Žižkovské centrum Klinika má za sebou rok fungování. Jak probíhal?

Eric Drooker

Bývalo to „feťácké doupě“ plné odpadků a injekčních stříkaček. Dnes je budova na Praze 3 v Jeseniově ulici místem, kde se pořádají jazykové a výtvarné kurzy, přednášky, workshopy, koncerty, filmová a divadelní představení, funguje tady freeshop, nebo rodičovská skupina MamaTata a plánuje se mimo jiné i sociální prádelna nebo komunitní zemědělství.

Autonomní sociální centrum Klinika působí v budově bývalé polikliniky na základě smlouvy rok. Státem vlastněný opuštěný objekt původně několik let obývali bezdomovci a místo fungovalo také jako tranzitní centrum narkomanů. Budovu v prosinci 2014 obsadili squatteři, prostory uklidili od odpadků a injekčních stříkaček a několik dní zde provozovali sociální centrum. Poté je dvakrát vyvedla policie a následně byla budova hlídaná státem najatou a placenou bezpečností agenturou. Během té doby se na podporu iniciativy opakovaně sešly stovky lidí. Správcovský úřad poté s povolením vlády nabídl objekt aktivistům k bezplatné výpůjčce. Centrum v budově bývalé polikliniky působí na základě smlouvy rok a objekt má bezplatně vypůjčený od Úřadu pro zastupování státu ve věcech majetkových (ÚZSVM).

Eric Drooker

Podle aktivistů z Kliniky předčil první rok fungování jejich očekávání a ukázal,  že autonomní centra, jakým je např. Klinika, mají v českých městech svá místa. Jak Klinika uvádí ve své výroční správě, kterou dostali novináři na dnešní tiskové konferenci k dispozici, za dobu své existence dům pomohl kolem sebe vytvořit hustou a širokou síť vztahů, která na sebe nabaluje další a další lidi. Autonomní sociální centrum není závislé na státních dotacích, grantech ani mecenášství bohatých sponzorů. Ačkoli budovu využívají aktivisté bezplatně, veškeré náklady na provoz, jakož i opravy a udržování objektu hradí ze svých vlastních prostředků. Jelikož jsou všechny zde pořádané aktivity zdarma nebo v rámci vzájemné výměny a pomoci, finance získává Klinika pouze z dobrovolných příspěvků drobných dárců, případně z benefičních akcí pořádaných jinými subjekty na její podporu.

„Chceme ukázat, že se dají věci dělat do značné míry i bez peněz a bez snahy o zisk,“ říká Arnošt Novák z kolektivu Kliniky. „Ve společnosti, kde je zisk na prvním místě, se snažíme rozvíjet sociální vztahy, které  lidem umožňují, aby se v nich pojímali a k ostatním vztahovali podle jiné logiky, než je ta tržní. Mohou zde rozvíjet sociální vztahy, hodnoty a subjektivity založené na sdílení, dohodě, spolupráci a vzájemné pomoci,“ dodává Novák. Klinika vstoupila ve známost i materiální sbírkou na pomoc lidem utíkajícím před válečnými konflikty. Přesto zdůrazňují, že nejsou ani uprchlickým, ani humanitárním centrem.

Klinika je sekulární místo, které však nikoho nediskriminuje na základě pohlaví, rasy či náboženského přesvědčení. „Chceme, aby se tady všichni cítili bezpečně,“ říká Novák a dodává, že se maximálně snaží vycházet s lidmi žijícími v okolí, a pokud jsou nějaké stížnosti, například na hluk, vždy se hned řeší a obyvatelům okolních domů se vychází vstříc. Klinika za rok svého působení nebyla a není v žádném přestupkovém řízení. S Městskou policií vycházejí aktivisté, jak sami tvrdí, dobře.

Autonomnímu sociálnímu centru Klinika končí v březnu smlouva o výpůjčce a momentálně jedná s úřady o jejím prodloužení. O budovu měla původně zájem také Generální inspekce bezpečnostních sborů (GIBS), ta však podle mluvčí Radky Sandorové již od záměru upustila.

Situace kolem objektu se v nedávné době vyostřila poté, co Klinika loni spustila sbírku oblečení pro uprchlíky. Před dvěma týdny na objekt zaútočili maskovaní pachatelé kameny a světlicemi. „V době útoku se uvnitř objektu nacházelo asi 20 lidí, z toho pouze zhruba tři byli aktivisté z Kliniky, ostatní byli návštěvníci,“ jak dnes pro Svobodné fórum řekl Tadeáš Polák. Jeden z aktivistů byl při útoku zraněn a odvezla jej záchranná služba. Útok stále vyšetřuje policie, pachatelé nejsou známi.

Po útoku se vynořily spekulace o spojení centra s tzv. Sítí revolučních buněk. Jak Klinika uvádí na svých stránkách, od jakýchkoli žhářských útoků se od začátku distancovala. „Činnost tzv. Sítě revolučních buněk považujeme za hloupou, nebezpečnou a kontraproduktivní a nemáme s ní nic společného. Opačná tvrzení jsou nepodložená a považujeme je za účelový útok na dobrou pověst Kliniky,“ píší aktivisté.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]

Revue Forum Banner