Zlehčování sexuálního násilí je nepřijatelné

Ilustrační foto (profimedia.cz)

Ilustrační foto | FOTO: profimedia.cz

Kauza exposlance Dominika Feriho vyvolala nadbytečné úvahy, které ukazují, jak se česká společnost staví k tématu sexuálního obtěžování a násilí. Zaznamenali jsme z pravé části politického spektra úvahy o tom, že chlapci ve Feriho věku chtějí děvčata obvykle dostat do postele. Slyšeli jsme, že zveřejnění jeho případu je projevem předvolebního boje i výčitky novinářům, kteří informace zveřejnili. Můžeme si vážit osobností z TOP 09, ale není dost dobře možné ponechat bez odpovědi zlehčování sexuálního násilí.

Na výrok Karla Schwarzenberga o tom, že je normální, že chlapci chtějí dostat holky do postele, bohužel sedí staré pořekadlo o propásnutí příležitosti mlčet. My nemůžeme vědět, jaká je přesná míra Feriho viny, a nejsme soudci. Na druhou stranu práce novinářů, kteří případ zveřejnili, byla profesionální. Shoda několika svědectví od různých žen z různých situací je příliš vážná.

()

Za žádných okolností nelze sexuální násilí jakkoli zlehčovat. V naší společnosti bohužel přetrvává rozšířený dojem, že o znásilnění lze žertovat. Lidový mudrc vám může s vážnou tváří sdělit, že znásilněná žena si za svoji zkušenost může sama, protože měla vyzývavé oblečení nebo chování. Není za tím nic jiného než civilizační deficit.

Nezbývá než vyslovit lítost nad tím, že demokratickou část našeho politického spektra musel opustit člověk s vynikajícími komunikačními dovednostmi a se schopností oslovit mladou generaci. Není zde ale prostor pro žádnou oslavu jeho rychlé rezignace. S volbami tato věc zjevně nesouvisí vůbec nijak. Naše země nutně potřebuje změnu vlády, ale tu změnu mohou provádět jenom lidé s čistým štítem. 

Pak je zde ještě jeden důvod k lítosti. Do očí bijící porušování pravidel a faktické znásilnění státu Andrejem Babišem je pro naši veřejnost bohužel méně pochopitelné než sexuální predátorství. I to je znakem civilizačního deficitu, který máme za úkol odstranit.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]