Zlomové stanovisko státního žalobce: Babiš ovládá média a má konflikt zájmů. Jen ale s vyloučením veřejnosti

Andrej Babiš  v pravidelném seriálu Čau lidi (Facebook.com)

Andrej Babiš v pravidelném seriálu Čau lidi | FOTO: Facebook.com

Díky senátorovi Lukáši Wagenknechtovi se provalilo zásadní stanovisko Nejvyššího státního zastupitelství, podle něhož premiér Andrej Babiš ovládá média. Jenže úřad nejvyššího státního zástupce Pavla Zemana nešel s tímto stanoviskem na veřejnost. Pouze ho zaslal Wagenknechtovi poštou jako odpověď na jeho podání. Přitom nejde o nic menšího než o potvrzení auditů Evropské komise, že český předseda vlády ovládá skrze svěřenské fondy holding Agrofert včetně médií, která do holdingu patří.

Jednalo by se o zlomové stanovisko vrcholného orgánu českého státu. Jen kdyby se tento orgán zároveň nezachoval navenek téměř opačně. Na skutečnosti, že krajský úřad řízený hejtmankou Jermanovou z hnutí ANO Babišovi potvrdil, že se ničeho nedopustil a média neovládá, nejvyšší státní zástupce Pavel Zeman nevidí veřejný zájem dostatečný k tomu, aby podal na nesprávné rozhodnutí ohledně střetu zájmů Andreje Babiše žalobu. O potvrzení střetu zájmů premiéra Babiše komunikuje NSZ pouze tiše poštou, ale že ovládání médií premiérem není otázkou veřejného zájmu, to říká Zemanův úřad veřejně.

Demonstrace na Letné (Pavel Hofman)

Opravdu šokující je v této nové souvislosti vysvětlení Pavla Zemana, proč kvůli ovládání médií nepodal žalobu, pakliže ho považuje za potvrzené. „Musím vycházet ze znění zákona, který mi říká, že mohu podat správní žalobu, je-li dán závažný veřejný zájem. V tomto směru mám za to, že pokud bych v podobném případě na jakéhokoliv jiného občana České republiky nepodával správní žalobu, tak ji nemohu podat ani v případě ministerského předsedy, neboť bych mu tím sjednal nevýhodu před zákonem,“ vysvětlil Pavel Zeman.

Takovou starost má náš nejvyšší žalobce o rovnost před zákonem. Premiér Babiš smí financovat stavbu své výrobní linky na toustový chleba ze státních peněz, jednalo se o 100 milionů korun. Takže to pak asi můžeme dělat takhle všichni.

Pavel Zeman vyložil princip rovnosti před zákonem ve zcela opačném smyslu, než je jeho pravý smysl. Rovnost před zákonem má umožnit, aby se spravedlnosti dostalo i slabým a z trestní odpovědnosti nebyl vyňat ten, kdo je silný a mocný. Pavel Zeman použil ale tento princip na to, aby chránil zájmy držitele moci a nadstandardně silného hráče. Navíc Zeman neměl vůbec podávat správní žalobu na Babiše, ale jen na rozhodnutí Středočeského krajského úřadu za rozhodnutí, o kterém NDZ vydalo stanovisko, že je nesprávné.

Chránit Babiše s ohledem na rovnost před zákonem je zcela směšné. Žádný jiný člověk ve vysoké státní funkci neovládá MF DNES, Lidové noviny, iDNES, Radio Impuls, Deník Metro a třeba Expres. Kdyby tu byl jiný člověk s podobným mediální vlivem a zastával vysokou veřejnou funkci, tak by šlo teprve mluvit o rovném přístupu.

Jestli se podle Nejvyššího státního zastupitelství premiér Babiš nachází ve střetu zájmů, tak se oprávněně ptáme, kdy dorazí speciální jednotka policie na Úřad vlády? Copak ty dotace a státní zakázky pro Agrofert nevyvolávají žádné podezření z kriminální činnosti premiéra?

Milí státní zástupci, jestli jste – byť tiše – řekli A, tak musíte říct i B. Z nálezu, že je Babiš ovládající osobou Agrofertu, a tudíž i velkých mediálních podniků, vyplývají dalekosáhlé důsledky. Nebo schováte zase hlavu do písku?

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]