím, že jim odpustí daně, zjednoduší účetnictví, sníží jim DPH. Chcete mít krámek v Horní Dolní? Fajn, žádné daně z příjmu, tím pádem žádné kontroly finančáku, snížené odvody a žádné kontroly ze sociálky, odpuštěná silniční daň, podpora místních či regionálních odběratelsky dodavatelských vztahů. 

Jistě se ozve celá řada mudrců, kteří hned začnou vysvětlovat, co vše nejde, o kolik peněz stát může přijít, a jak by se to dělalo, aby někdo nepodváděl… Nejlepší obranou všech byrokratů je totiž hledání problémů a potíží, které by mohly nastat, se kterými bychom se museli možná vypořádat a označování nejrůznějších překážek, jež by mohly být přece tak nepřekonatelné, že?! 

Vláda Andreje Babiše, ale i ČSSD, komunistů a všech, kdo Babiše drží u vlády, umí o podpoře drobného podnikání jen hezky mluvit. Sype 42 miliard Kč (!) do projektu Restart, prý na revitalizaci restrukturalizací ohrožených regionů, a zatím dělá vše pro to, aby tradiční živnostníky, obchodníky, hospodské i řemeslníky zlikvidovala. Podnikatelské odbory se tomu snaží zabránit. Hájíme práva a zájmy podnikatelů a živnostníků proti státu. Proč proti státu? Protože stát se chová jako náš nepřítel. A nepříteli je nutné se postavit, pokud nechcete zaniknout.

Autor je předseda výboru Podnikatelských odborů

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]