Zlu se neustupuje, i když ho máte na Hradě, říká senátor Václav Láska

MiIoš Zeman (ČTK/ZUMA/Tomas Tkacik)

MiIoš Zeman | FOTO: ČTK/ZUMA/Tomas Tkacik

V Otázkách Václava Moravce diskutovali senátor Václav Láska a ředitel Transparency International Petr Leyer o sankcích vůči ruským oligarchům na našem území i o úloze Pražského hradu v prosazování ruských zájmů v České republice.

„Hlavní chyba je, že nemáme národní sankční zákon. Po něm se volá už od roku 2014. Jenže není tak jednoduché ho vytvořit. Můžeme se sice inspirovat v zahraničí, ale doteď tu nebyla vůle. A každý zákon, který děláte, až když na něj máte jen pár dní, tak bude ze své podstaty nedokonalý,“ řekl v diskusi Václav Láska. Podle něj totiž tak důležitý a citlivý zákon, kterým lze někoho potrestat, ale zároveň i nevinnému ublížit, není možné vytvořit rychle a uspěchaně. „Zvláště když jsme na to měli více než 6 let,“ dodal Láska.

Ministerstvo financí se snaží vypátrat majetek ruských společností spojených s Putinovým režimem a hodlá se zvláště zaměřit na tzv. bílé koně, kteří na našem území majetek oligarchů spravují. Na český sankční seznam se tak mají dostat i lidé, kteří nejsou na evropském sankčním seznamu. V hledáčku je hlavně majetek ruských podnikatelů v Praze a také na Karlovarsku.

Eric Drooker

„Česká republika je atraktivním finančním systémem, přes který se perou peníze vytunelované z ruského státního rozpočtu,“ řekla pro Otázky Václava Moravce Pavla Holcová z Českého centra pro investigativní žurnalistiku. Řada ruských prominentů vlastní byty po celé Praze, další majetky se nacházejí na jiných místech republiky. Zjistit, komu skutečně patří, je úkolem Finančního analytického úřadu neboli FAU. „Důležitá je kvalitní práce FAU, která je na pomezí detektivní práce při dohledávání skutečných vlastníků,“ poznamenal Václav Láska.

Část těchto oligarchů je napojena i na nejvyšší ústavní činitele České republiky. „Mluvím o Martinu Nejedlém, Vratislavu Mynářovi, kteří dodnes zůstávají na Pražském hradě. A vidíme, že prezident republiky se ani 39. den okupace Ukrajiny nezbavil Nejedlého jako hlavního ekonomického poradce,“ řekl Václav Moravec.

Podle senátora Lásky za tím, že na Pražském hradě je pořád proruské hnízdo, stojí fakt, že se nikomu nechce do přímého střetu. Podle Václava Lásky se zlu neustupuje. „Pokud máte na Hradě zlo, musíte to dotáhnout do konce. Mám na mysli ústavní žalobu, ale také financování kanceláře či izolaci úředníků. Politika se nedělá na twitteru,“ řekl Václav Láska, podle kterého je fakt, že po volbách šel Vít Rakušan na Hrad a bavil se s úředníkem Mynářem, politickou chybou. „Hrad posiluje rozpor mezi slovy a činy. Když v předvolební kampani nenechá nikdo na Mynářovi nit suchou a po volbách za ním jde na Hrad vyjednávat, je to právě to, co Zemana a jeho okolí posiluje,“ řekl senátor Václav Láska.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]

Související články