Hrad by kvůli milosti Balákovi mohl přijít o část peněz v rozpočtu, oznámil Jurečka

Ministr práce a sociálních věcí Marian Jurečka (KDU-ČSL) (Úřad vlády ČR)

Ministr práce a sociálních věcí Marian Jurečka (KDU-ČSL) | FOTO: Úřad vlády ČR

Vláda by mohla navrhnout snížení rozpočtu Hradu. Důvodem je milost prezidenta Miloše Zemana šéfovi Lesní správy Lány Miloši Balákovi. V nedělních Otázkách Václava Moravce to řekl ministr práce a sociálních věcí Marian Jurečka (KDU-ČSL). Zároveň oznámil, že od července vláda kvůli vysoké inflaci zřejmě znovu zvýší životní minimum, od něhož se odvíjejí některé sociální dávky, například přídavky na děti. Zvýšení životního a existenčního minima by podle něj mohlo být okolo pěti procent. Do tří týdnů chce také předložit kabinetu opatření, která pomohou zmírnit dopad nynějšího zdražování na zdravotně postižené.

Vláda životní a existenční minimum už letos zvýšila, a to o deset procent s platností od 1. dubna. Inflace za sledované období byla ale vyšší. Jurečka dnes řekl, že od 1. července by mělo minimum stoupnout zhruba o pět procent, nevyloučil ani další zvyšování v druhé polovině roku. Ministr chystá také úpravu dávek na bydlení, zmínil i možné zvýšení rodičovské, která nyní činí 300 000 korun.

Petr Fiala (ODS) na pražském Vítkově (Úřad vlády ČR / se souhlasem)

Vláda chce dopady vysokých cen kompenzovat také mimořádnou dávku 5000 Kč na dítě pro část rodin nebo podporou flexibilních úvazků, schválila už i některé změny daní. Zdravotně postiženým hodlá Jurečka pomoci třeba podporou zaměstnavatelů, kteří jim dají práci, či úpravou příspěvku na dopravu. Celkově podle něj jen letos půjde z rozpočtu na pomoc rodinám, postiženým a dalším potřebným přes 85 miliard korun.

Předsedkyně poslanců opozičního ANO Alena Schillerová vládě vytkla, že nezvýšila životní a existenční minimum v dubnu rovnou o dvacet procent, jinak ale s návrhem souhlasí. „Je to krok správným směrem,“ dodala v Otázkách Václava Moravce.

Životní minimum pro samotného dospělého činí nyní 4250 korun. Podle zákona může vláda životní minimum zvýšit v řádném termínu od ledna, pokud za sledovanou dobu náklady na výživu a základní osobní potřeby vzrostou nejméně o pět procent. Částky může ale navýšit také mimořádně.

Hrad by mohl přijít o část peněz v rozpočtu

Vláda by podle Jurečky také mohla v souvislosti s milostí prezidenta Miloše Zemana udělenou šéfovi Lesní správy Lány Miloši Balákovi navrhnout snížení rozpočtu Hradu, konkrétně lánské lesní správě. Vicepremiér a ministr práce a sociálních věcí se v Otázkách Václava Moravce pozastavil nad tím, že Balák zůstává ve funkci.

„My na to chceme reagovat tím, že pokud to bude možné, tak výrazným způsobem omezit rozpočet, aby ten člověk, který tam je, aby prakticky nemohl disponovat s žádnými většími veřejnými financemi,“ řekl Jurečka bez bližších podrobností.

(Týdeník FORUM)

Snížení rozpočtu prezidentovy kanceláře by podle něho mohlo nastat při chystané změně státního rozpočtu cestou vládního návrhu rozpočtovému výboru, který má takzvané chráněné rozpočtové kapitoly v pravomoci. Kapitola kanceláře prezidenta k nim patří.

Balák byl 24. března pravomocně odsouzen ke třem letům vězení za ovlivnění dvousetmilionové zakázky na zajištění a odvodnění svahů v Lánské oboře. Také měl zaplatit 1,8 milionu korun a dostal čtyřletý zákaz činnosti. Milost od prezidenta dostal dva dny poté. Lesní správa Lány je příspěvkovou organizací Kanceláře prezidenta České republiky.

Zemanova milost Balákovi nebyla podle průzkumu agentury Kantar CZ pro Českou televizi vhodná podle 85 procent dotázaných lidí. Podpořilo ji sedm procent respondentů a zbylých osm procent se nepřiklonilo na žádnou stranu. Nakolik vhodné bylo, že udělil milost 85 procent – není vhodná, 67 určitě nesouhlasů, 18 spíše nesouhlasů, sedm procent se vyjádřilo kladně, zbylých osm procent se nepřiklonilo. Pavel Ranocha z agentury uvedl, že i mezi Zemanovými voliči byla míra souhlasu jen 14 procent.

Milosti se koncem dubna zabývala senátní ústavní komise, byla podle ní v rozporu s principy právního státu. Ústavní žaloba na Zemana pro velezradu se ale kvůli tomu podávat nebude, neměla by naději na úspěch, uvedl při jednání komise její předseda Zdeněk Hraba (STAN).

Schodek kolem 300 miliard korun

Jurečka předběžně odhaduje, že hospodaření státu letos skončí se schodkem kolem 300 miliard korun. Jasněji by mělo podle něho být zhruba za dva měsíce, řekl v Otázkách Václava Moravce. Schválený deficit státního rozpočtu činí 280 miliard korun.

„Já si myslím, že to bude někde kolem hranice 300 miliard. Nerad střílím ta čísla, když jednání ještě probíhají,“ uvedl ministr. Velkou neznámou je nyní podle něho částka, kterou Česko dostane od Evropské unie na řešení uprchlické vlny z Ukrajiny po ruské invazi. Neví se ani to, kolik běženců vstoupí na český pracovní trh. Jurečka také zmiňoval náklady na pomoc k zmírnění dopadu inflace. Výdaje jsou a současný deficit neustojíme, podotkl.

Petr Fiala (ODS), Markéta Pekarová Adamová (TOP 09), Marian Jurečka (KDU-ČSL) (ODS / se souhlasem autora)

Schválený rozpočet počítá s příjmy 1613,2 miliardy korun a výdaji 1893,2 miliardy. Jde o první rozpočet koaliční vlády Petra Fialy (ODS), prezident Miloš Zeman jej podepsal v půlce března. Do té doby Česko hospodařilo v provizoriu. Návrh rozpočtu bývalého kabinetu Andreje Babiše (ANO) na letošní rok předpokládal schodek o 97 miliard korun vyšší. Fiala už při schvalování rozpočtu ohlásil, že jej bude potřeba novelizovat, ale až budou jasné konkrétní potřeby úprav v návaznosti na pomoc uprchlíkům z Ukrajiny i českým občanům a firmám kvůli rostoucím cenám tehdy zejména energií.

Předsedkyně poslaneckého klubu ANO a bývalá ministryně financí Alena Schillerová v diskusi uvedla, že výhodou vlády jsou vyšší příjmy, porostou ale i výdaje. Nynější schválený deficit 280 miliard korun pokládá za nereálný. Místopředseda Českomoravské konfederace odborových svazů Vít Samek prohlásil, že odbory volají po plánu národní ekonomické obnovy, s nímž by byl spojený zcela nový rozpočet.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]

Související články