Zlikvidovali jsme přes 600 ukrajinských vojáků v odvetě za Makijivku, tvrdí Moskva

Ilustrační foto (Profimedia)

Ilustrační foto | FOTO: Profimedia

Ruské síly v uplynulých 24 hodinách při raketovém úderu zlikvidovaly přes 600 ukrajinských vojáků v Kramatorsku na východě Ukrajiny, uvedlo podle agentury TASS ruské ministerstvo obrany. Úder označilo za odvetu za ukrajinský útok na dočasnou základnu ruské armády v ukrajinské Makijivce v noci na Nový rok. Moskva přiznala smrt 89 ruských vojáků v Makijivce, Kyjev tvrdí, že ruských obětí byly stovky. Prohlášení jednotlivých stran nelze ve válečných podmínkách bezprostředně nezávisle ověřit.

„V reakci na zločinný úder kyjevského režimu, který se odehrál v prvních minutách ledna 2023 a cílil na dočasné základny ruských vojáků v obci Makijivka v Doněcké lidové republice, provedlo vedení sjednoceného uskupení ruských vojsk odvetný úder,“ sdělil mluvčí ministerstva Igor Konašenkov. Rusko pravidelně označuje ukrajinské útoky na ruské síly, které loni v únoru zahájily plnohodnotnou invazi na Ukrajinu, za zločiny nebo i terorismus.

FORUM 24 (Pavel Hofman)

Ukrajina se ruské agresi brání už od roku 2014, kdy Rusko v rozporu s mezinárodním právem anektovalo ukrajinský poloostrov Krym a podpořilo proruské separatisty, kteří na východní Ukrajině vyhlásili mezinárodně neuznávané lidové republiky: Doněckou a Luhanskou.

Konašenkov v dnešním prohlášení dodal, že v Kramatorsku Rusové zasáhli dva objekty, kde byli dočasně ubytovaní ukrajinští vojáci. V jednom z nich podle něj bylo přes 700 Ukrajinců a v druhém přes 600 ukrajinských vojáků. Lokalizovat tyto objekty se podle něj podařilo díky nástrojům ruských rozvědek.

Novoroční ukrajinský útok na ruské vojáky v Makijivce rozhněval proválečné ruské komentátory i některé ruské poslance, kteří kritizovali, že vojáci byli ubytováni ve škole, poblíž které zřejmě byla uskladněna munice. Ta pak při útoku explodovala. Moskva nakonec svedla úmrtí ruských vojáků na to, že vojáci hromadně používali mobilní telefony, čímž na sebe upozornili.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]

Související články