Nejméně 161 mrtvých a 1440 zraněných si vyžádal pokus o převrat v Turecku, který v pátek pozdě večer zahájila část armády. Puč se podařilo zmařit, situace v zemi už je pod kontrolou, uvedl dnes premiér Binali Yildirim. Prezidentský úřad ale vyzval občany, aby zůstali v ulicích, a zabránili tak dalšímu možnému pokusu o převratu. Na stranu demokraticky zvolené vlády a prezidenta Recepa Tayyipa Erdogana se postavila řada světových politiků. České ministerstvo zahraničí vydalo doporučení, aby Češi do země necestovali. Ty, kteří tam již jsou, nabádá k opatrnosti.
Podle Yildimira ale v bilanci 161 mrtvých nejsou zahrnuti i oběti mezi pučisty. Prozatímní náčelník generálního štábu Ümit Dündar dopoledne hovořil o 104 mrtvých účastnících převratu a 90 obětech na straně civilistů, policistů a vojáků věrných vládě. Premiér ale nyní řekl, že mrtvých pučistů je asi dvacet.
Yildirim připustil, že puč je „černou skvrnou“ na turecké demokracii. Vyzval občany, aby dnes večer zaplnili ulice a náměstí a podpořili vládu. Účastníky pokusu o převrat slíbil potrestat.
Zadržet se podařilo celkem 2839 pučistů, kteří podle Dündara pocházejí hlavně z řad armádního letectva, četnictva a některých členů tankových divizí. Velení armády podle něj puč od samého začátku odmítlo, řadu z důstojníků si pučisté vzali jako rukojmí.
Dündara do čela generálního štábu jmenoval dočasně premiér Yildirim na místo náčelníka Hulusiho Askara, kterého zadržovali pučisté. Nad ránem se ho podařilo osvobodit.
Kdokoli zradí svou vlast, neujde trestu, řekl Dündar a slíbil čistku v „paralelních strukturách“ armády. Odstranit je podle něj z armády třeba příznivce duchovního Fetullaha Gülena, kterého turecký prezident Recep Tayyip Erdogan označil za strůjce pokusu o převrat v zemi. Gülen, který žije v USA, se od puče distancoval.
Pod kontrolou vlády není nadále budovu generálního štábu v Ankaře. Vojáci uvnitř budovy už podle agentury Anadolu ale požádali o jednání o kapitulaci. Budovu už dříve opustilo asi 200 neozbrojených účastníků převratu.
Prezidentský úřad vyzval občany, aby neopouštěli ulice, a zabránili tak dalšímu možnému pokusu o převrat. Na mimořádném zasedání se sejde odpoledne turecký parlament.
Mezinárodní Atatürkovo letiště v Istanbulu obnovilo provoz, na místě ale podle fotografií i reakcí lidí na twitteru panuje chaos. Množství letů bylo zrušeno. Agentura Anadolu s odvoláním na úřady civilního letectví uvedla, že vzdušný prostor nad Marmarským regionem, jehož součástí je i Istanbul, je uzavřený. Znovu se otevře až ve 20:05 SELČ. Rusko oznámilo, že prozatím ruší všechny linky do Turecka.
Své zasedání v Istanbulu kvůli situaci přerušila organizace UNESCO.
Demokraticky zvolenou tureckou vládu podpořil americký prezident Barack Obama, německá kancléřka Angela Merkelová či řecký premiér Alexis Tsipras. K návratu k ústavnímu pořádku v Turecku vyzval i předseda Evropské rady Donald Tusk. Podle něj budou dopady pokusu o puč klíčové pro celý region i pro vztahy Turecka s Evropskou unií. Pokus o převrat odsoudily i Katar a Írán. Naopak stoupenci syrského prezidenta Bašára Asada zprávy o puči přijali s nadšením.
Prezident Miloš Zeman ráno uvedl, že považuje za důležité zabránit velkému krveprolití a zachovat demokratické principy v zemi, která je členem NATO a klíčovým hráčem v regionu. Premiér Bohuslav Sobotka označil za prioritu české vlády postarat se o české občany, kteří se nacházejí v Turecku. Čtyři čeští vojáci působící v Turecku jsou v pořádku.
Ministr zahraničí Lubomír Zaorálek na dnešní odpoledne svolal krizový štáb, který se bude zabývat situací v Turecku. Ministerstvo zahraničí zároveň vydalo doporučení, aby Češi do země necestovali. Ty, kteří tam již jsou, nabádá k opatrnosti.