Zlato a šperky za stovky miliard. Legendární poklad máme na dosah, hlásí hledači

Zlaté cihly. Ilustrační foto. (Pixabay/Stevebidmead)

Zlaté cihly. Ilustrační foto. | FOTO: Pixabay/Stevebidmead

Skupina hledačů pokladů, která si říká Chrámová dvanáctka (Temple twelve), tvrdí, že je už jen krůček od nalezení legendárního pokladu, který má obsahovat zlato, šperky a další artefakty až v hodnotě 15 miliard liber (asi 450 miliard korun). Nadšenci z celého světa hledají pověstmi opředený Lemminkäinenův poklad v rozsáhlém jeskynním systému Sibbosberg poblíž Helsinek nepřetržitě už přes tři desetiletí.

Pokud se Lemminkäinenův poklad opravdu podaří najít a bude opravdu tak rozsáhlý, jak se traduje, půjde o největší a nejcennější objev svého druhu v historii, píše britský portál Mirror. Uvádí se, že součástí pokladu je například na 50 tisíc drahokamů, mezi nimiž nechybí rubíny, smaragdy, safíry ani diamanty. A znalci se domnívají, že dávná pokladnice ukrývá rovněž více než tisíc různých předmětů a artefaktů starých tisíce let.

Eric Drooker

Pokud jde o zlato, má na dosud neobjeveném místě být také několik soch lidí v životní velikosti vyrobených z osmnáctikarátového zlata. Vše výše vyjmenované má ležet ukryté v rozsáhlém jeskynním systému Sibbosberg, který se nachází asi 35 kilometrů východně od finské metropole Helsinek. Cennosti a šperky jsou dle pověsti pohřbené ve velkém podzemním chrámu.

Po tři desítky let hledaly legendární poklad nesčetné expedice, jichž se účastnilo přes sto profesionálních prospektorů z celého světa. Bez úspěchu. Nyní skupina, která si přezdívá Chrámová dvanáctka a po cennostech pátrá už od roku 1987, tvrdí, že je jen pár metrů od bájného bohatství. Amatérští hledači pokladů věří, že na svůj soukromý svatý grál narazí někdy během příštího léta. Nadšenci totiž po Lemminkäinenově pokladu pátrají vždycky v létě, pracují v šestihodinových směnách, sedm dní v týdnu. A prolézají už zmíněný jeskynní komplex, který připomíná bludiště. Na místo se sjíždějí například z Norska, Ruska, Nizozemí, Německa či Austrálie.

Carl Borgen, který je předním odborníkem na tento poklad, zmapoval životy nadšenců a jejich hon za bohatstvím v knize Dočasně šílení (Temporarily Insane). „Chápu to tak, že se podařilo dosáhnout značného pokroku a tým je extrémně nadšený z toho, co se bude dít v příštích měsících. V táboře se mluví o tom, že Chrámová dvanáctka má na dosah zásadní průlom,“ vysvětluje spisovatel a historik. Uvedl, že nadšencům se už podařilo odsunout několik gigantických hranatých žulových bloků, kterými je zatarasený vstup do konkrétní jeskyně. Zároveň se zlatokopům povedlo z místa odstranit stovky tun menších kamenů a různých usazenin. Ke vchodu do chrámu tak prý nejspíš zbývá už jen pár metrů.

Existence pokladu byla potvrzena v roce 1984, když místní boháč Ior Bock oznámil, že on a jeho rodina jsou přímými potomky Lemminkäinena, který je významnou postavou finské mytologie. Bock, kterého v roce 2010 zavraždil jeho osobní asistent, tvrdil, že komnata ležící na jeho pozemcích byla v desátém století zatarasena obřími kamennými deskami, aby bylo uvnitř uložené bohatství uchráněno po vpádu švédské a švýcarské armády.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]