Živnostníky je třeba podpořit, zvyšme limit pro platbu DPH

Ilustrační foto (pexels.com)

Ilustrační foto | FOTO: pexels.com

Je potřeba přejít od slov k činům a nevykládat prázdná slova o tom, jak je nutné podporovat drobné živnostníky, a ve skutečnosti nedělat nic. Přesně to dělá vláda Andreje Babiše.

Proto souhlasím s požadavky Hospodářské komory České republiky, která bude po nové poslanecké sněmovně chtít, aby zvýšila limit pro povinnou registraci k odvádění Daně z přidané hodnoty (DPH) z jednoho milionu na dva miliony korun a tato hodnota by měla být zároveň sjednocena s limitem pro uplatnění výdajového paušálu, který výrazně snižuje živnostníkům administrativní zátěž, a jeho hranice nyní činí také dva miliony korun.

Premiér Andrej Babiš (ANO) (Evropská unie)

Důvody tohoto opatření jsou zřejmé, současná hranice pro povinnou registraci k DPH byla stanovena v roce 2004, tedy před 17 lety. Za tu dobu se průměrná mzda v ČR více než zdvojnásobila na současných 38 275 Kč. Pravidelně se valorizují rovněž i důchody.

Když k tomu připočteme stoupající inflaci, tak je jasné, že milion korun v roce 2004 zdaleka není milionem v roce 2021.

Z vlastní zkušenosti vím, že není jednoduché se postavit na vlastní nohy a stát se tzv. OSVČ. Je to hra v loterii. Člověk si může vydělat velké peníze, ale také zkrachovat a nemít nic. Navíc lidé, kteří podnikají jako fyzické osoby, za ně ručí veškerým svým majetkem, takže mohou přijít o auto, dům a tak dále. Naproti tomu zaměstnanci mají jistotu pravidelného příjmu.

Stát by proto měl hledat způsoby, jak efektivně živnostníkům pomáhat. Bohužel vláda hnutí ANO činí spíše opak, když malé a střední podnikatele zatížila elektronickou evidencí tržeb, která jim pouze přidala papírování, přičemž efekt tohoto opatření, jak se již prokázalo v Chorvatsku, je téměř nulový.

Zvýšení hranice pro povinnou platbu DPH by kromě nižší administrativní zátěže mohlo mít i další efekty, třeba to, že by udělalo podnikání atraktivním i pro ty, kteří by s ním jinak skončili. Například pro majitele vesnických koloniálů může být klíčové, jestli budou muset platit DPH od milionu, nebo od dvou milionů korun, v druhém případě to může znamenat zachovaní takového malého obchůdku namísto jeho konce. Dalším plusem tohoto opatření může být i nižší cena pro koncového zákazníka.

Česká republika by se také zařadila mezi země, které v posledních letech tento limit zvyšují, příkladem je Francie s horní hranicí v přepočtu 2,2 miliony korun. I mnohé další evropské země mají nastaven vyšší limit pro povinnou platbu DPH. Mezi ně patří např. Slovensko, Švýcarsko, Irsko a Velká Británie.

Autor je středočeským krajským zastupitelem za ODS. 

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]