Známé i neznámé nuly mají na ruském Sputniku prostor pro vylévání svých srdcí

(repro: Sputnik)

FOTO: repro: Sputnik

Chrlič ruské propagandy Sputnik sleduje události v České republice. Celkem hned odhadneme, ke komu má tento ruský dezinformační kanál sympatie.

Tak třeba 15. července se Sputnik věnoval názoru demokratických stran na dostavbu jaderných reaktorů u nás. Čteme tam: „Předsedkyně TOP 09 Markéta Pekarová Adamová opakovaně vyzvala k vyřazení Ruska a Číny z výběrového řízení na dostavbu Dukovan. Je si jistá, že pokud tak vláda neučiní, bude ohrožena bezpečnost České republiky. Oba tyto státy totiž dle ní vnímají Severoatlantickou alianci jako nepřítele. Uživatelé však političce vytkli porušování tržních principů.“

Demonstrace na Letné (Pavel Hofman)

V tomto případě nás poněkud nekorektně napadne, že by bylo zajímavé vědět, co tito uživatelé užívají. Na tom ale tolik nezáleží, jejich postoje vybrané Sputnikem jsou rozhodné:

„Diskriminovat ruské a čínské firmy? Ohrozit princip volné soutěže, konkurence… Jak demokratické, že?“ píše uživatel s přezdívkou Stařík tweetuje.

Uživatel H. K. se ptá: „Proč by měly být vyloučené? Nebyla by to pak náhodu nekalá soutěž?“

Sputnik nám též vysvětluje, co chce další uživatel říci, kdybychom to náhodou sami nepochopili: „Další komentující zdůraznil také to, že snaha zabránit účasti těchto firem je v protikladu s demokratickými zásadami.“

„Ač nejsem fanouškem Ruska ani Číny, tak nechápu, proč by po řádném prošetření, například přes BIS, nemohly firmy těchto zemí o zakázku usilovat. Je to propagandistický nesmysl, který je za a) nedemokratický a za b) přilévá olej do ohně stejně tak, jako za to nadáváte Zemanovi,“ vysvětlil své stanovisko uživatel Martin Švadlenka.

Jak věta začíná „ač nejsem fanouškem Ruska a Číny“, můžeme si být jisti, že ta osoba je fanouškem Ruska a Číny. Jak jinak.

Dne 18. července jsme na Sputniku byli obohaceni tím, jak se jedna nula vyslovila o Karlu Schwarzenbergovi a několik dalších nul začalo nadšeně kejhat. Co zase Schwarzenberg provedl? Tohle:

„‚Samozřejmě na všech životech záleží, i na životech hovad, která se tím ohánějí. To bych nepopíral. I na jejich životu záleží,‘ vymezil své stanovisko bývalý český diplomat… V rozhovoru publikovaném na portálu iDNES.cz se český poslanec a někdejší prezidentský kandidát ve volbách roku 2013 vyjádřil k situaci s hnutím Black Lives Matter (Na černošských životech záleží). Uvedl, že je tento slogan oprávněný vzhledem k těm problémům, s nimiž se Afroameričané potýkají ve Spojených státech amerických… Dokonce prohlásil, že by v Česku bylo na místě říkat Gipsy Lives Matter (Na životech Romů záleží). V souvislosti s tím vyslovil svůj skeptický pohled na výrok českého prezidenta Miloše Zemana o tom, že slogan Black Lives Matter je ve své podstatě rasistický, a že záleží na všech životech.

Zrovna tohle spojení ‚hovad‘ s běloškou (sic!) majoritou vyvolalo znechucení u právníka Tomáše Tyla. Ten na sociální síti přišel s poznámkou na adresu Schwarzenberga.

„Vás vychovali leda v knížecím vepříně, Vaše Jasnosti, protože Vy se v běžné větě bez urážek typu ‚zaprdění Čecháčci‘ nebo ‚hovada‘ neumíte obejít,“ zazněla kritika na adresu Schwarzenberga.

Jak svědčí následná reakce sledujících, právníkův krok dostal podporu uživatelů sociální sítě.

‚Takové naši dědové brali na vidle. Právem,‘ konstatoval Jiří Garry Novotný.

‚Hezky jste to napsal, jen nevím, jestli ty nadávky nejsou už součástí stařecké demence,‘ přišla s vysvětlením Věra Radová.

‚Tak korektní dopis si Schwarzenberg absolutně nezaslouží. Nicméně jste to napsal báječně,‘ zareagovala Irena Haas.

‚Co dodat, milý Tomáši? Snad jediné: Kdyby tohle byla petice, dral bych se o to být mezi prvními petenty… A to svými podpisy poměrně šetřím. Napsal jsi to natolik přesně a jasně, že není co k tomu dodat,‘ konstatoval Igor Tesařík.“

To se zřejmě v uživateli (nejspíš častém uživateli Sputniku) probudilo nějaké husitství.

A pak ještě lahůdka. Dne 15. července článek s titulkem „Okamura zjistil, kolik bude stát cesta Vystrčila na Tchaj-wan: Je to plivnutí ODS do tváře všem, kdo přišel o práci.“ (Nemělo by tam být „všem, kdo přišli o práci“? Oni mívají na Sputniku s češtinou občas problémy. A přitom je tady kolaborantů tolik.)

Velký předseda je tam citován, jak napsal: „Myslím, že to je od ODS teď v krizi plivnutí do tváře všem lidem, kteří přišli o práci nebo mají snížené příjmy. Proč musí předseda Senátu Vystrčil letět za každou cenu vládním speciálem? A proč tam vlastně vůbec musí teď letět, když potřebujeme v rozpočtu každou korunu na podporu slušných a pracujících lidí, kteří mají nyní v krizi ekonomické a sociální problémy.“

Zajímavé. Když někam letěl Miloš Zeman zařizovat miliardy, které nikdy nedorazily, tak Tomio žádné náklady na cestu nezjišťoval. Jenomže on je na vrcholu blaha, protože mu kdysi Zeman nabídl tykání.

Ale když vezmeme v úvahu, jakými vnitřními trýzněmi tihle „uživatelé“ v životě procházejí, máme jim vzít to poslední sebepotvrzení jejich významu, že se ocitli na stránkách Sputniku? Co by jim jinak v životě zbylo?

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]