Zlom u Chersonu by mohl být příslibem změny

(Profimedia)

FOTO: Profimedia

Když ruský ministr obrany Šojgu a současný velitel ruských válečných operací na Ukrajině generál Surovikin minulou středu uspořádali přímo okázalou televizní show, při níž stažení ruských jednotek z Chersonu oficiálně oznámili, Ukrajina na to nejdřív reagovala značnou nedůvěrou. Mimochodem přesně v duchu smutné ukrajinské zkušenosti, že „když Rusko něco říká, očekávejme pravý opak“.

Jak se ale zdá, Rusové opravdu ustoupili – i když je to z území, na něž v duchu bombastických prohlášení z počátku letošního března přišli „navždy“. Z tohoto pohledu je tento ústup ostudný a podle řady odborníků jde o největší vojenskou porážku Ruska od pádu Sovětského svazu. Jak se ale zdá, drsný Sergej Surovikin, který už si zaválčil v Čečensku i Sýrii, je prostě vojenský profík a realista, který podobný vývoj kolem Chersonu oznámil hned po svém nástupu do nevděčné funkce. Tehdy řekl, že v Chersonské oblasti bude Rusko nuceno k „nelehkým krokům“, a ty jsme právě teď viděli. Pan generál je si zkrátka vědom, že zásobovat svá vojska přes mohutný veletok Dněpr v klasické válečné situaci s poničenou dopravní infrastrukturou je skoro nemožné.

Prakticky zároveň s oznámením ústupu z Chersonu přišla i nová ruská diplomatická iniciativa: známá moskevská jestřábice, mluvčí ruského ministra zahraničí Marija Zacharovová světu sdělila, že Rusko je ochotno s Ukrajinou jednat, ovšem za předpokladu, že „bude respektována aktuální realita“. Přeloženo z kremelského ptydepe to znamená: „Jednat budeme, ale jedině v případě, že se vzdáte všeho, co jsme my doposud vyválčili.“

Reakce Kyjeva se dala předem očekávat: prezident Zelenskyj, který až doposud trval na tom, že k rozhovorům je ochoten až poté, co v čele Ruska nebude stát Putin, minulý týden v rozhovoru pro CNN zmíněný postoj zdánlivě zmírnil a prohlásil, že je ochoten jednat s každým ruským politikem, který uzná, že jeho země dobyté části Ukrajiny okupuje. Což je ovšem v podstatě totéž.

V takovéto situaci je zřejmě docela podstatný názor známého amerického vojenského činitele generála Marka Milleyho. Ten se domnívá, že v dosavadním průběhu války mají obě strany zhruba stejně padlých a raněných – přes sto tisíc – a zároveň…

Přečetli jste část exkluzivního obsahu pro předplatitele Týdeníku FORUM

Pokračujte dál ve čtení přihlášením do čtenářské zóny. Online verze článku je dostupná pouze pro předplatitele digitální verze předplatného.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]

Související články