Žlutá hvězda jako „symbol neočkovaných“: Urážka obětí holocaustu, píší politici i velvyslanec

Dáma protestující proti vládním opatřením s Davidovou hvězdou na bundě (FB Prague Morning)

Dáma protestující proti vládním opatřením s Davidovou hvězdou na bundě | FOTO: FB Prague Morning

Ostré reakce vyvolal protest proti vládním opatřením, který se konal minulý týden v Praze. Odmítači očkování proti novému koronaviru na sobě měli symbol Davidovy hvězdy, kterou museli nosit Židé v období nacismu. To je věc, kterou řada lidí považuje za skandální znevážení památky milionů lidí, kteří museli během 2. světové války zemřít.

„Používání žluté Davidovy hvězdy jako protest proti očkování je neúcta a urážka památky obětí holocaustu,“ napsal izraelský velvyslanec v Praze Daniel Meron na svůj twitterový účet. Připojil i několik fotografií.

Za nepřijatelnou ale podobnou věc označili i čeští politici, mezi nimi například předseda ODS Petr Fiala. „Právo na protest má každý svobodný občan. Tato forma je ale nevkusná a hluboce urážlivá. Zaslouží si jen opovržení,“ uvedl.

Znechucení vyjádřil také předseda poslaneckého klubu KDU-ČSL Jan Bartošek. „Vy zmatení a dezinformovaní lidé… Vás nikdo nepronásleduje. Maximálně vaše vlastní hloupost. Morální chucpe a znásilnění symbolu obětí holocaustu. Máte možnost svobodné volby, a tu Židé, pronásledovaní křesťané či Ujgurové v Číně nikdy neměli a nemají,“ napsal.

Protestující překročili hranici přijatelnosti i podle šéfky TOP 09 Markéty Pekarové Adamové. „Nechápu, co se honí hlavou člověka, který si na demonstraci připne Davidovu hvězdu. Do Auschwitz-Birkenau jsem vzala o 13 let mladší sestru, abych jí ukázala, kam až může vést lidská nenávist. Tihle »hrdinové« by tam měli povinně, a komu to na tom místě nedojde, tomu není pomoci,“ myslí si.

Neozvali se ale jen politici. Své znechucení vyjádřil také například historik Jaroslav Šebek. „Je dost hrozné, když odpůrci vládních nařízení vyjdou do ulic s takovou symbolikou. Zatímco Židé byli nedobrovolně hnáni nacisty do koncentráků, tito odpůrci covidu si mohou dobrovolně myslet, co chtějí. Tito tzv. vlastenci se sice ohánějí neustále dějinami, ale nevědí o nich nic,“ prohlásil.

Ozvaly se také židovské organizce. „Federace židovských obcí a Nadační fond obětem holocaustu odsuzují exemplární zneužití a relativizaci symbolu holocaustu spojenou s utrpením miliónů lidí. Je evidentní, že je třeba naši společnost neustále vzdělávat a doporučit všem, co se k tak nízkým projevům uchylují, navštívit místa spojená s nacistickou genocidou u nás i v zahraničí. Děkujeme všem, kteří veřejně tyto projevy odsoudili během dnešního šabatu.“

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]

Související články