Ruské jednotky, které jsou již šest měsíců přesunovány po železnici ze Sibiře a Dálného východu na západ, se nacházejí již 40 kilometrů od rusko-ukrajinské hranice. Rádio Svoboda a Conflict Intelligence Team společně zjišťují, kam ruské jednotky přijíždějí z východu země a co říkají příbuzní vojáků a důstojníků, kteří odjíždějí na „služební cesty“. Píší i samotní vojáci.
Web Svoboda.org stanice Radio Svoboda uvádí, co všechno je možné zjistit ze sociálních sítí a následně ověřit.
Pokud jde o fakta, děje se třeba toto: „V pondělí 17. ledna Alexandr Lukašenko oznámil, že v únoru se v Bělorusku uskuteční společné rusko-běloruské cvičení ‚Sojuznaja rešimosť – 2022″. Ruská vojenská technika, kterou nezávislí výzkumníci zaznamenali na videích na sociálních sítích, skutečně postupně přijíždí do Běloruska – ale jen část z ní se vydává do výcvikových prostorů, které byly pro cvičení ohlášeny. Druhá část se zastavila v polovině cesty, nedaleko Gomelu, v oblasti, která je vzdálena pouhých 40 kilometrů od Černigovské oblasti Ukrajiny a 90 kilometrů od Kyjevské oblasti.“
Na sociálních sítích se dají vysledovat další podrobnosti: „V předchozích publikacích o přesunech vojsk experti Conflict Intelligence Teamu poznamenali, že v té době je nedoprovázela hromadná přeprava personálu – počet osobních automobilů ve vojenských ešelonech zhruba odpovídal počtu vojenského personálu potřebného k údržbě přepravované techniky a ostraze výcvikových prostorů. Během uplynulého týdne se na TikToku objevilo několik nových videí, včetně těch pořízených během průjezdu ešelonů Chabarovskem a Židovskou autonomní oblastí. Nahrávky se vyznačují tím, že se na této sociální síti staly velmi populárními a získaly stovky komentářů. Téměř v každém druhém z nich píší příbuzní a přátelé vojáků o tom, že byli vysláni ‚na služební cestu‘ a ‚na cvičení‘. Většina z nich uvádí, že cílem cesty je ‚Bělorusko‘, zatímco jiní píší, že jejich známí a příbuzní byli posláni ‚na Ukrajinu‘ nebo ‚na ukrajinskou hranici‘.“
Komentáře (například matek a manželek vojáků, kteří se o ně bojí) jsou jen nepřímým důkazem, že že armáda byla vyslána „na Ukrajinu“ nebo do „války s Ukrajinou“. Mnozí komentující, včetně těch, kteří se odvolávají na informace od velitelů jednotek, píší o vyslání nikoli na Ukrajinu jako takovou, ale na „ukrajinskou hranici“. To není v rozporu s verzí o „běloruském cvičení“.
Rádio Svoboda a Conflict Intelligence Team si údaje z komentářů a informace získané z korespondence s jejich autory porovnávaly s dalšími důkazy o vyslání ruských vojenských jednotek, které bylo předtím možné najít v otevřených zdrojích.
Web uvádí příkladů celou řadu, tady přineseme na ukázku jen některé z nich. Pro představu, jak to vypadá.
„Dne 18. ledna napsala manželka jednoho z vojáků Rádiu Svoboda, že vlak, kterým její manžel 7. ledna odjel z města Borzija v Zakavkazsku, je již v běloruském Brestu. Cesta ze Zakavkazska do Brestu tak trvala pouhých 11 dní. Z profilu tohoto vojáka na sociální síti ‚VKontakte‘, který našlo Rádio Svoboda, vyplývá, že od roku 2014 slouží ve vojenské jednotce 06705, která patří k 36. samostatné gardové motostřelecké brigádě.“
Nebo:
Uživatelka TikToku z města Zavitinsk v Amurské oblasti, která v komentáři napsala, že její jediný syn odjíždí ‚na služební cestu k ruským hranicím‘, v korespondenci s Rádiem Svoboda upřesnila, že vojenské vlaky byly vypraveny tři dny po sobě – od 9. do 11. ledna. Jejich příjezd ‚do blízkosti Brjanska‘ se podle ní očekává do konce měsíce.“
Samotní smluvní vojáci, kteří cestují v ešelonech na západ zachycených na videu, také aktivně komentují na TikToku. „Někteří z nich, jak naznačují jejich profily a příspěvky, slouží v jednotkách 5. samostatné tankové brigády, o nichž se hovoří v souvislosti se stahováním ruských vojsk k ukrajinským hranicím – jde o tytéž ‚Putinovy bojové burjaty‘, kteří se v letech 2014 – 2015 ‚proslavili‘ svou účastí ve válce v Donbasu.“
V posledních měsících byly z Dálného východu na západ (do Ruska nebo Běloruska) přesunuty jednotky nutné pro velkou vojenskou operaci: vojenská policie, výsadkáři, speciální jednotky. Tyto jednotky se také účastnily aktivní fáze rusko-ukrajinského konfliktu v letech 2014 – 2015.
Společné rusko-běloruské cvičení je ohlášeno na období od 10. do 20. února, zatímco ve většině komentářů příbuzní a přátelé armády píší, že služební cesta bude trvat šest až devět měsíců. Jak píší analytici CIT ve své části tohoto vyšetřování, naznačuje to, že přinejmenším některé formace Východního vojenského okruhu jsou přesouvány k hranicím s Ukrajinou se značnou částí personálu, nikoliv pouze s technikou, a že se tedy mohou zdržet v Bělorusku a/nebo na západě Ruska po relativně dlouhou dobu.