Zmar a skandální vláda. Co teď přichází, je pro živnostníky horší než všechny EET dohromady

Předseda hnutí ANO Andrej Babiš  (ČTK)

Předseda hnutí ANO Andrej Babiš | FOTO: ČTK

Od nástupu Andreje Babiše do politiky toho živnostníci a firmy v České republice zažili mnoho. To, do čeho upadají právě teď, je ale zdaleka to nejhorší, co se jim mohlo stát. Horší než všechny EET, kontrolní hlášení a další klacky, které jim vláda dosud pod nohy házela. Teď jde o plošné uzavření obchodů, zákaz velké části služeb. Lidé jsou bez jakéhokoliv příjmu. Složenky a faktury jim ale dál chodí. A opět hraje negativní roli vláda. Ta se snaží vykroutit z povinnosti uhradit odškodnění a tím fakticky zachránit tisíce firem a podnikatelů.

Demonstrace na Letné (Pavel Hofman)

Teď to konečně vypadá, jako by Babiš řídil stát jako svoji firmu. Řídí stát tak, aby se vymotal z povinnosti pomoci podnikatelům. „Ojebal stát na daních,“ prohlásil před časem bývalý premiér Bohuslav Sobotka na adresu Babiše. Komentoval tak stav, kdy si Babiš zařídil, aby nemusel jakkoliv danit svůj mnohamilionový příjem z Agrofertu.

Živnostníci a podnikatelé teď upadají do deprese. Z lidí, kteří spoléhali sami na sebe, byli schopni se uživit sami svojí prací a od nikoho nic moc nechtěli, jsou najednou „domácí vězni“ zcela odkázaní na vládu. Ze dne na den. Ta jim zatím nabídla naprosto směšná opatření typu nemusíte tři měsíce vykazovat tržby v EET. Jaképak tržby, když nemohou podnikat? A v čem to má pomoci? A pomoc ve výši 15 tisíc korun? Ta podnikatelům pomůže tak maximálně, aby přežili fyzicky, ale jejich živnost taková částka rozhodně nespasí.

„Malé a střední podniky – to jsou klišé a kecy. My potřebujeme podporovat velký průmysl, který tu má tradici. Že pomáháte zakládat inovátorské firmy, to je super, ale je to na prd,“ prohlásil před časem Andrej Babiš. A toho se také drží. Velkým podnikům se v ČR daří, malé firmy jsou pod tlakem. To, do čeho se dostaly teď, je doslova katastrofa. Do pláče musí být těm podnikatelům, kteří před lety uvěřili Babišovi, že bude pracovat pro ně a že ANO je na straně živnostníků. Není.

A kdo bude profitovat na pádu menších firem, které budou po svém pádu levně k odkoupení? Ano, velké firmy, které mají sílu krizi přežít. Ty, které mají celá oddělení pracovníků, jejichž úkolem je získávat dotace a státní pomoc.

 

 

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]