Změna ústavy i času, volby do sněmovny. Největší události a změny měsíce října

Ilustrační foto (AdobeStock)

Ilustrační foto | FOTO: AdobeStock

V říjnu čeká Čechy i Česko několik důležitých událostí i novinek. Kromě voleb do poslanecké sněmovny, které podle řady opozičních politiků rozhodnou o dalším směřování a osudu země, vstupuje v platnost také kontroverzní úprava Listiny základních práv svobod, která je součástí ústavy a která nově zaručuje právo bránit život se zbraní v ruce. Kromě toho nás čeká změna času z letního na zimní, státní svátek a naplno už se „rozjedou“ změny v systému testování dětí na covid-19. Ty mají usnadnit například navštěvování kroužků.

Bezpochyby největší událostí desátého měsíce roku jsou volby do sněmovny. Ty se konají v pátek osmého a v sobotu devátého října. Volební místnosti budou otevřené v obvyklých časech – v pátek od 14 do 22 hodin, v sobotu od 8 do 14 hodin. Kvůli pokračující pandemii covidu-19 budou muset voliči i členové volebních komisí mít během hlasování povinně nasazené respirátory nebo srovnatelnou ochranu úst a nosu. Zároveň zákonodárci posvětili i zvláštní způsoby hlasování pro ty, kdo budou v termínu voleb v karanténě či izolaci právě kvůli covidu. Takoví lidé mohou volit mimo jiné ze svého auta.

Andrej Babiš a Petr Kellner (profimedia.cz / ČTK)

Velmi rychle se také krátí čas těm, kteří chtějí v parlamentních volbách hlasovat, ale v termínu jejich konání nejsou na adrese svého trvalého bydliště. O voličský průkaz totiž mohou přes datovou schránku úřad v místě trvalého bydliště žádat pouze již během prvního říjnového dne. Ti, kteří to nestihnou, mají šanci průkaz opravňující k návštěvě libovolné volební místnosti v ČR vyřídit osobně až do 6. října do 16 hodin, ale je kvůli tomu třeba navštívit úřad v místě svého trvalého bydliště. Voličský průkaz následně člověk odevzdá ve zvolené volební místnosti komisi, jejíž členové dotyčného připíší na seznam voličů a zároveň mu vydají sadu volebních lístků.

První říjnový den rovněž nabývá účinnosti změna české ústavy, respektive Listiny základních práv a svobod, která je její součástí. Týká se kontroverzního zákona o právu bránit život svůj i dalších lidí se zbraní v ruce. „V čl. 6 Listiny základních práv a svobod, vyhlášené usnesením předsednictva České národní rady č. 2/1993 Sb. jako součást ústavního pořádku České republiky, se na konci odstavce 4 doplňuje věta ‚Právo bránit život svůj či život jiného člověka i se zbraní je zaručeno za podmínek, které stanoví zákon.‘“ I když byl tento dodatek schválen už v druhé polovině července, začíná oficiálně platit až nyní.

Eric Drooker

Aktuálně také začaly platit nové podmínky testování dětí na covid-19. Vláda je schválila na začátku týdne a pocítí je především omladina navštěvující různé kroužky nebo sportovní aktivity. V praxi to znamená, že neočkované děti (jejichž velká část se zatím očkovat ani nemůže) například z jedné třídy či školy mohou jet třeba na exkurzi nebo výlet bez nutnosti testování. To je nově nutné pouze v případě, že se při aktivitách „smíchají“ žáci z více škol. Podobná pravidla se týkají i amatérských sportovců v kolektivu do 20 členů – pokud se setkávají stále ti samí lidé, testy nepotřebují.

Česko také 28. října oslaví vznik samostatného československého státu. Svátek se může dotknout i těch, kteří ho nijak neslaví a berou ho zkrátka jen jako volný den. Podobně jako před pár dny na svátek svatého Václava totiž budou muset mít povinně zavřeno všechny obchody s plochou nad 200 metrů čtverečních. Lidé, kteří jídlo nechtějí shánět třeba ve večerce, by si tak měli nakoupit v předstihu.

31. října pak dochází ke změně času z letního na zimní, hodiny se ve tři ráno posunou o hodinu zpět, a my si tak díky tomu budeme moci tuto konkrétní noc o trochu přispat. O zrušení střídání času se už delší dobu hovoří na úrovni Evropské unie, debata ale už několikrát byla odložena. I kvůli pandemii koronaviru.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]

Související články