Zmatení odpůrci očkování. V Británii útočili na jinou budovu, u nás si kolemjdoucího spletli s Prymulou

Ilustrační foto. Demonstrace odpůrců vakcinace (Alena Spálenská/ Se svolením autorky)

Ilustrační foto. Demonstrace odpůrců vakcinace | FOTO: Alena Spálenská/ Se svolením autorky

Odpůrci očkování a vládních opatření proti šíření covidu-19 sice obvykle nadělají hodně randálu a výtržností, ale někdy se s nimi člověk i pobaví. A nejen u nás. A tak zatímco čeští antivaxeři v Praze naháněli pána, kterého pokládali za exministra zdravotnictví Prymulu, v Londýně se ti britští zase netrefili o pár kilometrů, když snaživě útočili na domnělé hlavní sídlo BBC, z něhož se ale společnost už dávno vystěhovala.

Britští demonstranti proti covid pasům se rozhodli, že slavné a světoznámé televizní a rozhlasové společnosti BBC (British Broadcasting Corporation) ukážou, zač je toho loket. Nelíbí se jim totiž, že BBC podle jejich názoru vyjadřuje přílišný souhlas s opatřeními britské vlády a ve svém vysílání propaguje takzvané covid pasy. Oblehli tedy budovu v londýnské čtvrti White City. Policie musela před agresivním davem zatarasit vchod. I tak se ale některým rozvášněným odpůrcům očkování dětí a nutnosti prokazovat se při určitých vládou vyžadovaných příležitostech dokumentem o bezinfekčnosti podařilo proniknout dovnitř.

Michael Kocáb a Michal Pavlíček (ČTK)

Kdyby to bylo celé, nic převratného ani bůhvíjak zajímavého, natož zábavného či dokonce lehce škodolibě úsměvného by to nebylo. Demonstruje se přece všude po světě a občas se při tom někdo vláme do budovy, kde nemá co dělat. Běžné. Jen málokdy se ale stane, že rozhořčený dav zaútočí úplně jinde, než zamýšlel. Nevím, jak přesně by to nazvali Angličané, ale česky bychom tomu nejspíš řekli „pláč na špatném hrobě“.

Z budovy, kterou demonstranti považovali za hlavní sídlo BBC a do které se přes policejní kordon snažili dostat, se společnost totiž už v roce 2013 odstěhovala. Posléze byla budova přestavěna na byty, je v ní také soukromý klub a dnes si ji ITV pronajímá například jen k natáčení pořadů, jako je Today Morning nebo Good Morning Britain. Zpravodajské služby BBC a naprostá většina zaměstnanců společnosti dnes sídlí a pracují v Broadcasting House na Portland Place. Demonstranti se tedy poněkud „sekli“ a řádili o nějakých osm kilometrů od skutečného hlavního sídla BBC.

A zatímco v Británii si antivaxeři pletou budovy, hulákají a perou se s policisty před špatnými domy, u nás v Česku si zase pletou řadové občany s ministry. Hulákají při tom stejně. Pán, který v sobotu kráčel po Průhonicích, se asi dost podivil, když se na něj sesypala partička prazvláštních osob s ještě podivnějšími dotazy. Jali se ho pronásledovat, natáčeli si ho a útočně povykovali.

Týdeník FORUM (FORUM 24)

„Můžeme vás protáhnout nějakým rámem, jestli jste opravdu očkovaný? Nebo je to placebo, nebo B12?“ ptali se v narážce hned na dvě oblíbené konspirační teorie antivaxerů. První je, že jakýsi speciální rám údajně dokáže rozpoznat očkovací látku, samozřejmě, jak jinak, škodlivou, přítomnou v těle, a druhá, ještě rozšířenější, že politici a další osobnosti se nechávají veřejně očkovat jen „jako“, protože stříkačka, jak mnoho odpůrců očkování věří, při tom na rozdíl od očkování většiny lidí obsahuje jen vitaminy nebo čistý fyziologický roztok.

Pán trpělivě odpovídal, a přestože mu už došlo, za koho jej pokládají, nechával vzteklou skupinku ke svému pobavení ještě nějaký čas při tom, že je epidemiologem Romanem Prymulou, bývalým ministrem zdravotnictví. Že se netrefili, jim prozradil až po chvíli. Jak později zjistila CNN Prima, ve skutečnosti to byl pan Gustav Vacek z Klabavy na Plzeňsku, který dorazil na předvolební mítink Andreje Babiše, spojený s rozdáváním propagační brožurky sepsané marketingovým týmem a podepsané Babišem a „zaručeně české nepirátské“ zmrzliny. Pan Vacek je totiž velikým příznivcem předsedy vlády a hnutí ANO. S premiérem Babišem se vyfotografoval a novinářům pak prozradil, že na rozdíl od epidemiologa Prymuly doma staví výběh pro slepice.


Zábavy konec? Ale kdepak. Partička známých proruských „aktivistů“ se svým internetovým vysíláním, kterému říká „televize“, TV Raptor, umístila video s „Prymulou“ na sociální sítě. Celé té legrační blamáže antiočkovacích matlalů se účastnili a potrhlé dotazy pálili i neméně profláknutí rádoby vlastenci soustředění převážně kolem Volného bloku. Přední šiřitelé největších dezinformací a lží o očkování, kteří přišli do Průhonic, jak je jejich zvykem, protestovat s vulgaritami a s agresí a z jejichž řad samozřejmě pocházel i vrhač, který trefil Babiše vajíčkem.

Netrvalo tedy dlouho a jeden z nich, profláknutý konspirátor a antivaxer Pavel Zítko, přišel ve svém videu s „dokonalým vysvětlením“, kterému jeho intelektuálně poněkud nesmělí příznivci nadšeně přizvukují. Celé to podle nich bylo úmyslně a předem připravené a sehrané. Prymulův dvojník byl prý na místě jen proto, aby schválně zmátl a následně tak zdiskreditoval „pravé vlastence“ vedoucí hrdinný boj proti očkování. Objednal si ho prý sám Babiš. A když to tvrdí člověk, který ještě před začátkem očkování sliboval, že jeho „týmy“, kterým říkali Andělské hlídky, budou na ulici odchytávat politiky, kteří souhlasí s vakcinací, i jejich rodinné příslušníky a násilně je očkovat, tak to je přece důvěryhodná osoba. Co myslíte?

Autorka je řadovou členkou TOP 09.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]

Související články