Zjištění deníku FORUM 24: Komisař pro rozpočet bude v europarlamentu řešit audit a Babiše

Premiér Andrej Babiš  (ČTK)

Premiér Andrej Babiš | FOTO: ČTK

Výbor pro rozpočtovou kontrolu Evropského parlamentu (CONT) bude 16. prosince 2019 na neveřejném jednání řešit finální zprávu auditorů Evropské komise, která konstatovala, že český předseda vlády Andrej Babiš je ve střetu zájmů. Deníku FORUM 24 potvrdila šéfka výboru Monika Hohlmeierová, že na zasedání přijde eurokomisař pro rozpočet Johannes Hahn, a i to, že tématem bude právě audit o českém premiérovi.

„Komisař Hahn přijal pozvání Výboru pro rozpočtovou kontrolu Evropského parlamentu na neveřejné jednání 16. prosince k závěrům, které jsou uvedeny ve zprávě auditorů,“ sdělila Hohlmeierová v rozhovoru pro deník FORUM 24.

Europoslanci Hahna na jednání pozvali poté, co mu 5. prosince v rámci dotazů k plnění rozpočtu v roce 2018 položili čtyři písemné dotazy, které směřovaly k Babišovi a k problému konfliktu zájmů. Eurokomisař však upozornil, že závěry zprávy jsou zatím v režimu utajení.

Na posledním zasedání výboru také zazněl požadavek na vyslání „ad hoc mise“ do České republiky. Jedná se o úkol několika europoslanců, kteří v dané zemi provádějí kontrolu. Podobná mise se uskutečnila například na Slovensku poté, co byl zavražděn novinář Ján Kuciak, který mj. psal o zneužívání evropských dotací.

Babiš má podle závěrů auditorů přímý i nepřímý vliv na svěřenské fondy, do kterých vložil svou firmu Agrofert. Auditoři to dovozují z toho, jak definoval cíle fondů, vybral správce fondu, které navíc může odvolat, a toho, že je takzvanou obmyšlenou osobou a může mít z fondů užitek. Zájem na hospodářském úspěchu Agrofertu podle auditorů ovlivnil nestrannost Babišova rozhodování, protože jako předseda vlády, ministr financí či předseda Rady pro Evropské strukturální a investiční fondy rozhodoval o záležitostech týkajících se unijních fondů, které měly dopad na Agrofert.

Auditem se zabývali i poslanci. Sněmovna by podle opozice měla kvůli auditu vyzvat vládu, aby přestala vyplácet dotace firmám v holdingu Agrofert. Měla by od něj také vymoci vrácení neoprávněně poskytnutých dotací a vyřešit střet zájmů premiéra Babiše. Opoziční ODS chce zřídit sněmovní komisi, která by kontrolovala vládu v tom, jak naloží se závěry auditů EK. Sněmovna dnes debatu o závěrečném auditu přerušila do doby, než tuto zprávu posoudí její kontrolní výbor. Dala mu na to čas do konce ledna příštího roku.

Rozhovor se šéfkou Výboru pro rozpočtovou kontrolu EU Monikou Hohlmeierovou čtěte na stránkách deníku FORUM 24 v pondělí 9. prosince 2019.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]