Značka ČSSD netáhne, kdo může, dává od ní ruce pryč. Partaj na ni přesto vsadila v novém logu

facebook ČSSD

Nové logo ČSSD | FOTO: facebook ČSSD

Sociální demokraté s blížícími se senátními a krajskými volbami změnili své logo a celkový vizuál. Těžko říct, co si od toho slibují. Je sice pravda, že změna je život, a pokud se něco mění, znamená to, že to ještě neumřelo a možná to dokonce vykazuje i jistou vůli dál existovat a přežít, ale to ještě neznamená, že se to nutně povede. Hodně totiž záleží na tom, jak taková změna vypadá, a hlavně jaký má efekt.

Česká strana sociálně demokratická dala pryč z loga svoji tradiční růži a také změnila barvu, kterou se prezentuje navenek. Oranžovou vystřídala barva připomínající spíš červenou, byť o ní sociální demokraté hovoří jako o tmavším odstínu oranžované.

Pavel Hofman

V první řadě ovšem zdůraznili a vystrčili do popředí velký a velmi výrazný nápis ČSSD. Zřejmě to má znamenat, že strana s více než 140letou historií a úctyhodnou tradicí se za svou značku nejen nestydí, ale je na ni i hrdá. To je sice pěkné, bohužel to však neodpovídá realitě, protože pokud sociálním demokratům něco škodí, je to právě jejich značka.

Ta se ve skutečnosti stala něčím toxickým, co pro každého, kdo chce pod ní někam kandidovat, a už je jedno, zda je to do krajského zastupitelstva, nebo například do horní komory parlamentu, funguje jako přítěž, jako koule na noze, která mu jeho kandidaturu jen ztěžuje a komplikuje.

Proto nejlepším logem České strany sociálně demokratické by s lehkou nadsázkou bylo takové, které by se sociální demokracií nemělo naprosto nic společného, a úplně nejlepší by bylo, kdyby z něj vůbec nebylo poznat, že jde o logo ČSSD. Bohužel, to by partaji prokázalo největší službu.

Potvrzuje to i aktuální situace kolem senátních voleb. Sociální demokraté ve čtvrtek představili své kandidáty do horní komory. Aktuálně má ČSSD ve svém senátorském klubu celkem 13 senátorů. Deseti z nich, tedy naprosté většině, v letošním roce končí mandát, ovšem jen šest se jich bude za sociální demokracii o senátorský post znovu ucházet.

Nedostatek kandidátů v senátních volbách

Další tři budou sice asi také kandidovat, ale nikoli již pod značkou sociálnědemokratické partaje. Nestraník Jaroslav Malý se tak chce voleb zúčastnit jako nezávislý v senátním obvodu Hradec Králové. Rovněž Miroslav Antl už nehodlá jít do klání o senátorské křeslo s logem ČSSD a místo toho si raději založil vlastní hnutí Za občany, se kterým chce kandidovat v obvodu Rychnov nad Kněžnou.

A jako nezávislá se má pravděpodobně o post senátorky v obvodu Kolín opět ucházet i Emilie Třísková, která v horní komoře doposud působila v oranžových, respektive nově v tmavě oranžových barvách. Ta přitom ze strany vystoupila teprve v loňském roce. U Miroslava Antla zase stojí za zmínku, že byl senátorem za ČSSD zvolen už dvakrát.

ČTK

Neméně významné je i to, že sociální demokracie hned v šesti senátních obvodech (a to v docela zajímavých na Zlínsku, Děčínsku, Trutnovsku, Znojemsku a v obvodech Brno-město a Hradec Králové) nepostaví svého kandidáta. V tak velké míře je to poprvé.

I to o něčem svědčí. Možná je za tím nějaká strategická úvaha v tom smyslu, že ČSSD si zhodnotila své síly a došla k závěru, že jich nemá tolik, aby stavěla kandidáty ve všech volebních obvodech, a že pro ni bude lepší, když jich postaví méně, ale spíše se zaměří na to, aby to byly osobnosti, které mají šanci uspět.

To by také mělo svoji vypovídací hodnotu a znamenalo by to, že strana slábne a zkrátka už nemá na to, aby postavila kandidáty všude, kde je to možné. Druhá možnost ovšem je, že sociální demokracie prostě nesehnala dost kandidátů, protože pod její značkou už takové množství osobností kandidovat nechce, což by vzhledem k celkovému stavu, ve kterém se partaj nachází, a k jejím budoucím vyhlídkám dávalo docela smysl.

V takovém případě jde změna jejího loga právě opačným směrem a dá se chápat jako určitý just: a schválně své logo postavíme na tom, že jsme sociální demokracie, a just chceme, aby tam byl nápis ČSSD co nejviditelnější a všichni si ho všimli.

A just tu oranžovou uděláme co nejbližší červené, aby každému došlo, že se ke své tradici hlásíme, a ta není oranžová, nýbrž rudá. Otázka je, k čemu je takové gesto dobré a zda to ve výsledku ČSSD ještě více nepoškodí, ale to už je na sociálních demokratech, aby si rozhodli, k čemu jim jejich logo má vlastně sloužit.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]

Revue Forum Banner