Znají děti osudy československých letců? Pomůže jim kniha o panu Wellingtonovi

Kniha Dobrodružství pana Wellingtona (FORUM 24)

Kniha Dobrodružství pana Wellingtona | FOTO: FORUM 24

Chcete svým dětem vyprávět o historii? Přejete si, aby znaly osudy českých letců v Anglii? Na e-shopu FORUM můžete pro sebe a i pro ně koupit jedinečnou knihu Hany Bergmannové Klímové nazvanou Dobrodružství pana Wellingtona. Objednávejte ZDE.

Dobrodružství pana Wellingtona je příběh o britském bombardéru Vickers Wellington, který od druhé světové války sídlí v nejmenovaném aeroklubu v Čechách. Vzpomíná na československé letce, kteří stejně jako on za války sloužili u 311. československé bombardovací perutě RAF. Vyprávění pana Wellingtona s napětím naslouchají jeho okřídlení kamarádi v hangáru: letadla Čmelák, Andula, Vosa, Sokol, Sirius, vrtulník Kolibřík a také staré rádio Telefunken. Z rádia v hangáru se pan Wellington dozvídá, jak krutě komunisté v Československu po válce zacházeli s našimi anglickými letci.

FORUM 24

Dobrodružství pana Wellingtona | FOTO: FORUM 24

Dva desetiletí kluci, Tonda a Eda, synové pilotů aeroklubu, mají v panu Wellingtonovi svou skrýš „bunkr“. Jednoho dne si hrají s Morseovým přístrojem pana Wellingtona. A ten jim náhle začne odpovídat. Hned jim svěří důležitý úkol: vypátrat ztracené československé letce z jeho poslední osádky. Rozvíjí se tak napínavý příběh, kdy klukům pomáhají oživlé předměty: jejich kola Favorit, vzducholoď Zeppelin, dopravní letadlo Avie-14, remoska, spitfire z Technického muzea v Praze, vysílačka v Britském muzeu války a další… Kluci pátrají po bývalých čs. pilotech RAF a zároveň shání nový motor pro pana Wellingtona. Rozhodnou se, že ho opraví, aby mohl po šedesáti letech zase vzlétnout. Oboje pátrání – po letcích i motoru – je napínavé a dobrodružné a je opředeno tajemstvím a pohádkovými zázraky. V závěru knihy je pan Wellington opravený a jeho šestičlenná osádka nalezena. Z ní však už žije jen jeden starý muž. Aeroklub uspořádá při příležitosti 28. října velikou slavnost, kdy se oba staří bojovnící – pilot a jeho válečný stroj – po mnoha letech setkají a znovu se spolu proletí. Tento vzácný den se stane pro pana Wellingtona tím nejkrásnějším dnem v jeho životě.

Vyprávění o panu Wellingtonovi má v dětech vzbudit zájem o naši nedávnou historii a má jim přiblížit osudy našich letců, kteří bojovali v Anglii.

Na konci knihy je obsáhlý „vysvětlovníček“, ve kterém čtenáři najdou srozumitelně vysvětlené pojmy, se kterými se v knize setkají a nemuseli by jim rozumět (milicionář, kulak, dělnická třída, reakcionář, metál, kibuc a další).

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]