Zlínský kraj sáhl k vlastním pandemickým opatřením. Omezuje se společenský život

Ilustrační foto (Adobe Stock)

Ilustrační foto | FOTO: Adobe Stock

Jednání zástupců vlády s hejtmany přineslo dohodu o nouzovém stavu. Prozatím se vyhlašovat nebude, není prý ještě třeba. O pár hodin později se ovšem ozval Zlínský kraj a jasně kabinetu Andreje Babiše vzkázal, že covidová situace je skutečně katastrofální. Proto pro své občany zavádí opatření, která mají pomoci zvládnout dramatické chvíle, s nimiž se nyní potýkají místní nemocnice.

Zlínský kraj podle hejtmana Radima Holiše (ANO) minimálně na 14 dní omezí od příštího týdne společenský život, aby pomohl nemocnicím, které jsou kvůli covidové situaci na hraně svých kapacit. Zakázány zřejmě budou akce nad 100 lidí. Hejtman to dnes řekl na tiskové konferenci ve Zlíně. Opatření by na základě legislativních možností měli vyhlásit hygienici.

()

Ve Zlínském kraji jsou nemocnice podle hejtmana těsně před naplněním maximálních kapacit. „Chceme, aby se omezily společenské akce. Je to ta nejmenší, nejméně bolestná věc, o kterou musíme lidi požádat, aby nám pomohli snížit dopad epidemie ve Zlínském kraji,“ řekl Holiš.

Zákaz akcí nad sto lidí by se týkal venkovních akcí i akcí konaných uvnitř. „Nechceme úplně zastavit sportovní utkání a jiné společenské akce,“ uvedl hejtman. O věci dnes jednala epidemiologická komise kraje, podle hejtmana se řešilo, jaké jsou zákonné možnosti. Hejtman s dalšími orgány kraje včetně krizového štábu požádá hygieniky, aby opatření vyhlásili. Připraveno by mělo být v pátek, aby mohlo od pondělí platit.

Hejtman také potvrdil, že byl jedním ze tří, kteří po vládě chtěli znovuzavedení nouzového stavu, na tom se však hejtmani neshodli. Podle Holiše není řešením vyhlásit v kraji stav nebezpečí, protože ten slouží v případech, jako jsou povodně, tornáda a další obdobné situace.

Za posledních sedm dní je ve Zlínském kraji 1299 nově nakažených na 100 000 obyvatel. Po Olomouckém kraji, kde je za týden 1422 nově nakažených na 100 000 obyvatel, je to druhý nejvyšší údaj mezi kraji v zemi. Nemocnice ve Zlínském kraji omezily plánované operace, pomáhají v nich vojáci.