Změna na facebooku: je možné vyzývat k likvidaci Putina, Lukašenka a ruských okupantů

Ilustrační foto (Pixabay/Geralt)

Ilustrační foto | FOTO: Pixabay/Geralt

Facebook umožňuje odpůrcům ruské invaze na Ukrajinu prosazovat smrt Vladimira Putina a jeho vojáků. Stalo se tak v rámci dočasné změny jeho přístupu k nenávistným projevů.

Podle interních e-mailů společnosti Meta budou nyní uživatelé facebooku a instagramu v některých zemích moci vyzývat k násilí v souvislosti s ničivým útokem na Ukrajinu.

The Times píše: „Společnost provozující sociální média také dočasně povoluje některé příspěvky, které podporují smrt ruského prezidenta nebo Alexandra Lukašenka, jeho běloruského protějšku a spojence, ale ty, které obsahují jiné cíle nebo které mají dva ukazatele důvěryhodnosti, jako je místo nebo způsob, jsou zakázány.

()

‚Děláme to proto, že jsme vypozorovali, že v tomto konkrétním kontextu jsou ‚ruští vojáci‘ používáni jako zástupné označení pro ruskou armádu. Politika nenávistných projevů nadále zakazuje útoky na Rusy,‘ uvádí se v e-mailu.

Zatímco její politika týkající se násilných projevů byla dočasně zmírněna a umožňuje výroky typu ‚smrt ruským okupantům‘, věrohodné hrozby vůči civilistům jsou stále zakázány, potvrdil ve čtvrtek technologický gigant.“

Podle e-mailů, které viděla agentura Reuters a které Meta zaslala svým moderátorům obsahu, se změna týká Ruska a Ukrajiny a také Arménie, Ázerbájdžánu, Estonska, Gruzie, Maďarska, Lotyšska, Litvy, Polska, Rumunska a Slovenska.

Meta, mateřská společnost Facebooku, ve svém prohlášení uvedla: „V důsledku ruské invaze na Ukrajinu jsme dočasně povolili formy politického vyjadřování, které by za normálních okolností porušovaly naše pravidla, jako jsou násilné projevy, například ‚smrt ruským okupantům‘.“

Rusko nedávno zablokovalo přístup na facebook a twitter v odvetě za to, že společnost Facebook zavedla omezení pro státem vlastněná média.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]

Související články