Evropská lidová strana (EPP), nejsilnější frakce Evropského parlamentu, je silně znepokojena vývojem v České republice. Deníku FORUM 24 to sdělil mluvčí frakce Pedro Lopez de Pablo.

Nejde jen o bezprecedentní střet zájmů, ale hlavně o kumulaci ekonomické, politické a mediální moci. Střet zájmů premiéra Andreje Babiše potvrdili europoslanci již v prosinci a nejsilnější frakce EEP prosadila vůči Babišovi nejtvrdší znění rezoluce.

Mluvčí EPP Pedro Lopez de Pablo pro FORUM 24 nyní zdůraznil, že Evropská lidová strana toto stanovisko nadále jednomyslně podporuje. Sdělil to deníku FORUM 24 v precizním stanovisku, v němž uvádí, že frakce vidí v Babišovi riziko pro českou demokracii.

Lopez de Pablo se za EPP proti Babišovi jasně vymezil: „Evropská lidová strana je silně znepokojena politickým vývojem v České republice a vnímá rizika, která pro demokratické fungování země představuje Babišova vláda,“ uvedl pro deník FORUM 24. „Je nám líto, že ALDE (frakce, do které patří hnutí ANO Andreje Babiše, pozn. red.) a S&D (frakce socialistů, do níž patří ČSSD, pozn. red.), političtí partneři pana Babiše, podkopávají snahu Evropského parlamentu vyjasnit, jak se Babišův konflikt zájmů dotýká evropských dotací a peněz českých daňových poplatníků,“ dodal.

Platit budou Češi

Podle EPP se Babiš snaží udělat si z EU obětního beránka a jakékoli nepopulární rozhodnutí svádí na Brusel. Český premiér totiž velice často hovoří jinak v České republice a jinak na půdě Evropského parlamentu.

„Svoje impérium si buduje z evropských peněz. Bohužel vzhledem k výsledkům probíhajícího vyšetřování je už nyní jasné, že to budou čeští občané, kdo zaplatí cenu za kumulaci politické, ekonomické a mediální moci pana Babiše,“ varuje Lopez de Pablo.

Na otázku, zda je v pořádku, že je hnutí ANO stále součástí liberální frakce ALDE, odkázal mluvčí EPP na orgány druhé jmenované frakce. „Je jen na členech frakce, kdo k nim bude patřit. Vím, že ALDE a S&D mají zvyk trefovat se do svých politických konkurentů a poukazují na to, kdo by měl a kdo neměl být členem jaké frakce, jak to dělali i u EPP, ale já touto cestou jít nechci,“ uzavírá Lopez de Pablo.

Grässleová: Evropská komise se bude řídit rozhodnutím europarlamentu

Šéfka Výboru pro hospodářskou kontrolu Ingeborg Grässleová která je členkou EPP, na otázku deníku FORUM 24, zda hlasování Evropského parlamentu ovlivní postoj Evropské komise, potvrdila, že ano. Sdělila, že rozhodnutí europarlamentu bude mít vliv i na další vyšetřování Evropské komise, která se konfliktem zájmů zabývá. Grässleová připomněla, že zásadním krokem je od ledna prováděný audit, který zkoumá správnost poskytnutých dotací pro Agrofert i v minulosti.

V Evropském parlamentu se střet zájmů českého předsedy vlády projednával 12. a 13. prosince. Vystoupil zde například eurokomisař Günther Oettinger, který hovořil o vyšetřování Evropské komise, která zastavila dotace pro holding Agrofert. O tom, že je Babiš ve střetu zájmů, je přesvědčeno 434 europoslanců. Proti usnesení bylo pouze 64 a hlasování se zdrželo 47 členů EP.

Andrej Babiš měl v lednu vystoupit na plénu Evropského parlamentu ve Štrasburku, kde by představil českou vizi budoucnosti Evropské unie tak, jak to před ním již udělali jiní premiéři nebo prezidenti. Cesta však byla zrušena v době, kdy se začaly kumulovat potíže předsedy vlády na evropské úrovni.

Revue Forum Banner
Johana Hovorková
Johana Hovorková
Hlavní editorka deníku FORUM 24
Další články autora