Pod velkým tlakem byl ve čtvrtek večer Andrej Babiš v pořadu Máte slovo. Tématem byly živnostníci. Babišovi zbyly jen grafy, pomlouvání oponentů a úředníci, kteří odpovídali za něj. Proti Babišovi stál šéf ODS Petr Fiala a několik živnostníků. Premiéra rozčílil například Michal Vožda z iniciativy AUVA. Ten mu ukázal graf, který znázornil, že jeho Agrofert odvádí třikrát méně na daních, než získává na dotacích a že od vstupu Babiše do politiky Agrofertu prudce rostou tržby.

Na to Babiš reagoval jen arogantním úšklebkem a komentářem: „Nevím, jestli víte, kdo je ten pán. To je můj velký fanoušek, ten protestoval, že sem měl svatbu. Takže aby jsme věděli. To jsou totální nesmysly co říká,“ uvedl premiér a odvedl řeč jinam.

Babiš na několik otázek vůbec nebyl schopný odpovědět. Na místech, kde by měli sedět podnikatelé, kteří za ním stojí, ale seděli úředníci ministerstva financí, které si vzal na pomoc. Ti několikrát odpověděli za premiéra. Zajímavostí bylo, že na jeho straně byl také Karel Havlíček, který vede Asociaci malých a středních podniků a živnostníků ČR.

Ten by sice měl logicky stát na opačné straně, než Babiš, ale realita je taková, že Havlíček s Babišem dlouhodobě spolupracuje. V České televizi fungoval ve čtvrtek podobně jako úředníci z ministerstva, mluvil za Babiše, když nevěděl. Když se Babiš vysmíval živnostníkům, vysmíval se i Havlíček. V kuloárech se hovoří o tom, že by se mohl stát členem obměněné vlády…

Babiš příliš nezvládal reagovat na jasná vyjádření Petra Fialy, několikrát opakoval svoji naučenou frázi o tom, že ODS může za všechno. Na to mu Fiala například odpověděl: „Stále mluvíte o Palermu. Vy jste se stal největším bossem toho Palerma!“. Předseda ODS premiérovi také připomněl, že stále jen lže, slibuje a vymlouvá se, což Fiala připomněl na slíbeném stadionu pro Martinu Sáblíkovou, který, stejně jako další sliby, Babiš neplní.

Zoufalost vyjádření Andreje Babiše asi nejlépe dokládá situace, kdy byl v diskuzi řešen problém s extrémním zatížením podnikatelů desítkami kontrol ročně. Když se Babiše zeptali, zda je normální, aby živnostníkovi přišlo ročně devět kontrol na EET, Babiš odpověděl, že to je dědictví ODS, Za to si vysloužil mohutný výsměch.

Tato epizoda ukazuje, jak umí Babiš argumentovat. Neumí, protože nemá čím. Jeho vláda pro živnostníky udělala jen to, že po nich dupe a hází jim klacky pod nohy. Když ho lidé dotlačí do kouta, tradičně jen plive špínu na předešlé vlády. Co živnostníkům přinesl, konstatoval jasně majitel trafiky, který za opožděně odeslanou tržbu v hodnotě 22 korun dostal pokutu 25 tisíc korun. Šlo o první pochybení v jeho podnikání.

Revue Forum Banner
Štěpán Malát
Štěpán Malát
Další články autora