Nejznámější ze čtveřice obviněných kvůli zkáze letu MH17, ruský agent Igor Girkin, je nanejvýš bizarní postava. Pro Kreml byl jedním z nejdůležitějších aktérů ruské války na Ukrajině. Jednalo se ovšem o natolik nevyzpytatelné individuum, že to bylo i na Putinův režim příliš a Girkina proto už před lety raději v tichosti stáhl.
Mezinárodní tým vyšetřovatelů (JIT) tragédie zmíněného letu z července 2014 byl nekompromisní. „I když nestiskli tlačítko, jsou podezřelí z toho, že v úzké spolupráci obstarali raketový systém a dopravili ho na místo odpalu střely se záměrem sestřelit letadlo,“ upřesnil obvinění čtveřice mužů nizozemský vrchní žalobce Fred Westerbeke. Dlužno dodat, že dotyční podezřelí mají z právního hlediska docela smůlu. Podle nizozemského trestního práva jsou totiž i osoby, které nebyly přítomny v okamžiku spáchání zločinu, ale sehrály důležitou roli při jeho přípravě, stejně postižitelné jako ti, kdo daný zločin spáchali. JIT tak Girkinovi a dalším třem podezřelým připisuje zásadní podíl na smrti 298 civilistů. A ne náhodou jmenoval právě Girkina hned na prvním místě. Tiskovou konferenci JIT s vyhlášením jmen čtveřice podezřelých můžete zhlédnout zde.
Girkin byl na Krymu, když ozbrojení muži vtrhli do budovy tamního parlamentu a zabrali poloostrov. Byl i u toho, když Rusko začalo krátce po anexi zmíněného ukrajinského poloostrova obsazovat také města na východě Ukrajiny. V dubnu 2014 odjel s jednotkou ozbrojenců do Doněcké oblasti, kde veřejnost projevovala sympatie k Rusku, na povstání to ale nestačilo. Girkin se svými muži zabrali vládní budovy ve Slavjansku a zřídili četná kontrolní stanoviště. Tím ve Slavjansku rozpoutali válku a nastolili období Girkinovy hrůzovlády.
Vládní síly napadeného státu narozdíl od ruských a proruských ozbrojenců zpočátku nasazovaly i vojenská letadla. Několik z nich Rusové a jejich pomocníci sestřelili, a to včetně stroje se 40 vojáky na palubě, který zasáhla raketa země-vzduch. Když další raketa zasáhla civilní boeing 777 linky MH17, Igor Girkin ve statusu na sociální síti oznámil, že dostalo zásah další vojenské letadlo. „Varovali jsme je – nelítejte po našem nebi,“ napsal také jeden z příslušníků jeho jednotky. Záhy se ale ukázalo, že šlo o velký omyl a usvědčující statusy se ze sítí vytrácely.
Igoru Vsevolodoviči Girkinovi (49) řečenému Strelkovovi vinu na této tragédii sotva někdo odpáře, tento bývalý plukovník ruské tajné služby FSB totiž velel všem ozbrojencům v Doněcké oblasti, nad níž letoun zasáhla ruská raketa. V ilegální ozbrojené skupině, která se roztahuje po části východní Ukrajiny, jíž nazývá „Doněckou lidovou republikou“, vystupoval jako „ministr obrany“. Girkin byl také jako nejvyšší vojenský důstojník v přímém kontaktu s Ruskou federací.
Poté, kdy město osvobodila ukrajinská armáda, našly se ve štábu separatistů rozsudky smrti se „Strelkovovým“ podpisem. Deník Die Welt zmiňuje případ civilisty zastřeleného kvůli tomu, že údajně ukradl kalhoty a dvě trička. Rozsudek smrti stihl i dva ozbrojence pro údajné rabování a únos civilisty. Obžaloba se přitom opírala o sovětský výnos o válečném stavu z roku 1941.
Ruští nacionalisté Strelkovova oslavovali jako hrdinu, byla ho plná média a jeho portrét zdobil dokonce i reklamu na „Novorusko,“ jak Rusové nazývají obsazená území. Strelkov se v očích nacionalistů proslavil jako hrdina. „Ruský idealista, konzervativec a skutečný patriot,“ vychvaloval ho v článku nacionalistický ideolog Alexander Dugin. Vyzdvihl, že Strelkov přechází od slov k činům a že nebojuje o stát, nýbrž za „ruskou myšlenku“.
Obraz neohroženého hrdiny ovšem možná křiví jeho další záliba – psaní pohádek. Girkin se rád fotí v historických kostýmech. Jednou jako rytíř, jindy jako důstojník carského vojska. Girkin koncem 90. let také přispíval do nacionalistického plátku Závtra (zítra). Tenkrát také vyšla dětská knížka Detektiv v zámku Heldiborn. Rytíři tohoto smyšleného zámku svádějí různé bitvy a brání své sídlo před nepřáteli. Možná právě záliba v žánru „fantasy“ přispěla k tomu, že Moskva už se svým příliš iniciativním služebníkem ztratila trpělivost a raději ho stáhla z bojišť.